کد خبر: 4078101
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۱

خبرنگاران بهترین جهادگران حوزه جهاد تبیین هستند

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، خبرنگاران را بهترین جهادگران جهاد تبیین در دورانی که امپراطوری رسانه‌های غربی به دنبال وارونه‌نمایی حقایق هستند، دانست.

سردار سعید کوشکی جهرمی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارسبه گزارش ایکنا از فارس، سردار سعید کوشکی جهرمی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس امروز، 23 مردادماه در مراسم تجلیل از اصحاب رسانه فعال در حوزه دفاع مقدس، حضرت زینب(س) راوی صادق عاشورا و بزرگترین خبرنگار جهان اسلام توصیف کرد و گفت: اگر حضرت زینب(س) از صحنه عاشورا حذف شده بود چیزی از این حماسه باقی نمی‌ماند چون تحریف‌گران عاشورا کم نبودند و عده زیادی نیز می‌خواستند عاشورا را جور دیگر به مردم معرفی کنند.

وی افزود: این فرزند امیرالمومنین(ع) فصیح‌ترین گوینده تاریخ بود اما علاوه بر او که واقعه عاشورا را به همگان روایت کرد دو گروه دیگر هم بودند که به روایت تاریخ پرداختند که اقلیت اول همانند زینب(س) حقیقت را روایت کردند و گروه دیگر کسانی بودند که حقیقت را وارونه کرده و ظلمهای شامیان و بدعهدی کوفیات را بزک کردند.

کوشکی در ادامه با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمنان تصریح کرد: امروز امپراطوری رسانه‌ای با اضافه شدن شبکه‌های اجتماعی همچنان به وارونه‌نمایی حقیقت، نشر شایعات و شبهات و تلاش جهت ناامیدکردن مردم و حمله به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی ما می‌پردازد که همین مساله نیز لزوم بیان حقیقت و هوشیاری بیشتر خبرنگاران به عنوان بهترین جهادگران حوزه جهاد تبیین را می‌طلبد.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس استان فارس تصریح کرد: این هفته به مناسبت پاسداشت شهید صارمی به نام هفته خبرنگار نامگذاری شده است تا یادآور مجاهدت‌ها و تلاش‌های خبرنگاران باشد زیرا خبرنگاری چیزی جز جهاد و مجاهدت نیست و بی‌جهت نیست که خبرنگاری را یکی ازمشاغل  استرس‌زا و سخت معرفی کرده‌ و آن را همپای مشاغل نظامی و آتش‌نشانی برآورد کرده‌اند.

وی ضمن تشکر از عکاسان و خبرنگارانی که در این یکسال به پوشش اخبار حوزه ایثار و شهادت، جهاد و مقاومت و دفاع مقدس پرداختند، افزود: شهدا از حیث برخورداری از روح معنویت دست ما را در برابر تهاجم فرهنگی دشمن پر کردند و زندگی آن‌ها سرشار از درس است و وظیفه رسانه‌ است که هنرمندانه به روایت این برش از تاریخ بپردازند.

کوشکی اظهار کرد: اوج هنرنمایی رسانه‌ها در پوشش اخبار استقبال، تشییع، وداع و تدفین پیکر شهید اسکندری بود و رسانه‌ها نشان دادند که مردم همچنان پای کار هستند و جمعیتی که اغلب نیز جوانان بودند از روز اول تا شب خاکسپاری شهید حضوری حماسی داشتند و موزه دفاع‌مقدس و معراج الشهدای این مرکز نیز شب عاشورا پذیرای استقبال پرشور مردم بود.

مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس استان فارس با اشاره به اینکه در دفاع مقدس خبرنگار رسمی همانند شهید آوینی کم داشتیم، افزود: تلاش خبرنگاران دفاع‌مقدس این بود که حقیقت جبهه را منعکس کنند.

وی به بیان ویژگی خبرنگاران متعهد پرداخت و گفت: خبرنگاران، حق‌طلب، حق‌جوی، حقگوی، حق‌شنو و دنبال حق هستند و علاوه بر همه این‌ها در سختی و شیرینی با مردم بوده و یاور افراد بی‌تریبون هستند زیرا بسیاری از تریبون‌ها توسط قبیله ثروت و قدرت اشغال شده و از این حیث خبرنگاران باید تریبون مردم باشند.

کوشکی اظهار کرد: مسئولان درگیر مسائل اجرایی هستند و به همین خاطر نیازمند این هستند که عده‌ای در صحنه و میدان بوده و درد و رنج آلام مردم را در کنار عشق و شور حماسی مردم را منعکس کنند و از آنجا که خبرنگاران در صحنه هستند باید این حقایق را منعکس کنند.

این یادگار دوران دفاع مقدس سپس به آسیب‌شناسی رسانه پرداخت و گفت: گاه در وادی خبرنویسی حقیقت و صحت خبر، فدای سرعت انتقال خبر می‌شود و اعتبار حرفه‌ای را زیر سؤال می‌برد در صورتی که رسانه‌ حرفه ای باید سرعت و صحت خبر هردو برایش به یک میزان اهمیت داشته باشد و نباید به بهانه فضای رقابتی میان رسانه‌ها یکی فدای دیگری شود.

کوشکی بیان کرد: خبرنگار می‌تواند ذهن‌ها را سامان بدهد و به هر سو که می‌خواهد ببرد و از همین باب باید رسانه تلاش کند به مدیریت صحیح افکار عمومی بپردازد و جانب حق را بگیرد.

وی اظهار کرد: امروز امپراطوری رسانه‌ای با ظهور شبکه‌های اجتماعی کم قدرت تر از قبل شده اما همچنان به وارونه‌نمایی حقیقت، نشر شایعات و شبهات و تلاش جهت نا امید کردن مردم می‌پردازد که همین مساله نیز لزوم هوشیاری بیشتر خبرنگاران به عنوان بهترین جهادگران حوزه جهاد تبیین را می‌طلبد.

کوشکی در ادامه با بیان اینکه حوادث در گذر زمان یا فراموش می‌شوند یا دچار انحراف شده و یا در ورطه تحریف و سیاه‌نمایی و کوچک‌نمایی قرار می‌گیرند، افزود: دفاع مقدس هم اگر خوب ثبت و ضبط نشود دچار تحریف و انحراف شده یا توسط دشمن مصادره به مطلوب می‌شود و همین مساله اهمیت کار خبرنگاران دفاع‌مقدس و جبهه جنگ نرم را نشان می‌دهد.

وی از رسانه‌های فعال در حوزه دفاع مقدس خواست مفاهیم دفاع مقدس، ایثار، موزه دفاع مقدس، خاطرات، وصایا، زندگینامه شهدا و شرح عملیات‎ها را بنویسند، حقایق دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت را همچنان درست ببینند، درست تحلیل و ارزیابی کرده و درست تبیین کنند تا این حماسه ملی میهنی معنوی دچار فراموشی نشود.

کوشکی در پایان با بیان اینکه هیچ راهی برای مقابله با تهاجم فرهنگی  و جنگ ترکیبی و پیچیده دشمن جز ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وجود ندارد، تاکید کرد: در هفته دفاع مقدس از خبرنگار، عکاس و رسانه‌ای که بهترین پوشش خبری را داشته و در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت مجاهدت بیشتری داشته باشد تقدیر ویژه صورت خواهد گرفت.

یادآور می‌شود، در این مراسم با اهدای لوح تقدیر از خبرنگاران و عکاسان فعال در حوزه دفاع مقدس از جمله زهرا عسکری، به عنوان خبرنگار حوزه دفاع مقدس و احمدرضا مداح به عنوان عکاس این حوزه تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha