کد خبر: 4078801
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸

اشتغال 10 هزار نفر از زندانیان کشور

معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور با بیان اینکه یکی از محوری‌ترین رویکردهای سیاست‌های بالادستی نظام و برنامه ششم توسعه قوه قضاییه، کاهش آمار جمعیت کیفری به طرق مختلف است و بهترین روش در حال حاضر، ایجاد بستر اشتغال برای زندانیان است، از اشتغال 10 هزار نفر از زندانیان در 31 استان در کارخانجات خبر داد.

معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور از کارگاه‌های اشتغال زندانیان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، جبار باقری، معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور با حضور اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارس و فرهاد سالاری، مدیر نمایندگی بنیاد تعاون زندانیان فارس امروز، 26 مردادماه از زندان‌های شیراز و کارگاه‌های اشتغال زندانیان بازدید کرد.

جبار باقری، معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور در حاشیه این بازدید گفت: یکی از اولویت‌های مهم و مورد توجه سازمان زندان‌ها و بنیاد تعاون در سطح کلان، حمایت از توسعه اشتغال و حرفه‌آموزی مولد در زندان‌ها در راستای حمایت از خانواده زندانیان است و استان فارس در حوزه ایجاد اشتغال، قدم‌های خوبی برداشته است.

وی افزود: استان فارس، از استان‌های برتر کشور در حوزه پرداخت دستمزد و اعزام زندانی به کار در خارج از زندان‌های استان است و هم‌اکنون طبق آخرین اطلاعات، ۲۴۰۰ نفر زندانی در خارج از چهار دیواری زندان‌های استان در کارخانجات متعدد فعالیت دارند کارآفرین، کار می‌کنند و حقوق دریافت می‌کنند و زندانیانی که در بیرون از زندان مشغول هستند از مزایای آن هم بهره‌مند هستند و می‌توانند از خانواده‌هایشان سرکشی داشته باشند.

باقری اضافه کرد: یکی از محوری‌ترین رویکردهای سیاست‌های بالادستی نظام و برنامه ششم توسعه قوه قضاییه،  کاهش آمار جمعیت کیفری به طرق مختلف است و بهترین روش در حال حاضر، ایجاد بستر اشتغال برای زندانیان است که هم در بیرون کار می‌کنند و با زحمت و تلاش خودشان، مبلغی عایدشان می‌شود و هم می‌توانند از خانواده‌هایشان سرکشی کنند تا آسیب متوجه آنان نشود.

معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور اظهار کرد: در کل کشور ۱۰هزار نفر زندانی در ۳۱ استان در کارخانجات مشغول به کار هستند و استان فارس رویکرد بسیار خوب و قوی در این زمینه داشته است و ایجاد اشتغال مولد برای تعداد ۲۴۰۰ نفر در استان فارس، رقم قابل توجهی در بین زندان‌های کشور است و علاوه بر آن حدود ۴۲۰ نفر زندانی هم در درون چهاردیواری زندان حقوق بگیر هستند که با همت اداره‌کل زندان‌ها و همکاری بنیاد تعاون از طریق کارآفرینان داخل زندان مشغول به کار شده‌اند.

باقری افزود: در بازدید از زندان‌ها شاهد بودیم که در هر مکانی از زندان که محیط خالی وجود داشته، با رویکرد اشتغالزایی، زمینه اشتغال نشسته نیز برای زندانیان فراهم شده است و امکانات و مواد مورد نیاز در اختیار آنان قرار گرفته است.

وی یادآور شد: رویکرد بنیاد تعاون، بازاریابی و ایجاد اشتغال برای تولیدات و‌ محصولاتی است که بازار پسند باشند و زندانیان نیز محصولات سفارشی را تولید می‌کنند.

معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور همچنین با اشاره به حضور محمدی در رأس سازمان زندان‌ها و نقش مهمی که در تعامل بین‌بخشی دارند، گفت: رئیس سازمان از نزدیک در دوران مدیریت‌های مختلف، با چالش‌های فراروی سازمانی آشنا بوده و از سطوح پایین سازمان رشد کرده‌اند و تحصیلات عالی مرتبط با شغلشان داشته و رویکردشان هم رویکردی است که مورد توجه و استقبال جامعه زندان‌بانی است.

باقری اظهار کرد: با حضور ایشان، آرامشی در سازمان زندان‌ها نهادینه شده است که همین امر باعث شده که وفاق بین نهادهای وابسته به سازمان زندان‌ها روز به روز بهتر و حال بنیاد تعاون نیز با وجود ایشان هر روز بهتر می‌شود.

وی ادامه داد: شاه کلید توفیق در استان فارس نیز، درک متقابل از فلسفه وجودی کار در زندان‌ها و بنیاد تعاون است که رسالت هر یک در اساسنامه تعریف شده است و ایجاد اشتغال، کسب درآمد و کمک به خانواده زندانی از مهم‎‌ترین وظایف بنیاد تعاون است.

معاون بنیاد تعاون کشور تاکید کرد: در بازدید از زندان مرکزی، کانون اصلاح و تربیت، اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردانی و کارگاه‌های اشتغال زندان باز و اندرزگاه نسوان، شاهد بودم که همه به دنبال ایجاد بستری برای اصلاح و تربیت زندانی‌ها و کسب درآمد برای خانواده‌های آنان هستند و یکی از ابزارها، ایجاد اشتغال است که با توسعه فعالیت‌های عمرانی با محوریت اشتغال در این استان دنبال می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha