کد خبر: 4058330
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲

رفع مشکلات صادرات؛ ملاک ارزیابی سفرا در وزارت امور خارجه

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در جمع بازرگانان استان فارس، گفت: وظیفه نمایندگی‌های وزارت امور خارجه، تلاش برای رفع مشکلات در حوزه بین‌الملل است که یکی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی سفرا، افزایش صادرات قرار داده شده است.

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجهبه گزارش ایکنا از فارس، مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، 29 اردیبهشت در جمع بازرگانان و تاجران استان فارس، گفت: هدف‌گذاری ۷۰ درصد افزایش صادرات در سال جاری را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در این زمینه یکی از اولویت‌های مد نظر ما تقویت حوزه گردشگری است و این موضوع را در استان فارس از طریق نمایندگی وزارت امور خارجه استان دنبال می‌کنیم.

وی افزود: برای تقویت صادرات و به‌دلیل مسائل داخلی، مجبور شدیم وزارتخانه‌ها را برای تسریع در جواب‌دهی و همکاری بیشتر تحت فشار بگذاریم و سفرای جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف موظف به همکاری در مباحث اقتصادی شدند.

صفری بیان کرد: وظیفه نمایندگی‌های وزارت امور خارجه، تلاش برای رفع مشکلات در حوزه بین‌الملل است که یکی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی سفرا، افزایش صادرات قرار داده شده است.

وی اظهار کرد: تا آخر امسال مشکلات پنج محصول کشاورزی کشورمان را حل خواهیم کرد و در حال حاضر تمرکز ما بر تسهیل صادرات خشکبار است و محصولاتی مانند عسل، سیب، پرتغال، نارنگی و آبزیان در اولویت صادرات رایزنان ما هستند.

صفری در خصوص صادرات به کشور چین اضافه کرد: به‌زودی صادرات عسل به چین انجام خواهد شد و همچنین اگر بتوانیم مجوز صادرات سیب به این کشور را داشته باشیم از صادرات این محصول به دیگر کشورها بی‌نیاز خواهیم شد.

وی در خصوص صادرات محصولات دانش‌بنیان کشورمان اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی وزارت‌های مرتبط تأیید و معرفی می‌شوند و ما از طریق سایت وزارت امور خارجه برای تسهیل صادرات و برقراری ارتباط کشورهای خارجی با شرکت‌های ایرانی اطلاع‌رسانی انجام می‌دهیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی خواست تا درصورت بروز هرگونه مشکل در حوزه صادرات، به وزارت خارجه اطلاع دهند.

صفری با تأکید بر اینکه در حال تلاش برای وارد شدن به منطقه آزاد اوراسیا و تقویت تجارت بین‌الملل کشورمان هستیم، بیان کرد: با انتصاب تجار و بازرگانان به‌عنوان متخصصان برقراری و تقویت حوزه اقتصادی، به‌عنوان رایزن اقتصادی در کشورها به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

وی تصریح کرد: جام جهانی قطر بازار هدف خوبی برای تجارو بازرگان ایرانی خواهد بود، بنابراین باید از این فرصت به‌صورت مناسب بهره برد و در این زمینه به دلیل برخورداری شهر شیراز در بخش‌های مختلف، این شهر را به عنوان هفته گردشگری تماشاگران جام جهانی قطر پیشنهاد داده‌ایم.

صفری با تأکید بر اینکه توان تاجران و بازرگانان استان فارس از طریق اتاق بازرگانی استان به وزارت امور خارجه اعلام شود، افزود: پیگیری مطالبات پیمانکاران ایرانی در خارج از کشور را دنبال می‌کنیم.

در این جلسه فعالان بخش خصوصی و بازرگانان و صادرکنندگان استان فارس در حوزه‌های مختلف به بیان مسائل و مشکلات موجود در حوزه صادرات پرداختند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :