کد خبر: 4076724
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۳

بدعت‌ها و سنن غلط اهداف عاشورا را به انحراف می‌کشاند

دشمنان دانا و دوستان نادان با اغراض متفاوت خدشه و خلل‌هایی را بر نهضت و فرهنگ اصیل و غنی عاشورا وارد ساخته و به نوعی قیام عاشورا را از تحریف‌های غلط خود متأثر کرده‌اند. اینگونه بدعت‌ها و سنن غلط اهداف نهضت عاشورا را به انحراف کشانده و اهداف اساسی مکتب تاریخ‌ساز تشیع را عقیم می‌سازد.

مکتب عاشورابا فرا رسیدن ماه محرم انسان‌های آزاده از اقصی نقاط عالم از هر مکتب و مسلکی داغدار هجرت مظلوم‌ترین انسان تاریخ و یاران وفادارش می‌شوند. حدود۱۴۰۰سال پیش دشت کربلا عرصه نمایش ایثار، شهامت، فداکاری، ایمان و اخلاص پیروان راستین خاندان اهل بیت(ع) بود.

به جرأت می‌توان گفت این دیار، بزرگ‌ترین دانشگاه بشریت است که در آن درس آزادگی و رادمردی به تمامی نسل‌ها آموخته شده است. بدیهی است به هر میزان اهمیت یک مکتب و نقاط درس‌آموز و انسان‌ساز آن از درجه بالاتری برخوردار باشد، تلاش‌های گسترده‌تری از سوی دشمنان برای نابودی عناصر حیات‌بخش آن مکتب انسان‌ساز و تاریخ‌ساز به کار گرفته خواهد شد.

مکتب تشیع و مؤلفه‌های پیش برنده آن یعنی خط سرخ شهادت و خط سبز مهدوی از دیرباز به اذعان دشمنان به عنوان دو بال پرواز تا دستیابی به والاترین تمدن بشری مطمح نظر آنان بوده و در ادامه نیز خواهد بود.

در این راستا دشمنان دانا و دوستان نادان با اغراض متفاوت خدشه و خلل‌هایی را بر نهضت و فرهنگ اصیل و غنی عاشورا وارد ساخته و به نوعی قیام عاشورا را از تحریف‌های غلط خود متأثر کرده‌اند.

دشمنان با توجه به اشراف کامل به عظمت، پیامد و سیاست‌های قیام عاشورا با هدف کاهش تهدیدهای متاثر از این نهضت آزادی‌بخش و دوستان نادان با نیت ترویج حرکت عاشورا به قیام امام حسین(ع) ضربه وارد کرده‌اند.

بدیهی است اینگونه بدعت‌ها و سنن غلط اهداف نهضت عاشورا را به انحراف کشانده و اهداف اساسی مکتب تاریخ‌ساز تشیع را عقیم می‌سازد؛ چیزی که از اساس برنامه‌ریزی دشمن و صرف هزینه‌های هنگفت بابت نابودی این فرهنگ به همین منظور بوده است.

ترویج  مناسک غیر عقلانی و مغایر با اصول انسانی و ناسازگار با دین در همین راستا و برای باقی گذاشتن چهره مخوف و خشن از اسلام و تشیع و تخریب پایه‌های این مکتب بی‌بدیل و سرنوشت‌ساز است. اصولاً کاربست تئوری مذهب علیه مذهب و استفاده از نمادهای مذهبی برای نابودی مذهب روش دیرینه دشمنان مذهب بوده است و در خصوص مواجهه با مذهب تشیع این تئوری با همه ابزار و امکانات مادی و معنوی و به اشکال مختلف به میدان آمده است.

یکی از این اشکال شبهه‌افکنی و بدعت‌آفرینی در دین در جهت تخریب تدریجی چهره مذهب هدف در انظار و افکار عمومی جوامع است. بدیهی است ایجاد بدعت، سؤال‌های انحرافی، تحریف، سنن غلط و شبهات باعث تغییر مسیر تدریجی این حرکت تاریخی انسان‌ساز و کامیابی دشمن در رویارویی با نهضت فراگیر و جهانی اسلام و حاکمیت آن در پهنه گیتی می‌شود.

امروزه با فراگیر شدن رسانه‌های مجازی و تاثیر شگرف آن بر باورها و فرهنگ جامعه تلاش‌های هدفمند و دنباله‌داری از سوی دشمن در فضای مجازی با هدف پیکار با نهضت عاشورا شکل گرفته و در ایام محرم شدت و حدت بیشتری پیدا می‌کند.

 فضای مجازی به مثابه تیغ دو لبه‌ای فارغ از محدودیت‌های زمانی و مکانی است که هم می‌تواند محلی برای تجمع مریدان و دلسوختگان واقعی اهل بیت(ع) و هم فرصتی برای دشمنان به منظور تخریب و تحریف این نهضت باشد. دشمنان به کمک ظرفیت عظیم و قدرتمند فضای مجازی و رسانه‌های جمعی با نگاهی هوشمندانه و هدفدار سعی در القای مسیرهای انحرافی و ورود شبهه، بدعت و سنن غلط در نهضت عاشورا می‌کنند تا در جامعه مسلمانان و شیعیان اصل ظلم‌ستیزی و مبارزه با ظالم و اشاعه فرهنگ و سنت امر به معروف و نهی از منکر را کمرنگ و بی اثر سازند.

تأکیدات مکرر رهبری انقلاب بر اهمیت جهاد تبیین و ارتقای سواد رسانه‌ای آحاد جامعه و حضور فعال و دغدغه‌مندانه در فضای مجازی برای خنثی‌سازی مکائد و نقشه‌های شوم دشمن در تغییر ذائقه مذهبی جامعه و استحاله فرهنگ دینی امت اسلام است و پر واضح است که این مهم در مناسبت‌های حساس همچون عاشورا و اربعین ضریب بیشتری پیدا کرده و به همین میزان حضور فعالانه‌تر و آگاهانه‌تری از سوی مبلغان دینی، فعالان اجتماعی، جوانان مؤمن و انقلابی و آحاد جامعه برای مراقبت از کیان تشیع که امروزه ما وارث آن هستیم، طلب می‌کند.

انتقال صحیح فرهنگ اسلام به طور عام و فرهنگ عاشورا به طور اخص به نسل‌های بعد همچون پیشینیان که در حفظ و حراست از این فرهنگ متعالی و حیات‌بخش کوشیده‌اند بر عهده تک تک مسلمانان و عاشقان مکتب اهل بیت(ع) است.

حجت‌الاسلام علیرضا حدادیان، دبیر مجمع نخبگان حوزوی و دانشگاهی فارس

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha