کد خبر: 4053843
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷

حمایت از فعال شدن جریان دانش در فضای صنعت و کسب و کار

رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه در اتاق بازرگانی فارس با اشاره به شعار سال جاری گفت: در راستای تحقق شعار سال باید از فعال شدن جریان دانش در فضای صنعت و کسب و کار حمایت شود.

یلدا راهدا، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، یلدا راهدا، عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه در اتاق بازرگانی فارس امروز، 10 اردیبهشت در جلسه این کمیسیون، گفت: در راستای شعار سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین؛ نیاز است به این نکته توجه شود که برای تحقق عملی این مهم باید از فعال شدن جریان دانش در فضای صنعت و کسب و کار حمایت شود.

وی بیان کرد: تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین هر کدام در حیطه خود وظائف و شرایطی را دارند که نباید فضایی در کشور فراهم شود که صرفاً از شرکت‌های دارای گواهینامه دانش‌بنیان حمایت شود، بلکه باید از حرکت دانش در فضای کسب وکار حمایت اتفاق بیفتد.

راهدار با بیان اینکه فعالیت در حوزه دانش‌بنیان در کشور ما بسیار محدود است و سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد کشور بسیار ناچیز است اضافه کرد در شرایط فعلی این تعداد شرکت نمی‌توانند تغییرات اساسی در اقتصاد کشور ایجاد کنند لذا لازم است تا به هر نحو از نگاه دانش‌محور و تولید دانش در بدنه فضای کسب و کار حمایت شود.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: یکی از زمینه‌های تحقق شعار سال استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوین هستند که اهمیت ویژه‌ای در رشد اقتصادی کشور دارند بنابراین باید ساز و کار و اقدامات برای حمایت از این نوع کسب و کارها و کاهش چالش‌های آن‌ها مد نظر قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه ایران کشوری مستعد با نیروهای متخصص در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ هاست ادامه داد: محورهای اصلی مشکلات شرکت‌های دانش بنیان عبارتند از سختی اخذ مجوز دانش بنیان، کمبود منابع مالی با سود مناسب، بی‌اعتمادی به شرکت‌های دانش‌بنیان، تأخیر در تامین مالی و پرداخت قراردادهای دولتی، بازاریابی و تجاری‌سازی محصولات و کمبود شرکت‌های ارزیاب.

راهدار اظهار کرد: از جمله برنامه‌های امسال اتاق بازرگانی فارس در راستای تحقق شعار سال شناسایی و احصای مشکلات فعالان اقتصادی استان در حوزه دانش و دانش‌بنیان است و تلاش می‌کنیم از ابزارهای قانونی و حمایتی موجود در راستای تسهیل امور این حوزه بهره کافی را ببریم.

وی با تاکید بر اینکه حوزه فناوری اطلاعات و دانش‌بنیان به دلیل گستردگی و نوپا بودن سردرگم است، تصریح کرد: رویکرد ما در این حوزه شناسایی مشکلات و تبدیل آن‌ها به مسئله قابل حل است که اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی این مسایل را همراه با راهکار عملیاتی در مجامع تصمیم‌گیر استان و کشور مطرح و ارائه می‌کند.

در ادامه این جلسه منصور کنعانی، مشاور استاندار فارس در امور فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گفت: حل تمام مشکلات در حوزه دانش‌بنیان نیازمند نوآوری است به طوری که اگر مشکلات شرکت‌ها در زمینه تولید، دانش‌بنیان و کارآفرینی برطرف شود اما نوآوری وجود نداشته باشد، تحول خاصی ایجاد نمی‌شود.

وی افزود: انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان از حمایت دولت در حالی است که حل مشکلات آن‌ها در گرو بخش خصوصی است و ما در زمین بخش خصوصی بازی می‌کنیم و انتظار داریم کسی که تسهیل‌گر است مشکلات را حل کند.

کنعانی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز کننده کار و صنعت دنباله‌رو است، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید کارآفرین باشند و در شأن این شرکت‌ها نیست که برای حل مشکلات مالی به دولت وابسته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha