کد خبر: 4077814
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸

واگذاری زمین به شرکت‌های دانش‌بنیان در منطقه ویژه اقتصادی شیراز

رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه تسهیلات منطقه ویژه اقتصادی به شرکت‌های دانش‌بنیانی که از مرکز فناوری شرکت گاز به مرحله رشد و تجاری‌سازی در زمینه فعالیت خود رسیده‌اند، اعطا می‌شود، گفت: در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان؛ منطقه ویژه اقتصادی شیراز، واگذاری زمین با تخفیف 20 الی 25 درصد را به شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار دارد.

نشست کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، نادر طیبی، رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس امروز، 22 مردادماه در جلسه این کمیسیون که با موضوع معرفی مرکز نوآوری و فناوری صنعت گاز شرکت گاز استان فارس برگزار شد، گفت: توجه به طرح منطقه ویژه گاز در استان در راستای عملیاتی شدن طرح با همکاری میان شرکت ملی گاز، بخش خصوصی و متخصصان، مشارکت منطقه ویژه اقتصادی و ورود مجموعه‌های تخصصی در راستای کمک به ارائه خدمات هرچه بهتر به فعالان حوزه نفت و گاز برای استان و کشور بسیار مثبت و تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: توافق‌ها و تفاهم نامه‌های پیشین طرح منطقه ویژه گاز جهت کمک و برطرف شدن نیازهای ویژه در حوزه گاز و مزایایی از جمله شناخت و اتصال فعالین حوزه گاز در سطح استان هستند.   

طیبی اظهار کرد: همچنین توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه انرژی به خصوص در زمینه گاز با توجه به اهمیت و کاربردی بودن این شرکت‌ها، لزوم حضور شرکت‌ها در کنار صنایع بزرگ در استان ضروری است.

رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: بر اساس نیاز و ضرورت توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در استان تفاهم‌نامه‌ای جهت پیشبرد منطقه ویژه انرژی گاز انجام شود تا حل مشکل و ارائه راهکار از سمت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به خوبی اتفاق افتد.

وی ادامه داد: به منظور توسعه و گسترش فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان که مرحله رشد اولیه را طی کرده‌اند، منطقه ویژه اقتصادی مشوق‌ها و تسهیلاتی جهت حمایت از این شرکت‌های فناور در نظر دارد. 

طیبی بیان کرد: در راستای هماهنگی و پیشبرد موضوع مرکز نوآوری و فناوری صنعت گاز شرکت گاز استان فارس دفتر مشترک جهت برگزاری جلسات ماهیانه تشکیل شود.

وی با بیان اینکه تسهیلات منطقه ویژه اقتصادی به شرکت‌های دانش‌بنیانی که از مرکز فناوری شرکت گاز به مرحله رشد و تجاری‌سازی در زمینه فعالیت خود رسیده‌اند، اعطا می‌شود، تصریح کرد: در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان؛ منطقه ویژه اقتصادی شیراز، واگذاری زمین با تخفیف 20 الی 25 درصد را به شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار دارد.

طیبی، در خصوص موضوع نیروگاه‌های خودتامین که از گاز استفاده کرده و تامین برق می‌کنند، انشعاب گاز جهت واحدهای صنعتی منطقه ویژه که در حال حاضر نیازمند این انرژی و شرایط جهت استفاده از برق تولید شده نیروگاه‌های خودتامین و اختصاص برق تولیدی به صنعتگران نیز مواردی را ارائه کرد.

در ادامه این جلسه علی اکبر میدان‌شاهی، مدیرعامل شرکت ملی گاز استان فارس نیز گفت: اهداف تاسیس مرکز نوآوری و فناوری صنعت گاز شرکت گاز استان فارس را دستیابی به فناوری‌های پیشرفته در حوزه نفت و گاز، تغییر نگاه به نفت و گاز و درآمدهای حاصل از فروش آن‌ها، افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف صنعت نفت و گاز در جهت رشد تولید ناخالص ملی است.

وی افزود: هم‌اکنون بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های پارک‌های فناوری مورد استفاده قرار نگرفته است و تنها با همکاری بیشتر صنایع و شتا‌ب‌دهنده‌های استانی است که می‌توان روند رو به رشد این شرکت‌ها را توسعه داد.

میدان‌شاهی بیان کرد: بر اساس نیاز و ضرورت توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در استان تفاهم‌نامه‌ای جهت پیشبرد منطقه ویژه انرژی گاز انجام شود تا حل مشکل و ارائه راهکار از سمت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به خوبی اتفاق افتد.

وی ادامه داد: با افتتاح این دفتر در راستای تحقق شعار سال و تقویت و توسعه همکاری فناورانه، می‌توان بستر و فرصت بهره‌برداری از توانمندی‌های واحد‌های نوآور و فناور و استفاده ساختارمند از ظرفیت‌ها و توانایی‌های علمی ـ پژوهشی در حوزه گاز ایجاد کرد.

میدان‌شاهی، بر هم‌افزایی همه دستگاه‌های مرتبط از فعالان حوزه گاز، دانشگاهیان و متخصصان این عرصه در به نتیجه رسیدن اهداف و برنامه‌های مرکز فناوری در استان تاکید کرد. 

وی اظهار کرد: برای ایجاد مرکز نوآوری و فناوری صنعت گاز شرکت گاز استان فارس؛ اهمیت و ضرورت ایجاد ارتباط بین ارکان مختلف بر پایه شناخت صنعت گاز در به نتیجه رسیدن فعالیت‌ها مهم و ضروری است و این درحالی است که اجرایی شدن یک برنامه مدون پایدار هرچند در مقیاس کم اما موثر و مفید در بهینه‌سازی مصرف انرژی از اقدامات این مرکز است.

میدان‌شاهی اضافه کرد: برنامه‌هایی از جمله مذاکره و رایزنی برای تامین زمین مورد نیاز در شهرک صنعتی بزرگ شیراز جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زمینه گاز، تشکیل جلسات لزم با سازمان برنامه و بودجه در استان برای بررسی تامین زیرساخت‌های مالی مورد نیاز و تعریف بودجه، پیگیری مفاد تفاهم‌نامه‌های تاسیس پارک صنعت گاز فارس با حضور مسئولان کشوری و استانی و نمایندگان مجلس برای این مرکز پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha