کد خبر: 4068309
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۹

سازمان ثبت اسناد به مسئله املاک موقوفه ورود کند

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اهمیت احیای حقوق موقوفات گفت: متأسفانه امروز به خاطر ملاحظاتی سازمان ثبت به مسئله موقوفات ورود نکرده و پای کار نیامده است و مدعیان دیگری هستند و تضییع موقوفات واقعاً مسئله سنگینی است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 12 تیرماه در دیدار با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاون قوه قضائیه گفت: مقام معظم رهبری در خصوص یکسری برنامه‌های مبتنی بر آمار و داده‌ها فرمودند آماری که ارائه می‌شود قابل اعتماد نیست.

وی افزود: در استان فارس بالاخره تعیین تکلیف هزاران هکتار با مشکل مواجه شده است که جز با همت عالی مجموعه شما حل نخواهد شد و تا وقتی که اطلاعات دقیق از املاک دولتی، غیر دولتی و بخش‌های مختلف نداشته باشیم، نمی‌توانیم امیدوار به برنامه‌ریزی مناسب باشیم و پیشرفت‌هایی که در زمینه مسائل اقتصادی مبتنی بر سرمایه‌گذاری دولت است با چالش رو به‌رو می‌شود.

آیت‌الله دژکام در ادامه به بیان دو مشکل در حوزه ثبت اسناد در استان اشاره کرد و گفت: یکی مسئله عشایر است که غیر از کشاورزان بوده و دامدار هستند و بعضاً سندهای مرتع دارند و این عرصه‌ها گسترده است یعنی اگر مسئله زمین‌های کشاورزی استان با 100 هزار هکتار اختلاف حل می‌شود در رابطه با زمین‌هایی که مرتع فرض می‌شده بسیار متفاوت است. سند مرتع داده شده اما به عنوان مالکیت نبوده است چون در همین استان فارس عشایر ترک، عشایر عرب و عشایر فارسی زبان داریم که برای مراتع آن‌ها سند داده‌اند تا مرز مراتع مشخص باشد. حال باید برای تعیین تکلیف مسائل این مراتع و سندهای آن فکری کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: مسئله دوم بحث موقوفات است که متأسفانه امروز به خاطر ملاحظاتی سازمان ثبت ورود نکرده و پای کار نیامده است و مدعیان دیگری هستند و تضییع موقوفات واقعاً مسئله سنگینی است. در ثبت زمین‌های دولتی در استان فارس در این دو مورد تا قضیه مشخص شود به مشکل برمی‌خوریم و باید رویه‌هایی پیش‌بینی شود تا کار را تسریع کنیم. منابع ملی از یک طرف و موقوفات از یک طرف مدعی هستند.

وی یادآور شد: در این زمینه اختلافات شدیدی داریم، یک پلاک را موقوفه اعلام کردند و در گذشته پلاک را از کوه به کوه مشخص می‌کردند و مانند امروز دقیق نبوده است یا مسئله قنوات قدیمی به همین نحو است به عنوان مثال بسیاری از قنات‌ها بسته و پوشانده می‌شوند و مالکین معترض هستند. در این خصوص به شکلی کارشناسی‌های ریش سفیدانه نیاز داریم. جدای عکس‌های هوایی و کار دقیق علمی که انجام می‌شود چون مشخصاً اختلافات حقوقی پیدا می‌شود و رغبت برای ورود به این موضوع که سند بگیرند کم می‌شود چون اعتقاد دارند در صورت صدور سند محدود می‌شوند. باید به گونه‌ای باشد که طرفین راضی باشند.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه باید محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های غیر معقول را کمتر کنیم، گفت: منظور این نیست که زمین‌خواری شود ولی سخت‌گیری‌های غیر معقول که در برخی جاها انجام می‌گیرد را رفع کنیم. از طرفی کسانی که مدتی از بابت کار روی زمین، انتفاع داشتند و نان می‌خوردند دیگر حق تصرف ندارند و از طرفی هم عده‌ای زمین‌خواری می‌کنند و این 2 مورد نقطه چالش برانگیز کار ثبت شده است که امیدواریم در زمینه مراتع عشایر به نحوی کار شود تا عدالت برقرار شود و حقی از مردم ضایع نشود و این فرآیند را تسهیل کنیم تا تعیین تکلیف شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس ابراز امیدواری کرد: بتوانیم با همفکری و همکاری یکدیگر به جای مناسبی از نظر وضعیت املاک کشور برسیم.

وی همچنین گفت: مسئله دیگر متأسفانه در همین اطراف شیراز برخی زمین‌های کشاورزی کاربری دیگری پیدا کرده و بعضاً به صورت قول‌نامه‌ای فروخته‌اند و امروز چند هزار نفر شاکی وجود دارد که نیاز به سند دارند و مقررات به سازمان ثبت اسناد اجازه صدور سند را نمی‌دهد، فردی کلاهبرداری کرده و رفته است و هزینه‌ها پای دولت است. اینجا باید جلوی متخلف را باید گرفت و از حق مردم دفاع کرد و از طرفی مراقب زمین‌های کشاورزی هم بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :