کد خبر: 4088779
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳

خداباوری در همه ابعاد اجتماعی نمود داشته باشد

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینکه دو عنصر اصلی معنویت، ارتباط با خدا و باور به معاد است و نقطه تفاوت ما با دنیای غرب نیز در همین است، گفت: در تمدن اروپایی مفاهیم معنوی در جامعه در عرصه سیاست و ابعاد مختلف زندگی اجتماعی گنجانده نمی‌شود اما در نگاه اسلامی خداباوری باید در ابعاد اجتماعی خود را نشان دهد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس امروز، 8 مهرماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی گفت: دو عنصر اصلی معنویت، ارتباط با خدا و باور به معاد است و نقطه تفاوت ما با دنیای غرب نیز در همین است.

وی ادامه داد: در تمدن اروپایی مفاهیم معنوی در جامعه در عرصه سیاست و ابعاد مختلف زندگی اجتماعی گنجانده نمی‌شود اما در نگاه اسلامی خداباوری باید در ابعاد اجتماعی خود را نشان دهد.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه  باید در جامعه ایرانی اسلامی خود به معنویت توجه کنیم تا فریب نخوریم و تمدن ایرانی اسلامی ما به مرور گم نشود، گفت: معنویت باید در جامعه در عرصه‌های علم و دانش نیز به چشم خورد.

امام‌جمعه شیراز با یادآوری اینکه در آیات قرآن کریم به یادگیری علوم تأکید ویژه شده است، افزود: در عرصه شناخت طبیعت نخستین چیزی که باید یاد بگیریم این است که همه این‌ها کار خداست یعنی معنویت در عرصه علم حضور دارد و همچنین باید معاد و قیامت را به یاد داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اگر اهل دانش اهل معنویت نباشد، برای خود و دیگران خدمت زیادی نمی‌تواند انجام دهد، گفت: این مهم در سال تحصیلی جدید باید مورد توجه دانش‌آموزان و دانشجویان و معلمان و استادان قرار بگیرد.

آیت‌الله دژکام در خطبه دوم نماز جمعه نیز با گرامیداشت ایام و مناسبت‌های مذهبی پیش‌رو گفت: آغاز امامت و ولایت امام زمان(عج)، میلاد پیامبر اکرم‌(ص) و امام صادق(ع) از مناسبت‌های پیش‌رو است که باید تدارک ویژه‌ای برای هر کدام از آن‌ها داشته باشیم.

وی خواستار توجه والدین به ازدواج آسان جوانان شد و سپس به 13 مهر روز نیروی انتظامی اشاره کرد و افزود: برای اینکه نیروی انتظامی بتواند امنیت روانی و جانی و مالی مردم را تامین کند، دیگران نیز باید کمک دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری اینکه امنیت روانی اهمیت زیادی دارد، گفت: در اسلام از نظر قانون شرعی، داوری کار قاضی است و ما قانون را می‌گوییم که مردم مطلع باشند اما تشخیصش با قاضی است و این‌ها را نباید با هم اشتباه گرفت.

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: طبق حکم شرع اگر کسی اسلحه کشید و وسیله ترساندن مردم دست گرفت و مردم را ترساند و اثبات شد که چنین کرد، محارب و مفسد فی‌الارض است که حکم باید برایش اجرا شود چون مردم را ترسانده است و این مسئله شوخی‌بردار نیست.

وی تأکید کرد: مسلما وظیفه دستگاه قضایی این است که با مصادیق محارب برخورد جدی کند چون امنیت روانی جامعه به خطر می‌افتد؛ این یک مسئله‌ای است که باید جدی گرفته شود و هرج و مرج و اغتشاش و ترساندن مردم را هیچ دولت و حکومتی بر نمی‌تابد و حکومت اسلامی نیز برنمی‌تابد.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در پایان به نقش رسانه‌ها در این عرصه اشاره و اظهار کرد: رسانه‌ها در تأمین امنیت روانی جامعه نقش مهمی دارند و باید طبق فرمایشات مقام معظم رهبری با جنگ روانی دشمن مقابله کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha