کد خبر: 4059699
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲

مدیرعامل شرکت فن آوری بن یاخته‌های رویان با اشاره به چالش ورود و خروج محصولات بیولوژیک گفت: چند سالی است که این چالش در کشور وجود دارد و برای رفع آن باید تلاش کرد، چون امکان صادرات آن ها با توجه به وجود دانش آن در ایران وجود دارد تا بتوانیم خون بند ناف را هم صادر کنیم و  ارز آوری مناسبی هم در این باره داشته باشیم.

به گزارش ایکنا از فارس، مرتضی ضرابی، مدیرعامل شرکت فن آوری بن یاخته‌های رویان  امروز، ۴ خرداد ماه در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی فارس و در جمع خبرنگاران با اشاره به تاریخچه ایجاد بانک خون بند ناف ایران  گفت: بانک خون بند ناف ایران از سال ۸۴ و با هدف تامین سلول‌های بنیادی مورد نیاز مراکز پیوند اعضا، کار خود را آغاز کرده است.
 
وی با بیان اینکه یکی از منابعی که می‌توانیم سلول بنیادی را از آن استخراج کنیم، خون موجود در بندناف و جفت است، اظهار کرد: جفت و بندناف، که معمولا به عنوان زباله بیمارستانی محسوب و دور ریخته می‌شود، مملو از سلول‌های بنیادی‌ست که با جداسازی، از آنها می‌توان در درمان بیماری‌های مختلف صعب العلاج، به ویژه بیماری‌های با منشاء خونی، بهره برد.
 
مدیرعامل شرکت فن‌آوری بن یاخته‌های رویان با تصریح اینکه به جز خون بندناف، خون محیطی و مغز استخوان و بافت بند ناف هم قابل استفاده است، افزود: هر چند رویان با هدف ذخیزه سازی خون بندناف فعالیت خود را شروع کرد، اما امروز در شرایطی هستیم که همه منابع سلول‌های بنیادی را جمع آوری می‌کنیم.
 
وی با بیان اینکه  هم‌اکنون بیش از ۱۸۰ هزار نمونه خون بند ناف را ذخیره سازی کرده‌ایم که ذخیره سازی این میزان نمونه موجب شده تا بزرگترین ظرفیت سلول‌های بنیادی خاورمیانه را در اختیار داشته باشیم، ادامه داد: در حال حاضر تقاضاهایی از کشورهای همسایه برای راه‌اندازی بانک خون بند ناف، مرکز سلول درمانی، مرکز تحقیقات سلول‌های بنیادی، مراکز ناباروری و... داریم؛ در همین راستا تفاهم نامه‌هایی هم منعقد شده است.
ضرابی با یادآوری اینکه دانش ذخیره سازی سلول‌های بنیادی در ایران کاملا بومی است، گفت: دانش سلول‌های بنیادی به دانش جمع آوری سلول‌های بنیادی، سلول‌های تمایز، سلول‌های تخصصی و ...تقسیم می‌شود که جزو دانش‌هایی است که در اختیار داریم و بومی است.
 
وی با تصریح اینکه سالانه نزدیک به ٥٠٠ بیمار برای دریافت خدمات ناباروری به ایران مراجعه می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی نمونه خون بندناف از کشورهای دیگر داریم که در ایران ذخیره سازی شده‌اند.
مدیرعامل شرکت فن آوری بن یاخته‌های رویان اضافه کرد: به جز خون بندناف به دنبال استفاده از سایر محصولات زایمانی هستیم، چرا که با تولد نوزاد علاوه بر  خون بند ناف، بافت بند ناف، پرده‌های جنینی و بافت جفت هم از رحم خارج می‌شود که قبلا همه اینها به عنوان یک زباله دور ریخته می‌شود؛ طبق بررسی‌های انجام شده هر کدام از آنها قابل فراوری در حوزه پزشکی است.
 
وی یادآور شد: سلول‌های بنیادی بند ناف سلول‌های بنیادی خون ساز هستند و برای درمان انواع سرطان‌ها، کم خونی‌های مادرزادی، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی و همچنین برای درمان بیماری‌های عصبی قابل استفاده هستند.
 
ضرابی با بیان اینکه نزدیک به ٣٠ محصول از بافت‌های دور ریختنی زمان تولد نوزادان می‌توان در حوزه پزشکی استفاده کرد، تصریح کرد: برنامه ما این است که در قالب پالایشگاه محصولات زایمانی بتوانیم اینها را فرآوری کنیم؛ همچنین بخشی از آن ها همانند خون بند ناف، سروم، پی آر پی و ...را جداسازی و تولید کرده‌ایم.
وی ادامه داد: سلول‌های بنیادی به عنوان یک انقلاب در حوزه پزشکی مطرح است و بسیاری از کشورها معتقدند که اگر دانش سلول‌های بنیادی داشته باشند، به یک ثروت بی پایانی از دانش دسترسی پیدا می‌کنند که می‌توانند برای درمان بیماریها از آن استفاده کنند.
 مدیرعامل شرکت فن آوری بن یاخته‌های رویان با تصریح اینکه پتانسیل درمان بیش از ٨٠ بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی وجود دارد، یادآور شد: بیش از ٤٠ دفتر نمایندگی بانک خون در کشور وجود دارد؛ همچنین دفاتری از این مرکز در کشورهای عراق، عمان و کویت مستقر شده است.
وی با یادآوری اینکه امسال موفق شدیم اولین نمونه تانک ذخیره نیتروژن را برای نگه داری سلول‌های بنیادی برای بیش از ٢٠ سال توسط یک شرکت دانش بنیان تولید کنیم، اظهار کرد: دانش و ساخت تکنولوژی این تانک‌ها در اختیار چند کشور اروپایی و آمریکایی بود اما برای اولین بار در ایران هم این تانک ساخته شده است.
ضرابی با اشاره به چالش ورود و خروج محصولات بیولوژیک گفت: چند سالی است که این چالش در کشور وجود دارد و برای رفع آن باید تلاش کرد، چون امکان صادرات آن ها با توجه به وجود دانش آن در ایران وجود دارد تا بتوانیم خون بند ناف را هم صادر کنیم و هم ارز آوری مناسبی هم در این باره داشته باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: