کد خبر: 4076181
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۹
مجیدی‌مهر تشریح کرد:

جوان‌سازی رویکرد جدید ستاد عالی مسابقات قرآن

دبیر ستاد عالی مسابقات قرآن به تبیین رویکردهای این ستاد در دوره جدید پرداخت و گفت: به دنبال ایجاد ترکیب جدید هستیم که چابک و نسبتاً جوان خواهند بود و در این بین نقش بانوان بسیار پررنگ است.

حمید مجیدی مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریهحمید مجیدی‌مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و دبیر ستاد عالی مسابقات قرآن، در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، با اشاره به رویکرد جدید ستاد عالی مسابقات گفت: در دوره جدید تلاش کردیم اثرگذاری ستاد را بیشتر کنیم ضمن اینکه شعارمان هم پایدار است.

وی افزود: رویکرد ستاد عالی مسابقات سیاستگذاری و هدایت، نظارت و حمایت خواهد بود یعنی به دنبال این نیستیم که ساختاری ایجاد کنیم و باعث ایجاد خلل در مسابقات در سراسر کشور شده یا مانع برای برگزاری شویم.

مجیدی‌مهر با بیان اینکه ستاد بر اساس اسناد بالادستی برای سازمان دادن به مسابقاتی که حول محور قرآن است، فعالیت خواهد کرد، گفت: مسابقات قرآن باید سرآمد همه مسابقات باشد از هر نظر چه به لحاظ داوری که همان بحث عدالت گستری است، چه امکانات رفاهی چه آرامشی که در یک فضا ممکن است برای یک شرکت‌کننده برقرار شود و همه این‌ها از مؤلفه‌هایی است که برای ما بسیار مهم است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ادامه داد: حتی ستاد عالی به منابع مالی که مسابقات از آن‌ها برگزار می‌شود ورود می‌کند و این منابع را ریشه‌یابی می‌کند زیرا مسابقات قرآن باید طیب و طاهر باشد در نتیجه در همه حوزه‌ها دقت لازم مصروف شود البته در این چند سال هیچ مورد خلافی هم مشاهده نکردیم زیرا نظارت‌ها بسیار خوب بوده است.

وی بیان کرد: شاید برخی‌ها با دیدگاهی وارد مسابقه قرآن می‌شوند و وقتی به مرحله اجرا می‌رسند متوجه می‌شوند، آن چیزی که در برآوردهای آن‌ها بوده، جور درنیامده است. افرادی داشتیم که با نگاه علاقه‌مند و خوب تشکیلات و رویداد قرآنی را به نام مسابقات پایه‌گذاری کردند اما وقتی وارد مسابقه شدند دیدند آن چیزی که برآورد کردند، با آنی که در میدان است، فرق دارد و دست به دامن جاهای دیگر شدند که جلوی اتفاقی گرفته شود و حواشی به وجود نیاید لذا ستاد عالی مسابقات قرآن این خلأها را پر می‌کند.

توجه به اهداف برگزاری مسابقات در سازمان‌ها

مجیدی‌مهر با بیان اینکه همچنین ستاد عالی مسابقات قرآن به اهداف برگزاری مسابقات سازمان‌ها هم توجه دارد، گفت: ستاد به این توجه می‌کند که یک سازمان با برگزاری مسابقات قرآن دنبال پیاده‌سازی چه هدفی هستند و چه برنامه‌ای دارند. آیا افق بلندمدت دارند یا یک برنامه گذرای مقطعی است مثلاً به مناسبت عید غدیر یک مسابقه برگزار می‌شود که نوع برخورد ستاد با برنامه‌های مقطعی با برنامه‌های مستمر بسیار متفاوت است. امروز وقتی دستگاهی بعد از 17 دوره برگزاری مسابقات تقاضای برگزاری هجدهمین دوره را می‌کند، طبیعتاً در ملاک‌های ما در نوع مجوز دادن متفاوت است چون استمراری در یک فعالیت نشان دهنده یک حرکت تبلیغی و ترویجی مستمر در این حوزه است.

دبیر ستاد عالی مسابقات قرآن با اشاره به فعالیت کمیته‌های فنی، طرح و برنامه، بین‌الملل، اطلاع‌رسانی و تبلیغات و غیره ذیل این ستاد گفت: این کمیته‌ها کار کارشناسی انجام می‌دهند مثل مرکز پژوهش‌های مجلس که وقتی قانونی می‌خواهد تصویب شود در لایه‌های پژوهشی مرکز پژوهش‌ها بررسی می‌شود و بعد به صحن علنی می‌رود وگرنه نمایندگان مجلس هیچ‌گاه فرصت رسیدگی به همه این قوانین به صورت ریز ندارند و همچنین همه نمایندگان هم در آن حوزه متخصص نیستند لذا بازویی به نام مرکز پژوهش‌ها کمک می‌کند و این‌ها را با اسناد بالادستی نظیر برنامه چهارم یا پنجم یا ششم یا هفتم توسعه بررسی کرده و تعارض‌ها را در می‌آورند و هم پوشانی‌ها با قوانین موجود را احصا می‎‌کنند، ستاد عالی هم در یک ساختار کوچکتر نسبت به مرکز پژوهش‌ها به نوعی دارد این کار را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: گاهی ممکن است در یک وزارتخانه دو نهاد وابسته اقدام به برگزاری مسابقات قرآن کنند و این برای ما خیلی جای سؤال دارد که این دو مسابقه با هم تلفیق شوند و با قدرت کیفی‌تر و بهتری برگزار شوند به عنوان مثال در قوه قضائیه دو مسابقه قرآن کارکنان قوه با مسابقات مرکز وکلا تلفیق شد و یک مسابقه خوبی برگزار شد.

مجیدی‌مهر در ادامه به بعد نظارتی ستاد اشاره کرد و گفت: با وجود تمام مشغله‌هایی که در این سیستم داریم اما در برخی از مسابقات شخصاً حضور پیدا می‌کنم که در این مسابقات به عنوان یک ناظر که در یک گوشه نشسته باشد و چک لیستی پر کند، ایفای نقش نداریم بلکه نظارت فعال داریم و در نقش یک تسهیل‌گر در کنار برگزار کنندگان مسابقات وارد می‌شویم.

وی با بیان اینکه در مسابقات قرآن قوه قضائیه هم به این شکل حضور پیدا کردیم، افزود: همچنین یکی دیگر از اقدامات ستاد عالی مسابقات حمایت است. وقتی گزارش‌ها جمع‌بندی شده و اسناد بررسی می‌شود به سراغ حمایت می‌رویم. به عنوان مثال بررسی می‌کنیم یک مسابقه که امروز به نقطه 12 رسیده است تا رسیدن به 20 چه امکاناتی نیاز دارد و ستاد چه کمک‌هایی می‌تواند به اینها انجام دهد.

مجیدی‌مهر با بیان اینکه این کمک‌ها چند بعد است، گفت: یک بعد کمک مشاوره‌ای است؛ ممکن است مشاور به مسابقات اعزام کنیم. گاهی ممکن است مشاوره دهیم که در سخت‌افزار خوب هستید و مشکل نرم‌افزار است؛ هتل اقامت و سالن برگزاری مسابقات استاندارد است اما آن جایی که این‌ها را به هم وصل می‌کند و به نقطه اعتلا می‌رساند فکر است و آن فکر هم چند بعد دارد، یکی فکر فنی و دیگری اجرایی است. گاهی فکر می‌کنیم اجرا مهم نیست در صورتی که بسیار مهم است. گاهی می‌توان هزینه میلیاردی را با یک اجرای ضعیف تقلیل داد به یک هزینه اندک و گاهی یک هزینه اندک می‌تواند با اجرای قوی ارزش‌افزوده میلیاردی داشته باشد.

اعطای کمک‌های مالی به مسابقات قرآن

دبیر ستاد عالی مسابقات قرآن با تصریح اینکه گاهی ستاد در زمینه داوری به مسابقات دستگاه‌ها کمک و اعلام می‌کند که داوران شاغل در دستگاه را توانمند می‌کنیم تا در دوره بعدی مسابقات آن دستگاه هم حداقل دو داور از خود دستگاه وجود داشته باشد، گفت: زمانی هم کمک ستاد عالی کمک لجستیکی و پشتیبانی است؛ مثلاً ستاد دنبال آن است که اگر در آینده ردیف بودجه‌ای برای ما محقق شود، کمک‌های ریالی هم کنیم که البته اکنون نمی‌توان درباره‌اش نظر دهیم اما از سازمان برنامه و بودجه پیگیر این قضیه هستیم.

وی با ذکر این نکته که این کمک بر اساس شاخص‌گذاری ما نسبت به سطح برگزاری مسابقات خواهد بود، گفت: مرحله بعدی اعمال برخی تشویق‌هاست به عنوان مثال بگوییم رتبه نخست مسابقات قرآن قوه قضائیه بتواند در مسابقات سراسری اوقاف شرکت کند که این یک امتیاز بسیار خوب است که گاهی چنین سهمیه‌ای باعث ارتقای بسیار خوب متسابقان خواهد شد چرا که شخص دیگر نیاز نیست در مراحل شهرستانی و یا استانی شرکت کند.

مجیدی‌مهر اظهار کرد: به دنبال ایجاد ترکیب جدید در ستاد عالی مسابقات قرآن هستیم که چابک و نسبتاً جوان خواهند بود و نقش بانوان هم در این ستاد بسیار پررنگ است.

وی در ادامه با بیان اینکه گاهی اوقات خودمان به صحنه می‌آییم مثلاً در مسابقات قرآن قوه قضائیه حداقل 3 ناظر اعزام کردیم، گفت: بحمد الهی در مسابقات قرآن قوه قضائیه با آمدن تیم جدید روح تازه‌ مثبت فنی در آن دمیده شده است. امسال این مسابقات رشد بسیار خوبی داشته است و شرکت‌کنندگان هم به لحاظ داوری هم اجرا، هم امکانات شرکت‌کنندگان رضایت داشتند و اقداماتی نظیر صدور کارنامه و رسیدگی به اعتراضات و غیره در این مسابقات کاملاً به روز بوده و از قوانین و شیوه‌های برگزاری مسابقات به خوبی پیروی کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha