کد خبر: 4068347
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۴

راه‌اندازی سامانه الکترنیکی مرکز داوری اتاق ایران

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران از راه‌اندازی سامانه الکترونیکی در این مرکز در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در این سامانه ارتباط با دفاتر استانی، مکاتبات، ارائه ابلاغ‌ها و فرآیند داوری به صورت الکترونیکی خواهد شد که تاثیر بسزایی در شفافیت و تسهیل کار در دفاتر داوری اتاق‌ها خواهد داشت.

نشست هم‌اندیشی رؤسای مراکز داوری اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور ، شیراز به گزارش ایکنا از فارس، علی مقدم ابریشمی، دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران امروز، 12 تیرماه در نشست هم‌اندیشی رؤسای مراکز داوری اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در شیراز بیان کرد: مرکز داوری اتاق ایران قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین مرکز داوری در کشور است که این مرکز تنها مرکز تخصصی در بخش خصوصی است که از حمایت قانون برخوردار است.

وی تصریح کرد: بر اساس آیین‌نامه، دفاتر مرکز داوری اتاق ایران نیز مسئولیت‌های مهمی در ارائه خدمات و ترویج داوری در کشور بر عهده دارند که مطابق این آیین‌نامه، دستور العمل‌هایی برای این دفاتر مشخص شده است.

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران با اشاره به گزارش عملکرد سال 1400 مراکز داوری اتاق ایران اظهار کرد: مرکز داوری اتاق ایران در سال گذشته در ابعاد مختلف از جمله تعداد پرونده‌ها، تعداد داوران، داوران بین‌المللی و تعداد دفاتر آمار و عملکرد قابل قبولی داشته که این یک موفقیت برای ماست که به زودی گزارش عملکرد این مرکز را در اختیار عموم قرار خواهیم داد.

مقدم ابریشمی با اشاره به سیاست‌ها و برنامه های مرکز داوری اتاق ایران اضافه کرد: مهم‌ترین سیاست ما در این مرکز بحث حفظ استقلال نهاد داوری است که تلاش می‌کنیم تحت هیچ شرایطی به استقلال این مرکز خدشه وارد نشود.

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران ادامه داد: این در حالی است که ارتباط و تعامل ما با قوه قضاییه از موارد مهمی است که آن را به گونه‌ای پیش می‌بریم که شاهد تعامل سازنده، کارآمد و موثری باشد که به اصول حرفه‌ای ما در این مرکز و خود قوه قضاییه آسیب وارد نشود.

وی تصریح کرد: همچنین بحث ترویج و توسعه داوری از دیگر اولویت‌های ماست زیرا باور داریم زمانی داوری می‌تواند نتیجه مطلوب داشته باشد که متناسب با استانداردهای به روز و اصول داوری باشد. در واقع منظور از ترویج و توسعه، افزایش پرونده‌ها نیست بلکه توجه به نقش داوری سازمانی و نقش مرکز داوری اتاق ایران به عنوان مهمترین مرکز داوری کشور است که این مهم باید ترویج و توسعه یافته و با استانداردهای به روز دنیا همراه باشد.

مقدم ابریشمی تصریح کرد: یکی از اهداف مرکز داوری اتاق ایران که همواره باید مورد توجه قرار داشته باشد، بحث شفافیت در عملکرد مرکز داوری است که این مهم، اعتماد به همراه دارد لذا توجه به شفافیت به عنوان اساس کار مورد توجه ما قرار گرفته است.

وی افزود: در این زمینه به زودی سامانه الکترونیکی در مرکز داوری اتاق ایران راه‌اندازی می‌شود که در این سامانه ارتباط با دفاتر استانی، مکاتبات، ارائه ابلاغ‌ها و فرآیند داوری به صورت الکترونیکی خواهد شد که تاثیر بسزایی در شفافیت و تسهیل کار در دفاتر داوری اتاق‌ها خواهد داشت.

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران بیان کرد: در مراحل نهایی طراحی و اجرای این سامانه هستیم و تا حدود دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مقدم ابریشمی اظهار کرد: در حال حاضر  یکی از مشکلات ما دستورالعمل‌های بین مرکز داوری اتاق ایران و دفاتر استانی است که به نظر می‌رسد باید بر اساس نیازهای روز اصلاحاتی در آن ایجاد شود و نقش ما در این زمینه این است که ما برای عملکرد دفاتر دستورالعمل شفاف با ضمانت اجرایی مشخص نداریم و همین موضوع می‌تواند بخشنامه‌های متعددی را به دنبال داشته باشد بنابراین مصمم هستیم قوانین در این حوزه را با رویکرد شفافیت و ضمانت اجرایی نهایی کنیم که در این زمینه نظر مشورتی اتاق‌های استانی را نیز احصا خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه همچنین بحث اصلاح آیین‌نامه‌ها، قواعد و دستورالعمل‌های بین مرکز داوری و دفاتر استانی نیز در دستور کار ما قرار گرفت، گفت: این آیین‌نامه و قواعد مربوط به 16 سال پیش است و برای داوری کارآمدتر باید اصلاحاتی بر روی آن انجام می‌شد که این اصلاحات بر روی آیین‌نامه مراکز داوری انجام شده و در انتظار تصویب آن هستیم. ضمن اینکه قواعد جدید حرفه‌ای و اخلاقی برای دفاتر داوری اتاق‌ها در این مرکز در حال تدوین و طراحی است.

مقدم ابریشمی با برشماری مسائلی از جمله عدم ارائه برنامه‌های دفاتر در حوزه ترویج و توسعه، نقص در هماهنگی و انسجام درون سازمانی، عدم مدیریت صحیح و کارآمد پرونده‌ها، مبحث ابلاغ‌ها به عنوان مشکلات دفاتر داوری در اتاق‌های استان گفت: انتظار ما این است که دفاتر داوری اتاق‌های استانی فعال‌تر، کارآمدتر و پویاتر باشند و در این زمینه با همفکری اتاق‌های استانی برنامه‌هایی را طراحی و اجرا خواهیم کرد.

وی در خصوص پذیرش داوران در این مرکز، تاسیس انجمن داوران جوان و برگزاری دوره های آموزشی مرتبط و تخصصی در دوره جدید در این مرکز نیز سخنانی ایراد کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :