کد خبر: 4069083
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲

گام‌های بلند مراکز «بهار نکو» برای تحکیم بنیان خانواده در فارس

مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به فعالیت مراکز «بهار نکو» ذیل این نهاد گفت: مراکز بهار نکو در راستای تحکیم بنیان خانواده و سیاست‌های جمعیتی و تربیت نسل صالح، توانمندسازی خانواده‌ها در تربیت نیروهای متعهد و کارآمد در زمینه خانواده قدم بردارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید مقامی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیرازبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید مقامی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه امروز، 15 تیرماه گفت: در سال ۱۳۸۹ با سفر هیئت دولت به شیراز، پس از بررسی‌های انجام ‌شده و با توجه به آمار بالای طلاق در استان به‌خصوص در سال‌های اول زندگی مشترک، طرحی تصویب شد که آموزه‌های پیش از ازدواج را ارتقا ده.

وی افزود: به دلیل سابقه دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بحث خانواده و فعالیت‌هایی که تا آن زمان انجام داده بود این وظیفه از طرف استانداری فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز به این دفتر محول شد.

مقامی اضافه کرد: به همین منظور طرح بهارنکو برای نخستین بار در کشور، با هدف افزایش آگاهی دختران و پسران پیش از شروع زندگی مشترک، در شیراز آغاز و موفقیت آن باعث شد این طرح به صورت رسمی با حمایت شورای انقلاب فرهنگی در برخی از نقاط کشور به اجرا درآید.

وی  با بیان اینکه براساس آمارهای ثبت‌احوال طی سال ۱۳۸۸ در استان فارس حدود ۱۴ درصد ازدواج‌ها در سال اول زندگی به طلاق ختم می‌شد، اظهار کرد: یعنی از هر صد زوج، ۱۴ مورد در همان سال اول زندگی طلاق می‌گرفتند و این در حالی بوده که اکنون در آخرین آمار در استان فارس طلاق سال اول به ۳ درصد رسیده است.

مدیر مراکز دانش بنیان خانواده بهارنکو استان فارس، در خصوص آمار مراجعه کنندگان به این مرکز طی این سال‌ها گفت: آمار ثبت زوجین از سال ۱۳۸۹ تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۱ به ۵۰۷ هزار و ۴۵۷ نفر رسیده که از این تعداد ۱۵۶ هزار و ۳۸ هزار مورد از سال ۱۳۹۸ تا پایان فروردین ماه سال جاری به مشاوره تکمیلی نیاز داشته و آن را گذرانده‌اند.

مقامی با بیان اینکه ‌۳۰ نمایندگی بهارنکو در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: ۹ مرکز زیر مجموعه بهارنکو در حوزه‌های مختلف و در راستای رسالت اصلی بهارنکو مشغول به کار و پژوهش هستند.

وی در معرفی این مراکز بیان کرد: مرکز آموزش و مشاوره پیش از ازدواج «هاتف»، مرکز آموزش و مشاوره هنگام ازدواج، مرکز آموزش و مشاوره پس از ازدواج «تابان»، مرکز هنری و ادبی «ماهان» و «آورده‌های فرهنگی خوب»، باشگاه خانواده(تسهیل‌گری ازدواج)، رسانه زندگی، خیریه سرای مهر، مرکز علمی و کاربردی غدیر و همچنین اندیشگاه مطالعات فلسفه و سبک زندگی فعال هستند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: این مراکز اقداماتی همچون برگزاری دوره‌های آموزشی با هدف بالا بردن آمادگی‌های پیش از ازدواج، برگزاری کلاس‌های آموزشی حین عقد، برگزاری دوره‌های آموزشی شامل مهارت‌های زندگی، سبک زندگی، اقتصاد خانواده، کودک، مادرانه و غیره را انجام می‌دهند.

مقامی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی هنر در خانواده، در اختیار قرار دادن کتاب‌های حوزه خانواده به مخاطبین، ارائه پک جهيزيه با شرايط ويژه به صورت اقساط و بدون ضامن و دريافت خدمات با تخفيف از اصناف مرتبط با ازدواج جهت زوجین نیز بخشی دیگر از اقدامات اجرا شده و در حال اجرا است.

وی از راه‌اندازی پایگاه خبری خانه بهاری به زودی خبر داد و افزود: طراحی و ساخت فیلم، کلیپ، موشن گرافی، اینفوگرافی، پادکست، پوستر در حوزه ازدواج و خانواده و همچنین نشریه آوای بهارنکو نیز از دیگر فعالیت‌های مراکز بهارنکو بوده است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس اضافه کرد: از دیگر فعالیت‌ها می‌توان به ساخت ۴۰ واحد مسکونی و ارائه به زوجین جوان با شرایط ویژه با کمک خیرین، تهیه و اختصاص جهیزیه به عروس و اختصاص کمک‌ هزینه اجاره منزل با مبلغ مشخص به صورت ماهانه، برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی آزاد با موضوعات خانواده و ازدواج جهت فارغ‌التحصیلان رشته‌های روان‌شناسی، مشاوره و مددکاری اشاره کرد.

مقامی یادآور شد: موارد ذکر شده بخش کوچکی از اقدامات در حال اجرا توسط مراکز بهارنکو بوده تا در راستای تحکیم بنیان خانواده و سیاست‌های جمعیتی و تربیت نسل صالح، توانمندسازی خانواده‌ها در تربیت نیروهای متعهد و کارآمد در زمینه خانواده قدم بردارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha