کد خبر: 4053080
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۷

تولید ملی راه اصلی عبور کشور از سختی‌هاست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیران در کشور باید بدانند در حوزه اقتصاد فرصت آزمون و خطا نیست، گفت: تولید کلید حل مشکل اقتصادی کشور است و در واقع تولید ملی راه اصلی عبور کشور از سختی‌ها و دشواری‌هاست.

جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی فارس امروز، 7 اردیبهشت در جلسه ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان که با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی برگزار شد، با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیران در کشور باید بدانند در حوزه اقتصاد فرصت آزمون و خطا نیست، گفت: بسیاری از تصمیم‌هایی که در کشور اجرا می‌شود سال‌های گذشته اجرا شده و موفق نبوده است و تنها نتیجه آن بدتر شدن اوضاع و صرف هزینه و انرژی کشور بوده است.

وی بیان کرد: در سه سال گذشته میزان استهلاک سرمایه ثابت در واحدهای تولیدی از میزان سرمایه‌گذاری برتری گرفته و این یک هشدار خطرناک برای کشور است.

رازقی افزود: بر اساس مصوبه‌ای واردات ماشین‌آلات تولیدی از مالیات معاف بوده‌اند اما امسال مصوبه‌ای را اعلام کردند که از این بخش نیز مالیات اخذ شود در حالی که شرایط روز به روز برای بخش تولید سخت‌تر می‌شود این‌گونه تصمیم‌ها نیز انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید کشور را از بین می‌برد.

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری سال‌هاست که بر حمایت و رونق از تولید تاکید دارند، گفت: برخی از کشورهای همسایه ما فرش قرمز برای سرمایه‌گذار پهن کرده‌اند و با انواع حمایت‌ها و تسهیلات برای جذب سرمایه‌گذار تلاش می‌کنند اما در کشور ما بلعکس هر روز با تصمیم‌های غیرکارشناسی سرمایه‌گذار و تولیدکنندگان را فراری می‌دهند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در انتخاب شعار های 11 سال گذشته اضافه کرد: در سال‌های اخیر همه شعارهای سال با محوریت مسایل اقتصادی به ویژه تاکید بر تولید نام‌گذاری شده است که تمرکز راهبردی بر موضوع تولید در این سال‌ها دارای یک منطق عمیق علمی و کارشناسی است.

وی با بیان اینکه به تاکید مقام معظم رهبری تولید اکسیر حلال مشکلات کشور است، ادامه داد: تولید کلید حل مشکل اقتصادی کشور است و در واقع تولید ملی راه اصلی عبور کشور از سختی‌ها و دشواری‌هاست که اگر به مسئله تولید در کشور توجه شود به دنبال آن شاهد رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، کاهش تورم، افزایش درآمد سرانه، رفاه عمومی و در نهایت تقویت اعتماد به نفس ملی خواهیم بود.

رازقی با تأکید بر اینکه ادامه روند فعلی مدیریت اقتصادی تنها به نفع نظام بانکی است، گفت: نظام بانکی یکی از بخش‌های مشکل‌زا در حوزه اقتصاد است که عمده مشکل اقتصاد کشور مربوط به نظام بانکی است و علی‌رغم تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح نظام بانکی، هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است و با این نظام بانکی چگونه می‌توان انتظار رشد و رونق تولید را داشت.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی از تصمیم‌گیری‌ها در حوزه اقتصاد کشور همراه با آزمون و خطاست به عنوان نمونه بحث قیمت‌گذاری است که در چند ماه اخیر شاهد تصمیم‌گیری‌های متفاوت و غیر شفاف در این زمینه بودیم که به نظر می‌رسد با تصمیم‌هایی مانند این نوع قیمت‌گذاری‌ها، افزایش 57 درصدی حقوق و افزایش هزینه‌های انرژی، مخابرات و حمل و نقل که در برخی امور شاهد افزایش بیش از 140 درصدی برای تولید کننده، قصد تعطیلی واحدهای تولیدی را دارند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات کارگروه حمایت حقوقی و قضایی از فعالیت‌های اقتصادی دادگستری استان افزود: عمده مشکلات اقتصادی ما ملی هستند و به همت مدیران بخش دولتی و خصوصی استان تلاش شده مشکلات فعالان اقتصادی در سطح استان با بهره‌گیری از ابزارهای قانونی از جمله ستاد تسهیل، شورای گفت‌وگو و کارگروه حمایت حقوقی قضایی از فعالیت‌های اقتصادی استان مرتفع شود و از فعالیت اقتصادی استان حمایت قانونی شده است.

وی با تاکید بر اینکه برای پیگیری و رفع مشکلات ملی نیازمند حمایت‌های بیشتر نمایندگان استان در مجلس هستیم، گفت: علی‌رغم روند نزولی فضای کسب و کار در کشور اما به واسطه همین تلاش‌ها و هم‌افزایی‌ها استان فارس در زمره سه استان برتر کشور در بهبود فضای کسب و کار است که این گواه تلاش بخش دولتی و خصوصی برای تسهیلی شرایط اقتصادی در استان است.

رازقی بیان کرد: امیدواریم در پرتو همت مسئولان کشور و آحاد مردم سال 1401 سال عبور از مشکل اقتصادی کشور و کاهش چشمگیر معضلات معیشتی و رونق تولید باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha