کد خبر: 4050728
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳

بزرگداشت سعدی با محوریت فرهنگ قرآن در شیراز

طبق اعلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ویژه برنامه‌های بزرگداشت یادروز سعدی در سال جاری به مدت یک هفته با محوریت فرهنگ قرآنی در شیراز برگزار خواهند شد.

یادروز سعدی، آرامگاه سعدیبه گزارش ایکنا از فارس، حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس شب گذشته، 29 فروردین در نشست ستاد بزرگداشت یادروز سعدی به همزمانی ایام یادروز این شاعر بزرگ پارسی‌گوی با ایام بهار قرآن و همچنین شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: از آنجا که سعدی انس و الفتی بی‌نظیر با آموزه‌های قرآن کریم داشت، به همین مناسبت ویژه برنامه‌های یادروز سعدی در سال جاری با توجه به این تقارن‌ها با محوریت فرهنگ قرآنی اجرا خواهند شد.

وی با یادآوری اینکه بن‌مایه‌های سخن در ادب و فرهنگ ایرانی اسلامی، سعدی است، افزود: برنامه‌های بزرگداشت سعدی مانند سال‌های گذشته در دو بخش اجرایی و علمی برگزار خواهند شد.

قانعی با بیان اینکه برنامه‌های اصلی یادروز سعدی در شب عید فطر خواهد بود و تا 11 اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت، به تبیین برخی از این برنامه‌ها پرداخت و گفت: محفل «سعدی و قرآن» در شب اول اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، اجرای موسیقی خیابانی، نمایش خیابانی، برگزاری جشنواره تایپوگرافی اشعار سعدی برای تبلیغات شهری شیراز، پویش‌های سعدی‌خوانی با انجمن‌های ادبی و همچنین باشگاه‌های کتابخوانی کودکان و نوجوانان فارس و نمایشگاه آثار هنری در سطح استان از جمله این برنامه‌ها خواهند بود.

کورش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی‌شناسی هم در این نشست بخش دیگری از این برنامه‌ها که دارای صبغه علمی هستند را اعلام کرد و گفت: همزمان با اول اردیبهشت‌ماه، در آرامگاه سعدی بر خوان «سعدی و قرآن» خواهیم نشست و سید محمدمهدی جعفری و سعید رحیمیان، «تاثیر قرآن بر آثار سعدی» را جست‌وجو خواهند کرد و نگاه سعدی را به آموزه‌های قرآنی برخواهند شناخت.

وی تصریح کرد: در روزهای اول تا یازدهم اردیبهشت‌ماه نیز، اساتید دیگری چون نصرالله پورجوادی، محمدجعفر جعفری لنگرودی، عبدالعلی دستغیب، میرجلال الدین کزازی، اصغر دادبه، راجندر کمار از دانشگاه دهلی، ناهید نوروزی از دانشگاه بولونیا، محمدرضا امینی، عبدالرضا مدرس‌زاده، سید علی میر فتاح، سید حسین محمودی، کاوه بهبهانی، محمدرضا خالصی، نایب شیرازی و فرح نیازکار پیرامون موضوع‌های مختلف در زندگی و آثار سعدی سخنرانی خواهند کرد.

کمالی سروستانی بیان کرد: در هشتم اردیبهشت ماه نیز با حضور اساتید خوشنویسی ایران، همچون یدالله کابلی و محمد حیدری سومین نمایشگاه «محفل انس» به سرپرستی استاد معین‌خواه گشایش خواهد یافت.

وی در پایان گلباران آرامگاه سعدی، گلستان خوانی، غزل‌خوانی و انتشار بیست و هشتمین دفتر سعدی شناسی را از دیگر برنامه‌های جنبی یادروز سعدی دانست.

یادآور می‌شود، در برگزاری برنامه‌های یادروز سعدی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شهرداری شیراز، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، صدا و سیمای مرکز فارس و مرکز سعدی‌شناسی همکاری دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha