کد خبر: 4067291
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸

ضرورت استفاده از داشته‌های فرهنگی مشترک ایران و تاجیکستان

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: کشور ایران و تاجیکستان فرهنگ بسیار نزدیکی دارند و همین موضوع می‌تواند در پیشبرد برنامه‌های مشترک در سایر حوزه‌ها تاثیرگذار باشد.

دیدار قائم مقام وزیر صنعت و تکنولوژی‌های نو کشور تاجیکستان با رئیس اتاق بازرگانی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس امروز، 7 تیرماه در دیدار قائم مقام وزیر صنعت و تکنولوژی‌های نو کشور تاجیکستان و هیئت همراه بیان کرد: کشور ایران و تاجیکستان فرهنگ بسیار نزدیکی دارند و همین موضوع می‌تواند در پیشبرد برنامه‌های مشترک در سایر حوزه‌ها تاثیرگذار باشد.

وی افزود: امید داریم اتاق‌های بازرگانی دو طرف بتوانند با برنامه‌ریزی منسجم در راستای تبادل هیئت‌های تجاری و تعامل بیشتر تجار و بازرگانان دو طرف و توسعه مناسبات تجاری اقدام عملی را انجام دهد.

رازقی با اشاره به سفر هیئت سیاسی اقتصادی کشور تاجیکستان در فارس و بازدید از ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی این استان گفت: امیدوارم این سفر زمینه‌ساز دستاوردهای خوب اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی کشور ایران و استان فارس با کشور تاجیکستان شود.

در ادامه بختیار شریفی، قائم مقام وزیر صنعت و تکنولوژی‌های نو کشور تاجیکستان نیز گفت: قرار گرفتن شعر سعدی شاعر بزرگ شهر شیراز، بر سر در سازمان ملل نشان از بزرگی مردم این سرزمین دارد که فرهنگ و گردشگری فارس شهرت جهانی دارد.

وی اضافه کرد: استان فارس موقعیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی منحصر به فردی دارد که بخش‌های زیادی برای همکاری تجار ما و فارس وجود دارد.

شریفی ادامه داد: در چند سال اخیر بیماری کرونا شرایط ناهمواری را در دنیا ایجاد کرد که هم اینک ملت‌ها این دوران تلخ را پشت سر گذاشته‌اند و زمان آن رسیده که پویایی و فعالیت دوباره جوامع درسطح بین‌الملل از سر گرفته شود.

خسرو غان عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی استان فارس نیز در این نشست گفت: تاجیکستان دروازه ورود به کشورهای شمالی و آسیای میانه است.

وی بیان کرد: تاجیکستان را از خود می‌دانیم و معتقدیم که داشته‌های ایران و تاجیکستان از یکدیگر جدا نیست و جدایی ظاهری تنها به لحاظ جغرافیایی است.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی استان فارس تصریح کرد: تاجیکستان نیز می‌تواند از طریق فارس به آب‌های خلیج فارس دست پیدا کنند.

فروغان با بیان اینکه از طریق اتاق بازرگانی و سفارت حتما باید ارتباط را در قالب سفرهایی به تاجیکستان و ایران دنبال کرد، به مباحث مرتبط با حمل و نقل پرداخت و افزود: استان فارس در حمل و نقل زمینی از نظر ناوگان رتبه نخست را در کشور دارد و در راه آهن نیز فرصت‌های خوبی داریم و می‌توانیم نزدیک‌تر شویم تا به تجار ایرانی و تاجیک کنیم با هزینه کمتر خدمات بهتر بگیرند. 

وی با بیان اینکه فرودگاه بین‌المللی شیراز یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران است که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند و پتانسیل‌های زیادی دارد، بیان کرد: ایجاد پرواز مستقیم بین شیراز و تاجیکستان با توجه به ارتباطات و علائق فرهنگی و سرمایه‌گذاری مشترک برای احداث کارگوی بزرگ دو محور برای همکاری فارس و تاجیکستان در زمینه حمل و نقل هوایی است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان فارس تصریح کرد: استان‌های همجوار با مرکزیت فارس اقدامات تجاری خود را انجام می‌دهند و از این جهت استان فارس می‌تواند یک مرکز برای تاجیکستان باشد.

فروغان در پایان خواستار عملیاتی شدن مباحث این نشست شد تا منافع تجار هر دو کشور تامین شود و گفت: تجارب هر دو کشور باید دیده و منجر به یک تفاهم نامه بین استان فارس و تاجیکستان شود.

در ادامه این جلسه غلامرضا کریم آقایی، مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس نیز گفت: فرودگاه شیراز در سطح بین‌المللی فعال و سومین فرودگاه پرتردد در ایران است که سالانه ۳ میلیون نفر جابه‌جایی مسافر در داخل و خارج از کشور دارد.

وی با بیان اینکه در این فرودگاه پرواز به 10 مقصد بین‌المللی با ۶ شرکت هواپیمایی خارجی و ۴ شرکت داخلی انجام می‌شود، گفت: در حوزه بار و حمل‌ونقل در حال حاضر ۲ کارگو ترمینال در استان فارس وجود دارد که هر دو دولتی است و روزانه تا ۱۰۰ تن بار از فرودگاه شیراز ارسال و دریافت شده است.

کریم آقایی با تصریح اینکه در زمینه پزشکی ظرفیت بی‌نظیری در استان فارس وجود دارد، به پروازهای عمان و دیگر کشورها با این هدف اشاره کرد و گفت: بالغ بر ۷۰ درصد از مسافران عمانی در زمینه توریسم سلات هستند و ظرفیت‌هایی زیادی در این حوزه وجود دارد که امکان برقراری ارتباط با دیگر کشورها نیز وجود دارد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه آمادگی برای پرواز مستقیم از شیراز به تارجیکستان وجود دارد، تصریح کرد: از ۱۷ تیرماه پرواز گردشگری به گرجستان داریم که این امکان برای تاجیکستان نیز وجود دارد همچنین شرکت‌های هوایی تاجیکستان هم می‌توانند به شیراز پرواز مستقیم داشته باشند.

وی با یادآوری اینکه برای احداث کارگو ترمینال آمادگی جذب سرمایه‌گذار در فرودگاه شیراز وجود دارد، گفت: الگوهای سرمایه‌گذاری در این زمینه تهیه شده است و درصورت تمایل در اختیار هیئت تاجیکستانی قرار داده می‌شود.

در ادامه این جلسه علی یزدانی، معاون حمل و نقل سازمان راهداری استان فارس نیز با بیان اینکه استان فارس از نظر حمل و نقلی جایگاه مهمی دارد، گفت: استان فارس بیشترین ناوگان و رانندگان کل کشور را دارد، ۴۷ هزار عدد کامیون و ۶۱ هزار راننده داریم که سالانه ۳۱ میلیون تن کالا از مبدا استان فارس جابه‌جا می‌شود.

وی با تصریح اینکه 247 شرکت حمل و نقل که ۳ شرکت بین‌المللی هستند در استان فعال است، افزود: شبکه راه‌ها و بزرگراه‌های زیادی در استان فارس داریم که از جمله آزادراه شیراز – اصفهان جنوب ایران را به شمال کشور متصل می‌کند و تا یک سال آینده افتتاح می‌شود همچنین آزادراه شیراز – بوشهر نیز در دست طراحی است که شبکه آزادراهی کشور را به خلیج فارس متصل می‌کند.

یزدانی با اشاره به ظرفیت راه آهن استان فارس بیان کرد: راه آهن بوشهر و بندرعباس نیز در حال طراحی است که در صورت راه‌اندازی شبکه ترانزیتی ریلی کامل می‌شود. همچنین به لحاظ فرودگاهی استان فارس فرودگاه‌های بین‌المللی دارد و البته در استان فارس حمل و نقل با جاده و کامیون بیشتر فعال است.

وی با بیان اینکه استان فارس به خلیج فارس دسترسی دارد و بسیاری از صادرات و واردات را کامیون‌های استان فارس انجام می‌دهند، افزود: بسیاری از محصولات صنعتی استان با همین شبکه حمل و نقلی به شمال و دیگر نقاط کشور حمل می‌شود علاوه بر آن استان فارس یک استان ترانزیتی است و می‌تواند در تراز بین‌المللی قرار بگیرد.

بختیار شریفی، قائم مقام وزیر صنعت و تکنولوژی‌های نو تاجیکستان هم در این رابطه با بیان اینکه جمهوری تاجیکستان با ۴ دولت هم سرحد است که بزرگترین آن ایران و افغانستان است، گفت: در مقابل این هم سرحد بودن راه‌های بین‌المللی زیادی نیز دارد.

قائم مقام وزیر صنعت و تکنولوژی‌های نو تاجیکستان با اشاره به تمایل این کشور برای گسترش ارتباط با کشورهای همسایه به ویژه ایران افزود: امکانات حمل و نقل را توسعه داده‌ایم اما نیاز به کار بیشتر دارد.

وی با تشکر از مسئولان استان فارس در این سفر تصریح کرد: استان فارس ظرفیت‌های زیادی دارد که ما برای همکاری با آنها علاقه‌مند هستیم.

شایسته، معاون وزیر حمل و نقل در تاجیکستان نیز در این جلسه با بیان اینکه در استان فارس گویا در خانه خود قرار داریم گفت: گذشتگان و بزرگان ما مانند حافظ و سعدی و تخت جمشید داشته‌های مشترک بین دو ملت است.

وی با بیان اینکه جمهوری تاجیکستان پس از کسب استقلال در مسیر  توسعه گام برداشته است، افزود: رونق ترانزیت و تجدید و توسعه راه‌های بین‌المللی از جمله اقداماتی است که در این زمینه ورود کرده است.

معاون وزیر حمل و نقل در تاجیکستان با اشاره به اینکه با ایران سازش‌نامه بین‌المللی در حوزه حمل و نقل داریم، افزود: در زمینه حقوقی نیز برای تبادلات حمل و نقلی زمینه مهیا است و در سفرهای اخیر مقامات تاجیکی به ایران نیز توسعه مسائل حمل و نقلی دیده شده است.

شایسته با بیان اینکه در این سفر نیز موضوع حمل و نقل مورد توجه قرار گرفته است، افزود: دالان‌های ارتباطی با کشورهای همسایه تاجیکستان شکل گرفته است که می‌تواند در توسعه ارتباط با ایران از آن استفاده کرد و می توان یک شبکه لجستیکی در زمینه حمل و نقل ایجاد کرد و همکاری‌ها را توسعه داد.

معاون وزیر حمل و نقل در تاجیکستان در ارتباط با پیشنهادات مطرح شده در جلسه گفت: این مطلب را از سوی مقامات مربوط در کشور تاجیکستان دنبال خواهیم کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :