کد خبر: 4077359
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۹

تجلیل از برگزیدگان جشنواره کتابخوانی رضوی در زندان‌های فارس

آیین تقدیر از مددجویان برگزیده در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان فارس و نشست کتاب‌خوان بند در زندان مرکزی شیراز برگزار شد.

تجلیل از برگزیدگان جشنواره کتابخوانی رضوی، زندان‌ مرکزی شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، چهارمین دوره نشست کتابخوان بند با حضور روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌ها هوای استان فارس؛ محسن انصاری‌منش، معاون سلامت و اصلاح و تربیت اداره‌کل زندان‌های فارس؛ روح‌الله رضایی دانا، رئیس زندان مرکزی شیراز؛ مسئولان معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شیراز و علی نوید گویی و مسعود شفیعی سروستان از انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان فارس امروز، ۱۹ مردادماه در زندان مرکزی شیراز برگزار شد. در این نشست علاوه بر معرفی سه کتاب، از مددجویان برگزیده استان فارس در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تقدیر شد.

محسن انصاری‌منش، معاون سلامت و اصلاح و تربیت اداره‌کل زندان‌های فارس در این نشست با اشاره به ایام محرم و سوگواری اباعبدالله حسین(ع) به واقعه عاشورا پرداخت و گفت: کسی که با مقام ولایت و امامت مشکل دارد در دیگر موارد هم دچار مشکل میشود. ولایت، پیش فرض قبولی طاعات و عبادات است.

وی گفت: امام حسین(ع) شفاعت‌کننده انبیا و اولیا در روز قیامت است همانگونه که در زیارت وارث می‌خوانیم، حسین(ع) وارث علم انبیا است. این یک نعمت است که به ما رسیده و افتخار می‌کنیم که شیعه هستیم لذا نباید از این ظرفیت غافل شویم.

انصاری‌منش اضافه کرد: اداره‌کل زندان‌ها، اقدامات زیادی در راستای تربیت مددجویان انجام می‌دهد، کمک به تحصیل، ایجاد زمینه‌های کتابخوانی، کارآموزی، انجام مراسم مذهبی و ... از جمله برنامه‌هاست. همچنین با اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس ۱۹ تفاهم‌نامه داریم و تمامی کتابخانه‌های زندان‌ها به صورت مشارکتی با این مجموعه اداره می‌شود.

وی تاکید کرد: 107 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های زندان های فارس موجود است و بیش از دو سوم مددجویان زندان‌های فارس عضو کتابخانه هستند. از جمله مواردی که در این مجموعه در حال پیگیری است انتقال کتاب از کتابخانه‌ها به اتاق‌های زندانیان برای بهره برداری بیشتر مددجویان است.

به گفته وی، اداره‌کل زندان‌ها در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت داشت و هشت هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند که از این میان 30 مددجو به عنوان برگزیده معرفی شده‌اند.

روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این نشست ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعدالله الحسین (ع) گفت: این چهارمین دوره نشست کتابخوان بند است و این طرح بازخورد خوبی در سطح استان و کشور داشته است. در زندان، مددجویان بسیاری وجود دارد که خود نویسنده و شاعر یا علاقه‌مند به مطالعه هستند و بیشتر آثار نویسندگان دیگر را مطالعه کردند.

وی تصریح کرد: در مجموع ۱۸ کتابخانه در زندان های فارس خوشبختانه بیش از ۸ هزار نفر در جشنواره رضوی شرکت کردند که بیشترین میزان مشارکت در کشور بوده و بیشترین میزان برگزیده هم از استان فارس بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس تأکید کرد: زمانی که یک جامعه کتاب‌خوان داشته باشیم آسیب‌های اجتماعی و بازگشت به جرم کمتر است.

یادآور می‌شود، در ادامه این نشست سه کتاب «حدیث هدایت» نوشته علی لطفی، «سر نی» نوشته عبدالحسین زرین کوب و «نگاه قرآنی به فشارهای روانی» توسط مددجویان زندان مرکزی شیراز معرفی شد. همچنین مددجویان برگزیده استان فارس در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی و تقدیر شدند.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha