کد خبر: 4070651
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳

خیز آرام موج جدید کرونا در فارس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با اشاره به افزایش آمارهای کرونا در استان فارس، بر اهمیت تقویت ایمنی فردی و عمومی در برابر این بیماری با انجام واکسیناسیون تأکید کرد.

سیدوحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، سیدوحید حسینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 22 تیرماه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا، افزایش تدریجی آمارهای ابتلا و بستری در استان فارس را هشداری برای تمامی مردم استان اعلام کرد و گفت: با گذشت ۶۱ روز از آمار صفر جان‌باختگان کرونا در فارس، امروز با جان باختن یکی از هم‌استان‌های مبتلا به کرونا، متاسفانه هشت هزار و سی و هفتمین مورد مرگ و میر ناشی از کرونا در فارس، از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ثبت رسید.

وی اظهار کرد: زیرسویه جدید امیکرون از قدرت انتشار بالایی برخوردار است، به نحوی که یک بیمار مبتلا به زیرسویه جدید می‌تواند ۱۸ فرد دیگر را به این بیماری مبتلا کند و از تمامی مردم استان می‌خواهیم تا نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه در مکان‌های سربسته، محل‌های تجمع، مکان‌های ورزشی و استخرها و همچنین رفت و آمدهای خانوادگی توجه جدی داشته باشند.

حسینی با دعوت از تمامی مردم استان به تکمیل دزهای دریافت واکسن کرونا ادامه داد: کاهش نسبی آمارهای کرونا، دستاورد مستقیم افزایش ایمنی عمومی در برابر این بیماری به کمک واکسیناسیون سراسری بود که این ضرورت در حال حاضر نیز با تاکید ویژه به تمامی افراد واجد شرایط احساس می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در حال حاضر عده بسیاری از افراد واجد شرایط، هنوز دز سوم واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند، از این افراد خواست تا هرچه سریع‌تر دراین زمینه اقدام کرده و ایمنی خود را در برابر این بیماری افزایش دهند.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به کاهش ایمنی واکسن پس از گذشت چند ماه از تزریق، از افراد بالای ۱۸ سال که سه دز واکسن دریافت کرده اند نیز دعوت می شود در صورتی که ۶ ماه از دریافت دز سوم واکسن آنان گذشته است، با مراجعه به پایگاه‌های واکسیناسیون استان، دز یادآور واکسن را نیز دریافت کنند.

حسینی با اشاره به آگاهی و هوشمندی بالای مردم استان فارس که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، پشتوانه مدافعان سلامت استان بوده است، ابراز امیدواری کرد: در شرایط کنونی نیز شاهد افزایش مشارکت مردم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از رسانه‌ها و فعالان اجتماعی خواست تا با دعوت از مردم به رعایت این دو اصل تاثیرگذار در مهار بیماری کووید۱۹، از مواجهه مردم فارس با موج جدید کرونا پیشگیری کنند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توجه به افزایش تقاضای مردم برای دریافت واکسن کرونا، هشت مرکز جدید به مراکز واکسیناسیون شیراز افزوده شد و هم اکنون ۱۶ مرکز در شیراز آماده ارائه خدمت به شهروندان است.

عباس رضاییان‌زاده، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اعلام افزایش مراجعان سرپایی به مراکز بهداشتی درمانی و درمانگاه‌ها افزود: در حال حاضر تزریق نوبت‌های سه گانه واکسن کرونا در فارس، به ترتیب به ۹۳ و ۷۶ صدم درصد در نوبت اول، ۸۷ و ۸۴ صدم درصد در نوبت دوم و ۴۹ و ۲۸ صدم درصد در نوبت سوم رسیده است.

همچنین مهرداد شریفی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه هم‌اکنون ۱۸۶ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: از این تعداد ۳۲ مورد در گروه سنی کودکان هستند.

بررسی مصوبه‌های نشست پیشین این ستاد، ارائه آخرین گزارش‌ها و آمارهای مربوط به کرونا در مناطق مختلف استان، ارزیابی روند اجرای واکسیناسیون در استان، وضعیت سلامت بیماران بستری در بخش‌های عادی و ویژه بیمارستان‌ها، آمار ورودی جدید بخش‌های کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان دیگر محورهای این نشست بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha