کد خبر: 4080598
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۷

تلاش برای فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری در مباحث علم و فناوری

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس یکی از برنامه‌های این سازمان را تلاش برای فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری در مباحث علم و فناوری اعلام کرد.

نشست فعالان حوزه فناوری، استانداری فارس، بسیج علمیبه گزارش ایکنا از فارس، احمدرضا قاسمی، رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس امروز، 2 شهریورماه در جمع مدیران و کارشناسان حوزه فناوری گفت: تلاش خواهیم کرد باب مدل‌های جدید سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر و عملیاتی در حوزه علم و فناوری از جمله سرمایه‌گذاری فرشته که سرمایه مورد نیاز شرکت ‌های نوپا و استارتاپ‌‌ها را برای شروع به‌ کار فراهم می‌‌کند را در استان فارس ایجاد کنیم.

وی یکی از اهداف مهم از سرمایه‌گذاری فرشته را تقویت حوزه پژوهش و تحقیقات برروی بخش فناوری اعلام کرد و افزود: متأسفانه تاکنون سرمایه‌گذار فرشته در استان فارس نداشته‌ایم. این سرمایه‌گذاری در تهران در حال رقم خوردن است اما در سایر استان‌ها یا ضعیف عمل شده و یا همانند استان فارس تاکنون هیچگونه سرمایه‌گذاری فرشته نداشته‌اند.

قاسمی تصریح کرد: هدف این است در سال جاری فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری فرشته صورت گرفته و حتی شده با یک نفر سرمایه‌گذاری را شروع کرده و در سال‌های بعد به این تعداد اضافه شود.

وی در خصوص اولویت سرمایه‌گذاری در استان فارس گفت: اولویت زنجیره‌های ارزش استان فارس مباحث کشاورزی، گردشگری، پزشکی و صنعت است که باید در سیاست‌ها، استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی برای آینده در بحث سرمایه‌گذاری با این اولویت‌ها صورت پذیرد .

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس یادآور شد: بخشی از سرمایه‌گذاری نیز باید معطوف به حوزه صادرات محصولات فناورانه استان باشد.

مهدی حقی، مدیرعامل شرکت «پیشگامان فرایند توسعه دانش» نیز در این نشست گفت: تجاری‌‌سازی بخش مهمی از فرآیند نوآوری است و هیچ محصول فناوری جدیدی بدون تجاری‌‌سازی امکان ورود موفق به بازار را ندارد. ایجاد بستر مناسب برای عرضه دانش و فناوری، علاوه بر فراهم کردن ارزش‌‌های اقتصادی، منجر به رشد و توسعه اقتصادی نیز در جامعه می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت اقدامات بسیج در این عرصه تصریح کرد: ورود بسیج به این عرصه زمینه‌‌ساز یک حرکت جهادی و شتاب‌دهنده در راستای توسعه اقتصاد دانش‌‌بنیان خواهد بود.

حقی، مهم‌‌ترین چالش را عدم مسئله محوری در حوزه اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: ما حجم زیادی از تیم‌‌های فناور را در کشور داریم که بر روی وزنه‌‌های اصلی اقتصاد ما متمرکز نشده‌‌اند. برای اینکه مسائل کشور را به طریق فناورانه حل کنیم، سه محور داریم که یک ضلعش مسئله، ضلع بعدی آن پشتیبانی و سومین ضلع آن  حل مسئله است.

وی به توضیح اقتصاد دانش‌‌بنیان پرداخت و گفت: پشتیبانی در حوزه اقتصاد دانش‌‌بنیان یعنی پشتیبانی‌های مالی، اعتباری و زیرساختی و ضلع سوم خود مسئله است که باعث شده برای رسیدن به وضع مطلوب خلأهایی ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت «پیشگامان فرایند توسعه دانش» اظهار کرد: مسائلی که روی زنجیره ‌های ارزش هستند از اهمیت بیشتری برخوردار است و در رسیدن به اقتصاد دانش‌‌بنیان بسیار موثر خواهد بود که تاکنون بر روی این مسائل تمرکز جدی نشده است.

به گفته وی در همین خصوص ستاد تجاری‌سازی استان‌ها فعال خواهد شد تا با هم‌افزایی و پای کار آمدن کلیه ظرفیت‌های استان، پاسخ فناورانه به نیازهای فناورانه متصل شود.

وی در ادامه به رویداد «تا ثریا» اشاره کرد و  افزود: بخشی از این رویداد که در تمامی استان‌ها برگزار خواهد شد، به سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های فناورانه اختصاص دارد.

حقی با بیان اینکه رویداد «تا ثریا» در نیمه دوم شهریورماه در استان فارس برگزار خواهد شد، اضافه کرد: طرح‌های فناورانه بسیاری در استان‌ها داریم که نیازمند سرمایه هستند اما تاکنون شرایط برای آن‌ها فراهم نشده که آنان با طرح کسب و کار آماده در رویداد «تا ثریا» شرکت کرده و پای میز مذاکره با سرمایه‌گذاران به صورت مستقیم خواهند نشست .

وی، بخش دوم رویداد «تا ثریا» را در اختیار قرار دادن نیازهای فناورانه استان برای تیم‌های فناور جهت ارائه پاسخ فناورانه اعلام کرد و گفت: با همکاری ارگان‌های مختلف استان همچون استانداری فارس این مهم را محقق خواهیم کرد.

بنا بر این گزارش، با حضور مهدی حقی دفتر شرکت پیشگامان فرایند توسعه دانش در پارک علم و فناوری فارس افتتاح شد. در این مراسم احمدرضا قاسمی، رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس طی حکمی از سوی مدیرعامل بنیاد تعاون بسیج به سمت مدیر شعبه شرکت پیشگامان و دبیر کارگروه شناسایی و ارزیابی تجاری طرح‌های ‌آور استان فارس به مدت سه سال منصوب شد.

همچنین به منظور آمادگی و رایزنی جهت برگزاری هرچه بهتر و مفیدتر رویداد «تا ثریا»، مهدی حقی مدیرعامل شرکت پیشگامان با همراهی احمد رضا قاسمی، رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس جلساتی را با مرکز رشد فناوری و هاب دانشگاه شیراز، مدیران تعدادی از شرکت‌های فناور و دانش بنیان و اقشار علم ورز بسیج در استان فارس داشتند.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس در جلسه با اقشار علم ورز بسیج از امیرحسین حکمت‌نیا، مدیر گردشگری سازمان فرهنگی شهرداری شیراز به جهت تلاش‌ها و همکاری‌های بسیار وی با این سازمان و کسب رتبه اول گردشگری در میان شهرهای کشور تقدیر و تجلیل کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha