کد خبر: 4078364
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۴

سئوالات اساسی دانشجویان در تدریس دفاع مقدس پاسخ داده شود

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس با بیان اینکه سطح انتظار ما از تدریس دفاع مقدس در دانشگاه نباید مبتدیانه باشد و باید سئوالات و چالش‌های اساسی مخاطبان پاسخ داده شود، گفت: باید به سئوالاتی چون چرایی ادامه جنگ یا علت اجرای عملیات کربلای 5 یا سئوالات مشابه پاسخ داده شود.

سردار سعیدکوشکی جهرمی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، سردار سعیدکوشکی جهرمی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس امروز، 24 مردادماه در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی «توان‌افزایی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس» که با حضور جمعی از پیشکسوتان و اساتید دفاع مقدس به مدت دو روز به‌همت اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی فارس برگزار می‌شود، گفت: اساتید حوزه تدریس دفاع مقدس برای تعمیق مفاهیم جدید دفاع‌ مقدس باید از ابزارهای جدید نیز بهره ببرند زیرا نسل امروز بسیار پیچیده شده است.

وی با بیان اینکه این دوره با هدف آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس برگزار می‌شود، افزود: در این دوره دو روزه که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی فارس در همکاری با اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌ مقدس فارس برپا شده تلاش داریم از اساتیدی که نسبت به دفاع مقدس مطلع و آگاه بوده یا میدان جنگ را تجربه کرده‌اند جهت تبیین ابعاد مختلف دفاع مقدس استفاده کنیم.

کوشکی تصریح کرد: با پدیده‌ای آسمانی به نام دفاع مقدس مواجه هستیم و انتقال مفاهیم آسمانی دفاع مقدس همچون ایثار و معنویت با اسباب و ابزارهای زمینی توسط ما انسان‌های زمینی کار سختی است و ماهیت تدریس آن نیز باید متفاوت با دروس دیگر حوزه‌ها باشد زیرا نمی‌توانیم به راحتی حالات، روحیات و عمق دفاع مقدس و آنچه بر رزمندگان ما و بر دل و جان آن‌ها گذشت را منتقل کنیم.

این پیشکسوت دفاع مقدس افزود: از سال 87 که اولین دوره درس دفاع مقدس را احمد چسوداگر برای ما در تهران برگزار کرد به ما آموزش داده شد که چگونه این مفاهیم و گنجینه با ارزش و بی‌بدیل که یادگار ایثارگران و رزمندگان است را منتقل کنیم.

وی خطاب به کسانی که فرهنگ ایثار و شهادت را کمرنگ شده می‌دانند، گفت: مراسم استقبال، تشییع، وداع و خاکسپاری سردار شهید عبدالله اسکندری نشان داد که مردم ما عاشق فرهنگ ایثار و شهادت هستند و برای ما جای رضایتمندی و سرور بود که پیکر مقدس این شهید گرانقدر بر دستان جوانان تشییع شد و جوانان صحنه‌گردان این مراسم بودند.

کوشکی درخصوص تدریس دفاع مقدس در دانشگاه بیان کرد: پس از اینکه تصمیم گرفتیم درس دفاع مقدس در دانشگاه جدی‌تر گرفته شود چند موضوع جدید را در دستور کار قرار دادیم تا اثربخشی کار بالاتر برود که نقش مدافعان حرم و نقش فارس در دفاع مقدس از جمله این دستورکارها بود و بنا داریم با روش‌های نوین آموزشی و به اشتراک گذاشتن تجربیات مختلف، کیفیت این دوره را بالاببریم تا در تدریس این درس موثر واقع شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس اظهار کرد: در دولت قبل که به این مقوله نگاه معنوی و دینی نداشت توقع نداشتیم این درس جدی گرفته شود اما اکنون که فضا مهیاتر شده است اساتید درس دفاع مقدس نباید بگذارند این درس مهم به درسی عادی تبدیل شود.

وی اظهار کرد: سطح انتظار ما از تدریس دفاع مقدس نیز نباید مبتدیانه باشد و باید سئوالات و چالش‌های اساسی مخاطبان پاسخ داده شود و به سئوالاتی چون چرایی ادامه جنگ یا علت اجرای عملیات کربلای 5 یا سئوالات مشابه پاسخ داده شود.

کوشکی خطاب به اساتید حاضر در این دوره گفت: برای تعمیق مفاهیم جدید دفاع‌مقدس باید از ابزارهای جدید نیز بهره ببرید زیرا با غیراختیاری شدن این واحد درسی و پیشتازی دانشگاه آزاد  اسلامی فارس در این امر، مسئولیت ما نیز بیشتر شده است.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: تدریس این درس به کسانی که هیچ تجربه و درک عینی از انقلاب و دفاع مقدس ندارند کار دشواری است و جوانان امروز نیز پیچیده شده‌اند و با توجه به دسترسی آزاد به رسانه‌ها و فضای مجازی پر از سوال هستند.

وی تصریح کرد: شهدا با جان خود 200 سال ذلت گذشته را به عزت تبدیل و سایه آن را حذف کردند و گنجینه‌ای تولید کردند که اگر آن را درک کنیم  تا 200 سال آینده برای ما گنجینه و ذخیره ایجاد خواهد کرد.

این ایثارگر و یادگار دوران دفاع مقدس در پایان گفت: شهدای ما کار را به جایی رساندند که جمهوری اسلامی امروز در منطقه‌ ناامن خاورمیانه لنگرگاه آرامش و ساحل امن غرب آسیا شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha