کد خبر: 4088939
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲

اعزام‌ها به عتبات عالیات به صورت زائرمحور شده است

مدیر حج و زیارت فارس با اشاره به اقدام جدید دولت سیزدهم گفت: کاری که در این دولت برای نخستین بار انجام شد این بود که اعزام زائران به عتبات عالیات به جای اینکه سهمیه محور بوده و همه اقدامات در تهران انجام شود، زائرمحور شده و در خود استان‌ها این اقدام انجام می‌شود.

علیرضا زینلی، مدیر سازمان حج و زیارت استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، علیرضا زینلی، مدیر سازمان حج و زیارت استان فارس امروز، 9 مهرماه در بیستمین نشست مدیران پاسخگوی استان که در استانداری فارس برگزار شد، با یادآوری اینکه این سازمان ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلایت می‌کند، گفت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران وظیفه رسیدگی به امور زائران حج و عتبات عالیات به عهده سازمان حج و زیارت است.

وی افزود: هرگونه گفت‌وگو و مذاکره و عقد قرارداد اعزام زائران به کشورهای مختلف سوریه، عراق و عربستان منحصراً در اختیار سازمان حج و زیارت است.

زینلی با بیان اینکه این سازمان در حال حاضر در سه حوزه عتبات عالیات، سوریه و عربستان فعالیت می‌کند، گفت: بحث عتبات عالیات نیز به دو قسمت اربعین حسینی و اعزام‌های عادی تقسیم شده است.

مدیر سازمان حج و زیارت فارس با تصریح اینکه در سال 1400 و امسال اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: اقدامی که در دولت سیزدهم در راستای اعزام زائران انجام شده است، واقعا بی‌نظیر است و آن استانی کردن اعزام‌های زائران بود و با توجه به پتانسیل قوی که در فارس وجود دارد توانستیم خدماتی را به زائران ارائه دهیم و تمام اقدامات اعزام زائران در استان انجام شد.

وی با بیان اینکه در این راستا برای اولین بار هفته‌ای یک پرواز از استان فارس از طریق سین برنامه‌ریزی و چارتر به عتبات عالیات انجام می‌شود، گفت: علاوه بر اعزام هوایی، اعزام زمینی زائران هم به عتبات عالیات داریم البته دفاتر زیارتی می‌توانند مجوز اعزام زائران به صورت هوایی هم بگیرند.

زینلی با یادآوری اینکه پیش از این اعزام زائران به عتبات عالیات به صورت سهمیه محور بود و همه کارها در تهران انجام می‌شد و سهمیه‌ای به استان فارس اختصاص می‌یافت اما اکنون زائر محور شده است، گفت: هم اکنون تمام اقدامات ثبت‌نام و انتخاب خدمات را به صورت کلی در استان انجام می‌دهیم.

مدیر سازمان حج و زیارت فارس بیان کرد: در اربعین حسینی و همچنین اعزام حج تمتع تمام کاروا‌ن‌ها به نام «حرم تا حرم» نامگذاری شدند زیرا اعزام‌ها از حرم شاهچراغ(ع) انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه در اربعین حسینی از استان فارس 203 هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کردند، گفت: امسال سازمان حج و زیارت یکی از کمیته‌های 17 گانه ستاد اربعین بود که یک کار جدید را برای اربعین امسال تحت عنوان امداد و راهنمایی انجام دادیم و در مسیر پیاده‌روی اربعین نجف به کربلا از عمود 700 تا 1050 قریب 30 نفر از نیروی ما به خدمت‌رسانی به زائران اربعین پرداختند.

زینلی از فعالیت 160 دفتر زیارتی دارای مجوز در بخش خصوصی در سطح استان خبر داد و گفت: قریب 2 هزار و 700 الی 2 هزار و 800 نفر نیز کارگزار بخش خصوصی در استان داریم.

مدیر حج و زیارت فارس بیان کرد: ما جزو نخستین استان‌هایی بود که بعد از سال‌ها اعزام به سوریه را انجام دادیم که در ابتدای سال جاری 2 پرواز به مقصد سوریه انجام شد اما به دلیل شرایط آنجا فعلا این اعزام‌ها تعطیل هستند اما به دنبال آن هستیم تا در شرایط مهیا شدن شرایط خودمان مجری طرح اعزام زائران به سوریه باشیم.

وی با بیان اینکه استان فارس معین استان‌های بوشهر، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد نیز است یعنی اعزام زائران آن‌ها توسط فارس انجام می‌شود، گفت: در حج تمتعی که گذشت یک هزار و 200 نفر در قالب 9 کاروان از استان فارس را به سرزمین وحی اعزام کردیم که البته برای اعزام امسال عربستان تنها زائران زیر 65 سال را پذیرفت و امیدواریم در سال آینده امکان زیارت زائران بالای 65 سال هم فراهم شود.

زینلی در ادامه با تصریح اینکه تمام برنامه‌های هفته حج در سال جاری را با محوریت حرم شاهچراغ(ع) انجام دادیم، برپایی محفل قرآنی، میثاق زائران با حضرت شاهچراغ(ع) و شهدا را از جمله برنامه‌های هفته مذکور عنوان کرد.

مدیر حج و زیارت فارس در پایان در خصوص حج عمره نیز گفت: حج عمره در کشورمان از سال 95 تاکنون تعطیل شده است چون کنسولگری نداریم اما امیدواریم بتوانیم با رایزنی که کشورمان با عربستان انجام می‌دهد بتوانیم آن را هم راه‌اندازی کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha