کد خبر: 4087518
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵

اغتشاشگری در منطق هیچ دولت و ملتی نیست

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه مطالبه‌گری در راستای اصلاح روش‌ها و راهکارهای مبارزه با مفاسد اجتماعی هم قانونا جا دارد و هم مسیرش ترسیم شده است، گفت: عده‌ای یک صحنه شخصی یا یک مطالبه اجتماعی را تبدیل به اغتشاش می‌کنند در صورتی که اغتشاش‌گری در منطق هیچ دولت و ملتی نیست.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، اول مهرماه در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز با بیان اینکه فرصت‌هایی امروز برای ما ایرانی‌ها پیش آمده که باید از آن به خوبی استفاده کرد، گفت: اولین فرصت که برای کشور ما پیش آمده و می‌تواند محدودیت ۴۰ ساله را از دوش مردم بردارد عضویت کشور در پیمان شانگهای است، چراکه این پیمان یکی از بزرگترین پیمان‌های اقتصادی دنیا محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه عضویت ایران در این پیمان یعنی شکستن تحریم‌ها و محدودیت‌های ۴۰ ساله، افزود: هر کدام از کشورهای عضو این پیمان از نظر سیاسی، اقتصادی و جمعیتی برای ما می‌تواند راهگشای یک گشایش اقتصادی باشد اما متاسفانه فضاسازی‌های رسانه‌ای و به میدان آوردن جریان‌های خاصی در وسط خیابان می‌خواهد ما را از فکر کردن به این مسئله دور کند.

آیت‌الله دژکام با تاکید بر استفاده از فرصت پیمان شانگهای گفت: این یک فرصت بزرگ برای همه مردم، بازرگانان و تولیدکنندگان است، چراکه ما به صورت تاریخی وابسته به این حوزه اقتصادی بودیم و وظیفه کسانی که اطلاع و آگاهی بیشتری دارند و وزارت صمت این است که این فرصت‌ها را به صورت ویژه شناسایی کند و در اختیار مردم بگذارند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه اگر بتوانیم پیوندهای بازرگانی و اقتصادی را در این فضا که ریشه تاریخی دارد دوباره زنده کنیم قسمت عمده مشکلات اقتصادی حل می‌شود، افزود: این حربه‌ای که تمدن اروپایی و آمریکایی برای تحریم ما پیش گرفته و قلدری که می‌کند راه به جایی نخواهد برد چراکه یکی از راهکارها این است که فرصت این پیمان را همه به جدیت دنبال کنند.

وی، با اشاره به مسئله دیگری که به عنوان فرصت فراروی نظام قرار گرفته، قدرت عظیم فرهنگی و معنوی حاصل از زیارت اربعین است، گفت: دشمن با بوق‌های تبلیغاتی نقاط ضد این حرکت را بزرگ می‌کند تا این از چشم ما بیرون رود بخواهند یا نخواهند این جمعیت عظیم ایجاد شده حرکت کرده و آمادگی و عطش برای ظهور را فریاد زده است.

آیت‌الله دژکام با تاکید بر توجه به این مسئله گفت: این نقاط قوت بسیار مهم است که باید با جدیت دنبال شود؛ فریب شیاطینی که می‌خواهند با وسوسه‌های خودشان این مسیر روشن الهی را زیر سؤال ببرند یا بگویند چنین چیزی وجود ندارد، نباید خورد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این کارهایی که اخیرا از سوی ضد انقلاب و معاندین شکل گرفت حرکت‌های از روی ناچاری است چون می‌بینند مسیر حرکت جامعه اسلامی و شیعی به سمت دیگری می‌رود؛ مقاومت و مقابله می‌کنند؛ جنگ است و نمی‌گوییم بین ما و دشمنان خدا جنگ نیست؛ در عرصه جنگ گاهی آن‌ها نیز به میدان می‌آیند اما این ویژگی و فرصت را امروز باید جامعه دینی ما قدر بداند.

وی با اشاره به وقایعی که در چند روز اخیر در کشور رخ داد، گفت: این مسئله از نگاه دیگر فرصت است که ملت ما باید این فرصت را مورد توجه قرار دهند شاید بگویید تبدیل تهدید به فرصت؛ اما بالاخره فرصت می‌تواند باشد. قضیه از فوت یک خانم جوانی شروع شد که البته ممکن است در جریان فوت ایشان کوتاهی‌هایی رخ داده باشد که باید بررسی شود اما آیا کسی در مجموعه انقلابیون از جریان‌های مختلف بوده است که بگوید این را دنبال نمی‌کنیم؛ برخی ما را بدهکار می‌کنند که واقعا بدهکار نیستیم.

آیت‌الله دژکام افزود: همه جریان‌های درون نظام گفتند ما نگرانیم بررسی کنید؛ نمی‌توان پیش داوری کرد اما ابراز اینکه بررسی شود حق مسلم است که قانون و دین و آیین بیان کرده و این نقطه قوت نظام ما است. غیر از جریان‌های سیاسی مختلف، قوای سه گانه و رئیس سه قوه هم می‌گوید پیگیری می‌کنیم تا حق مشخص و عدالت اجرا شود آیا این نقطه قوت یک نظام نیست؟

امام جمعه شیراز با بیان اینکه نظام اسلامی در اعطای آزادی‌های اساسی هیچ کوتاه نیامده بلکه برخی از اوقات بیش از حد مماشات کرده است، گفت: رئیس دستگاه قضا هم قول داده که پیگیری و نتیجه را اعلام کند؛ در این میان عده‌ای مطالبه فراتر دارند که نوع برخورد با مسائل و معضلات اجتماعی باید تغییر کند که این هم مطالبه‌ای است که در چارچوب خود باید مطرح شود که این باز هم‌ نقطه قوت است.

وی با تصریح اینکه مطالبه‌گری در راستای اصلاح روش‌ها و راهکارهای مبارزه با مفاسد اجتماعی هم قانونا جا دارد و هم مسیرش ترسیم شده است، گفت: این هم‌ نقطه قوت نظام است مطالبه‌گری هم نه جای بحث دارد و نه کسی می‌خواهد مسئله را تاب دهد مانند مطالبات صنفی که مطرح شده و دولت پیگیری می‌کند این توانمندی نظام جمهوری اسلامی برای شنیدن مطالبات است.

وی ادامه داد: سومین چیزی که پیش می‌آید، نگرانی ایجاد می‌کند و باید بیداری بیشتری به خرج دهیم این است که عده‌ای یک صحنه شخصی یا یک مطالبه اجتماعی را تبدیل به اغتشاش می‌کنند؛ اغتشاش‌گری در منطق هیچ دولت و ملتی نیست و این کار در میان هیچ ملت عاقلی در دنیا پذیرفته نیست.

امام جمعه شیراز گفت: اگر هرج و مرج باشد که نمی‌توان جامعه اداره کرد. از ۲‌هزارسال پیش تاکنون متفکران عرصه اندیشه سیاسی گفتند ساختارشکنی و اغتشاش و هرج و مرج نه؛ چون باعث می‌شود جامعه نتواند روند رو به رشد خود را طی کند اما متاسفانه دشمنان تبلیغ می‌کنند برخی از بچه‌های ما هم فریب می‌خورند.

آیت‌الله دژکام افزود: از بزرگترها به ویژه نسبت به جوانان خواهش می‌کنم که تجارب انقلابی و سیاسی و اجتماعی خود را بیان کنند چراکه در چارچوب صحیح اقدام آن‌ها باعث رشد اجتماع است اما در شکل اغتشاش به جایی نمی‌رسد و خودشان هم ضربه می‌خورند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha