کد خبر: 4089541
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲

موقوفات سرمایه‌گذاری در فارس گسترش یابند

نماینده ولی فقیه در استان فارس خواستار گسترش موقوفات سرمایه‌گذاری به منظور ایجاد اشتغال برای جوانان در این استان شد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 11 مهرماه در همایش «یاوران وقف» این استان که در سالن عترت اوقاف فارس برگزار شد، گفت: جامعه هم حاشیه دارد هم متن اما بسیاری اوقات در متن، حقیقت را نمی‌خوانیم و در حاشیه به دنبال آن هستیم.

وی ضمن گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی اظهار کرد: 300 هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی شد که اسلام به میدان بیاید و این همه شهید که بی‌خود تقدیم نشده‌اند لذا حذف اسلام به این سادگی امکان‌پذیر نیست.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه باید متن جامعه را یاد بگیریم، افزود: در متن حرکت اجتماعی، انقلابی و سیاسی خودمان کار عظیمی را انجام می‌دهیم و جلو می‌رویم و قطعاً این حاشیه درست کردن‌ها نتیجه خوبی ندارد. درباره اوقاف هم قضیه همین است که هم متن دارد هم حاشیه. افراد بسیاری دوست دارند که در این زمینه حاشیه درست کنند.

امام جمعه شیراز، خیران را مایه افتخار جامعه توصیف کرد که بنای خیر در جامعه می‌گذارند و جامعه از بنای آن‌ها بهره‌مند می‌شود و سپس ادامه داد: تنها در یک مورد سرمایه‌گذاری در یک سال و نیم گذشته 500 میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری شده است که این سرمایه خیران و وقف است که اشتغال هم ایجاد کرده است.

وی بر ضرورت الگوگیری از این چنین وقف‌ها تأکید کرد و افزود: وقتی یک موقوفه می‌تواند اشتغال‌زایی فراوانی ایجاد کند با این حجم موقوفاتی که در فارس قرار دارد، چقدر می‌توان برای جوانان اشتغال ایجاد کرد. البته وقتی ۱۵ هزار موقوفه در یک استان قرار دارد، طبیعی است در هنگام مدیریت ممکن است ضعف‌هایی به وجود آید اما نباید متن به این زیبایی و نورانیت یعنی وقف را به بهانه حاشیه‌ها خراب کرد.

آیت‌الله دژکام افزود: مسائل موجود در جامعه را هم می‌توان این گونه در نظر گرفت؛ شامل متن و حاشیه است از وقف گرفته تا مسائل سیاسی و عموماً متن و حاشیه است اگر متن را دریابید، می‌بینید که اصل مطلب است اما اگر در حاشیه فرو افتادید، خواهید دید که حاشیه‌ها زیاد است و کسی که در حاشیه می‌افتد دیگر اصل مسیر و ارزش آن را از دست می‌دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه گاهی اوقات کم لطفی و بی انصافی نسبت به متولیان موقوفات می‌شود، گفت: در ماه محرم و صفر از روستاهای مختلف استان تا مرکز از محل موقوفات خدمات بسیار ارزنده‌ای ارائه شده است و اصل متن همین است. اگر در گوشه‌ای اشتباهی رخ دهد نباید بهانه شود تا اصل این قضیه ارزشمند را ناسپاسی و ناشکری کنیم.

وی تأکید کرد: متولیان وقف، ناظران وقف و همچنین کارکنان در ادارات اوقاف همگی در عرصه وقف تلاش می‌کنند و نباید آنها را ناامید کرد. اگر تعدی و تفریط در وظایفشان نکرده باشند باید از آن‌ها تشکر کرد.

آیت‌الله دژکام بر ضرورت گسترش خدمات‌دهی موقوفات تأکید کرد و گفت: از محل موقوفه حاج خلیل زالی، پرورشگاه جدید ایتام در حال احداث است که ۶۰۰ یتیم را می‌تواند حمایت و پذیرش کند. این مجموعه عظیم با زیربنای ۴۸ هزار متر مربع در حال احداث است و باید این کارهای بزرگ را ارزش گذاشت و بها دهیم تا به خوبی انجام شود. مسئله وقف بسیار با اهمیت است و هرگز نباید آن را تضییع کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha