کد خبر: 4088485
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵

تشکیل کارگروه ایمنی ویژه حرم شاهچراغ(ع)

رئیس سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری شیراز از تشکیل کارگروه ایمنی ویژه حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) خبر داد و گفت: طی دو هفته گذشته تفاهم‌نامه لازم این کارگروه را منعقد کردیم.

محمدهادی قانع، رئیس سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، محمدهادی قانع، رئیس سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری شیراز امروز، 6 مهرماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز با بیان اینکه از 4 مهرماه هفته آتش‌نشان آغاز شده است، گفت: بدین مناسبت برنامه‌های خود را از همان روز 4 مهرماه در شیراز آغاز کرده‌ایم.

وی اجرای دوره آموزشی داوطلبان آتش‌نشانی در بوستان مادر بلوار احمدبن موسی(ع) از جمله برنامه‌های اجرا شده در این ایام عنوان کرد و افزود: در این دوره 50 نفر شرکت کردند که بعد از کسب آموزش‌های تخصصی لازم می‌توانند به عنوان مسئول ایمنی در سازمان‌های مختلف مشغول به خدمت شوند.

قانع از برگزاری مراسم غبارروبی و گلباران مزار شهدای شیراز خبر داد و افزود: این برنامه صبح امروز انجام شد و همچنین سرکشی از خانواده شهدای آتش‌نشان را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز اظهار کرد: در روز 7 مهرماه نیز از ساعت 8 صبح مراسم غبارروبی و گلباران مضجع شریف حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) با حضور آتش‌نشانان برگزار خواهد شد و بعد از آن در سال 9 صبح مانور آتش‌نشانان در صحن حضرت معصومه(س) حرم مطهر خواهیم داشت و در ساعت 10 صبح در سالن شهید آیت‌الله دستغیب حرم نیز مراسم بزرگداشت روز آتش‌نشان با حضور مسئولان استانی برگزار خواهد شد.

وی از تشکیل کارگروه ایمنی ویژه حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) خبر داد و گفت: این کارگروه را پیش از این برای بازار تاریخی وکیل شیراز انجام دادیم و برای حرم مطهر نیز طی دو هفته گذشته تفاهم‌نامه لازم را منعقد کردیم.

قانع، برپایی نمایشگاه تخصصی آتش‌نشانان را به مدت 3 روز در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) از دیگر برنامه‌های این ایام عنوان کرد و افزود: در روز یکشنبه، 10 مهرماه نیز دو ایستگاه آتش‌نشانی در پارک کوهستانی درارک شیراز و بلوار عدالت افتتاح خواهیم کرد و همچنین مراسم کلنگ‌زنی احداث ایستگاه شماره 10 برجیستون را خواهیم داشت.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز با بیان اینکه آموزش نکات ایمنی آتش‌نشانی در مدارس فارس به صورت رایگان از دیگر برنامه‌های این ایام هستند، گفت: همچنین مانور آتش‌نشانان داوطلب را در شیراز برگزار خواهیم کرد و علاوه بر این‌ها در نماز جمعه این هفته نیز میز خدمت مسئولان آتش‌نشانی در محل مصلای نماز جمعه شیراز برپا خواهد شد.

وی از تدوین طرح جامع اطفای حریق شیراز خبر داد و گفت: این کار برای نخستین بار در کشور با همکاری دانشگاه شیراز انجام شده که برای آن کارهای پژوهشی انجام شده است و می‌تواند الگویی برای سایر شهرهای کشور باشد.

قانع در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم‌اکنون نیاز به 32 ایستگاه آتش‌نشانی در سطح شیراز داریم اما در حال حاضر تنها 23 ایستگاه عملیاتی در این کلان‌شهر فعال هستند، گفت: ایستگاه گویم که در حقیقت شعبه شماره 2 سازمان آتش‌نشانی شیراز برای منطقه شمال غرب خواهد بود، تا 30 مهرماه جاری افتتاح خواهد شد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز با تصریح اینکه تا پایان سال مجوز جذب 200 نیرو را اخذ خواهیم کرد، گفت: این مهم با توجه به بازنشستگی تعدادی از پرسنل و همچنین افتتاح ایستگاه‌های جدید ضروری است.

به گفته وی، طرح ایمن‌سازی مناطق 11 گانه شیراز از 7 مهرماه جاری آغاز خواهد شد که دارای اصول 10 گانه است و یکی از اصول آن به بافت تاریخی شیراز اختصاص یافته است.

قانع با بیان اینکه در طرح ایمن‌سازی بافت تاریخی چند مقوله دسته‌بندی شده است که در جشنواره چهارم شهر ایمن هم بحث آموزش محلات را در نظر گرفتیم، گفت: در هر محله 22 نفر را آموزش تخصصی اطفای حریق می‌دهیم.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در ادامه سخنان خود از انجام 3 هزار و 883 عملیات امداد نجات طی 6 ماه نخست سال جاری در این کلان‌شهر خبر داد و گفت: همچنین در این بازه زمانی 2 هزار و 936 عملیات حیات وحش بوده است. علاوه بر این‌ها در بازه زمانی مذکور حدود 48 هزار و 260 مزاحم تلفنی به مرکز آتش‌نشانی شیراز تماس گرفته‌اند.

وی در بخش پایانی سخنان خود یاد شهدای آتش‌نشان را گرامی داشت و افزود: شهدای آتش‌نشان، شهدای خدمت محسوب می‌شوند اما در سازمان آتش‌نشانی پکیج آیین‌نامه تسهیلات جان‌باختگان یا نقص عضو و از کارافتادگان سازمان را با همکاری شورای شهر تدوین کرده‌ایم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha