کد خبر: 4066737
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹

فعالیت 11 دارالقرآن و 6 مدرسه قرآنی در زندان‌های فارس

مدیرکل زندان‌های استان فارس در تشریح فعالیت‌های قرآنی این مراکز، از فعالیت 11 دارالقرآن و 6 مدرسه قرآنی در زندان‌های استان خبر داد.

اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارساسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارس در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته قوه قضائیه گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بحث زندان‌ها مطرح است، مباحث تربیتی است که در این راستا اهتمام ویژه‌ای به ترویج آموزه‌های قرآنی و فعالیت‌های قرآنی در سطح زندان‌های استان داریم.

وی از فعالیت 11 دارالقرآن و 6 مدرسه قرآنی در زندان‌های فارس خبر داد و افزود: 2 هزار و 794 نفر از زندانیان در کلاس‌های حفظ قرآن در این مراکز شرکت کردند.

ابراهیمی همچنین به برگزاری مسابقات قرآن زندانیان مرد منطقه 6 به میزبانی این اداره‌کل اشاره کرد و افزود: در این مسابقات 75 نفر از زندانیان شرکت کردند ضمن اینکه 14 نفر از زندانیان زن استان فارس هم در مسابقات قرآن منطقه‌ای به میزبانی استان بوشهر شرکت کردند و رتبه‌های خوبی هم در این زمینه کسب کردند.

مدیرکل زندان‌های فارس در ادامه با اشاره به دیگر فعالیت‌های فرهنگی در این اداره‌کل تصریح کرد: زندانیان فارس در نوزدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور به میزبانی زندان‌های استان قزوین شرکت و 8 مقام برتر کسب و استان فارس بهترین عملکرد را در بین زندان‌های کشور کسب کردند.

وی با بیان اینکه علاوه بر این‌ها بیش از 4000 جلد کتاب خریداری و در بین زندان‌های استان توزیع شده است، گفت: بیش از 30 نفر در مسابقه کتابخوانی رضوی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: یکی از ریشه‌های جرم و بزه در جامعه فقدان حرفه و شغل مناسب و بیکاری است، به همین دلیل مقوله حرفه‌آموزی و اشتغال در زندان‌ها، نقشی اساسی در توانمندسازی زندانیان و خانواده آنان و به تبع آن پیشگیری از وقوع جرم و کاهش نرخ بازگشت به زندان دارد.

مدیرکل زندان‌های فارس اظهار کرد: از ابتدای سال جاری، ضمن تعامل با بخش خصوصی و نهادها و دستگاه‌های اجرایی استانی، 58 درصد اشتغال مولد برای زندانیان ایجاد شده و 88 دوره آموزشی حرفه‌آموزی برگزار و تعداد 1321 نفر در این دوره‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که 860 نفر در آزمون‌های پایان دوره شرکت کرده و 380 نفر تاکنون موفق به دریافت گواهی مهارت شده‌اند.

وی گفت: سوله کارگاهی اشتغال زنان زندانی رأی باز در جنب زندان مرکزی شیراز با مساحت بیش از 600  مترمربع با ظرفیت اشتغال 100 نفر در سه رشته خیاطی، قالیبافی و فیروزه کوبی مس احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و کارگاه‌های اشتغال برای زندانیان صنعتگر مرد مورد استفاده است و با کمک 11 میلیارد و 350 میلیون ریالی خیران تعدادی از کارگاه‌های اشتغال زندان‌های استان تجهیز شده‌اند.

ابراهیمی یادآور شد: با مشارکت یکی از کارآفرینان در صنعت مبل‌سازی نیز تعداد 60 نفر از زندانیان با حقوق و دستمزد کافی مشغول به کار شده‌اند و تعدادی از زندانیان نیز در این کارگاه، به عنوان استاد شاگردی در حال فراگیری این حرفه هستند.

مدیرکل زندان‌های فارس ادامه داد: علاوه بر اشتغالزایی برای زندانیان در درون و بیرون زندان‌ها، تعداد 3695 خانوار زندانیان، زیر پوشش انجمن‌های حمایت استان قرار دارند و این مراکز در سطح استان، فضای لازم را برای اشتغال خانواده‌های زیرپوشش فراهم کرده‌اند.

وی با اشاره به خدمات انجمن‌ها حمایت استان گفت: 16 انجمن حمایت در سطح استان وجود دارد و در سال گذشته تعداد 32508 مورد خدمات به مبلغ 51 میلیارد و 150 میلیون ریال و در 3 ماهه اول سال جاری تعداد 9885 خدمات به خانواده زندانیان انجام شده است.

ابراهیمی بیان کرد: تعداد 548 نفر از زندانیان جرایم عمد و غیر عمد با همکاری شوراهای حل اختلاف از طریق کمک‌های خیرین و با اقدامات مددکاری زمینه آزادی و جلب رضایت شکات آنان فراهم شده و مبلغ 40 میلیارد و 578 میلیون ریال در این خصوص هزینه شده است.

مدیرکل زندان‌های فارس همچنین گفت: تعداد 156 نفر از زندانیان در دوره‌های سوادآموزی، انتقال و تحکیم و تعداد 203 نفر در مدرسه زندان عادل‌آباد همچون آموزش از راه دور، متوسطه اول و دوم، کار و دانش شرکت و با همکاری دانشگاه پیام‌نور نیز تعداد 15 نفر دانشجو در مقاطع عالی تحصیل می‌کنند.

وی به مسئله آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد هم اشاره کرد و افزود: ستاد دیه با استفاده از تمامی منابع جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از جمله گذشت شاکی، اعسار، نقدینگی زندانیان، تسهیلات بانک‌های عامل، تسهیلات وجوه اداره شده بانک تجارت، منابع در اختیار صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، کمک بلاعوض ستاددیه کشور و استان با مبلغ 183 میلیارد و 819 میلیون ریال موفق به آزادی تعداد 474 نفر اززندانیان شده است.

ابراهیمی ادامه داد: در سال جاری نیز با استفاده از ظرفیت‌های موجود تاکنون موفق به جذب 69 میلیارد و 354 میلیون ریال مشارکت‌های مردمی شده است که با این مبلغ زمینه آزادی 62 نفر فراهم شده است.

مدیرکل زندان‌های فارس در پایان یادآور شد: سال گذشته 65 پرونده قصاص منجر به صلح و سازش شد و از این تعداد 36 پرونده منجر به آزادی و مابقی در حال تحمل کیفر جنبه عمومی جرم خود هستند و در سال جاری نیز 12 پرونده تشکیل و 8 پرونده منجر به سازش و 4 مورد منجر به آزادی شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :