کد خبر: 4103132
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰

جهاد تبیین به عالم و عامل نیاز دارد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با اشاره به دشواری جهاد در هر دوره‌‌ای گفت: جهاد امروز جهاد تبیین است که به عالم و عامل نیاز دارد و روشنگری می‌خواهد.

سردار سعید کوشکی‌جهرمیبه گزارش ایکنا از فارس، سردار سعید کوشکی‌جهرمی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس، شب گذشته، 7 آذرماه در مراسم یادواره شهدا که در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد، با اشاره به وقایع اخیر کشور گفت: امروز در جنگ جهانی چهارم هستیم و شبهه، شایعه و خبر دروغ سلاح دشمنان است.

وی با اشاره به دشواری جهاد در هر دوره‌‌ای تصریح کرد: جهاد امروز جهاد تبیین است که به عالم و عامل نیاز دارد و روشنگری می‌خواهد.

کوشکی‌جهرمی در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم یادواره شهدا گفت: این مراسم فرصتی است تا دقایقی از عمر خود را در محضر شهدا باشیم که البته گرچه در بین ما نیستند اما راه و آرمان‌های آن‌ها را همواره باید دنبال کنیم و سرلوحه خود قرار دهیم.

وی با اشاره به آیه 169 سوره آل‌عمران «وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ؛ هرگز كسانى را كه در راه خدا كشته شده‏‌اند مرده مپندار بلكه زنده‏‌اند كه نزد پروردگارشان روزى داده مى‌‏شوند»، افزود: در قرآن کریم بیش از 10 آیه در وصف شهدا آمده است.

شهیدان راه حق را برگزیدند

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس با یادآوری اینکه شهیدان راه حق را برگزیدند، آنان را مصداق واقعی تجارت عظیم الهی عنوان کرد که عمر خود را با خدای متعال معامله کردند.

کوشکی‌جهرمی ادامه داد: از زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد، تمام دنیا در یک طرف و انقلاب ما به رهبری امام راحل و جوانان در یک سوی ماجرا قرار گرفت؛ تمام دنیا به حمایت از صدام پرداختند و تمام تکنولوژی‌ها مانند رادارها و سلاح‌ها را در اختیار صدام گذاشتند تا انقلاب را به خیال خود شکست دهند. قدرت‌های بزرگ عالم مانند آمریکا، چین، سوریه، آلمان و ... از هیچ کمکی به صدام مضایقه نکردند، مانند روز عاشورا که کفار بر امام حسین(ع) تاخت بر ما تاختند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس، جنگ دشمن را برای خاموش کردن قدرت و توانمندی مؤمنین دانست و افزود: کفار می‌خواهند نور خدا را خاموش کنند اما خدا می‌خواهد نور خود را در تمام عالم بگستراند.

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ همواره عده‌ای از کفار و ظالمان و منافقان در مقابل پیامبران قرار گرفته‌اند، گفت: نفاق همواره وجود داشته است و 47 کشور و 15 سازمان امنیتی طی 2 ماهه اخیر به هر شکل ممکن در مقابل انقلاب اسلامی دشمنی و نفاق پیشه کردند.

کوشکی‌جهرمی با تأکید بر اهمیت برگزاری یادواره شهدا اظهار کرد: اگر یادواره شهدا برگزار می‌کنیم و وصف شهید می‌گوییم باید مانند شهدا تربیت شویم و شیوه تربیت با آرمان‌های شهدا را در جامعه ترویج دهیم و سبک زندگی شهدا را به جامعه بشناسانیم. مقام معظم رهبری بسیار بر قرائت وصیت‌نامه شهدا تأکید دارند زیرا وصیت‌نامه هر فرد پردازش زندگی فعلی و دنیای فکری اوست. شهید سلیمانی هم در وصیت‌نامه‌اش تمام افکارش را منعکس کرد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس با اشاره به ویژگی‌های شهدا اظهار کرد: برای پیمودن راه شهدا باید از خصلت‌های ایمان به خدای تعالی، توکل به خدا، محبت و مودت به اهل بیت(ع) و اطاعت از ایشان، یقین به جهان آخرت، اخلاص، ایثار برخوردار باشیم و شهدا پس از گذراندن این مراحل به سمت شهادت می‌رفتند.

وی با بیان اینکه به راه انداختن جنگ شناختی با هدف مقابله با شکل گرفتن ایمان به خداست، افزود: ایمان تزریق‌شدنی نیست بلکه ستون عظیم اعتقادی است که هر فردی برای آن باید وقت بگذارد تا مومن شوند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با تأکید بر اینکه شهدای ما اهل مطالعه بودند، گفت: رزمندگان در دوران دفاع مقدس و در اوج جنگ به مطالعه می‌پرداختند و روحشان را توسعه می‌دادند.

وی ادامه داد: شهدای ما اهل نماز و نماز شب بودند و در شجاعت و در عملیات جنگ همواره پیش قراول بودند و همچنین امر به معروف و نهی از منکر را سرلوحه خود قرار می‌دادند. متأسفانه امروز امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ شده است که باید آن را در جامعه تقویت کنیم. شهدا بصیر بودند و بصیرت از نظر مقام معظم رهبری به معنای عمل به هنگام و به اندازه و همراه با اخلاص و تشخیص حق از باطل معنا شده است.

کوشکی‌جهرمی ادامه داد: شهیدان زمانه‌شناس بودند و اگر در دفاع مقدس این شهدا با ایثار جان خود به میدان نرفته بودند امروز ما هم نبودیم لذا راه این شهدا را باید طوری ادامه دهیم که فردای قیامت جلوی ما را نگیرند.

جایگاه بسیج در انقلاب اسلامی

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس در ادامه با تأکید بر مقابله بسیجیان با دشمنان در عمر انقلاب اسلامی هم گفت: بسیج در انقلاب اسلامی باطل‌السحر بوده و بیش از یک‌صد هزار نفر از شهدای دوران مقدس بسیجی بودند.

این یادگار دفاع مقدس با تأکید بر اهمیت برگزاری یادواره شهدا گفت: برای ادامه راه شهدا برگزاری یادواره شهدا مهم است و حضور ما در این یادواره‌ها روزی است که خدای متعال به ما عطا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید برای رسیدن به آرمان‌های خود تلاش کنیم، افزود: شهید سلیمانی بیش از 60 سال در کوه‌ها و دشت‌ها دنبال شهادت به عنوان نعمت الهی بود و باید برای رهروی راه شهدا قدر بسیجی بودن، حجاب، دین و جبهه ایمانی خود را بدانیم و از آن‌ها دفاع کرده و به آن‌ها افتخار کنیم و در مورد آن‌ها به جهاد تبیین هم بپردازیم و راه‌هایی را که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید دارند در اولویت قرار دهیم تا از گذرگاه‌های دشمن بار دیگر عبور کنیم.

یادآور می‌شود، این یادواره با روایت‌گری عظیم ابراهیم‌پور از دوران دفاع مقدس برگزار شد و همچنین پوریا زارع، یکی از قاریان قرآن دانشکده علوم قرآنی شیراز به تلاوت آیات وحی پرداخت و همچنین مداحی این مراسم نیز به عهده حمیدرضا یزدانی بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha