کد خبر: 4050418
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴

استفاده مطلوبی از مزیت‌های اصلی اقتصادی فارس نداشته‌ایم

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه دو حوزه گردشگری و صنایع‌دستی از مزیت‌های اصلی اقتصادی استان محسوب می‌شود اما متأسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده نشده است، گفت: ما در حوزه صادرات در این دو حوزه نتوانسته‌ایم ثروت‌آفرینی مطلوبی داشته باشیم.

خسرو فروغان، رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، خسرو فروغان، عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس امروز، 29 فروردین در جلسه این کمیسیون که با حضور نمایندگان بخش دولتی و هنرمندان و فعالان اقتصادی در حوزه صنایع‌دستی استان برگزار شد، بیان کرد: دو حوزه گردشگری و صنایع‌دستی از مزیت‌های اصلی اقتصادی استان فارس محسوب می‌شود، اما متأسفانه تاکنون از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده نشده است و ما در حوزه صادرات در این دو حوزه نتوانسته‌ایم ثروت‌آفرینی مطلوبی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید فرصت‌ها و داشته‌های استان را شناسایی و از آن‌ها به خوبی استفاده کنیم، افزود: فارس در حوزه صادرات صنایع‌دستی حرف برای گفتن دارد و با تلاش‌های هنرمندان و بازرگانان استان در سال‌های گذشته کالاهای با اصالت فارس بازارهای بین‌المللی خوبی را به‌دست آورده بودند که در شرایط فعلی این بخش نیازمند سیاست‌های حمایتی برای حفظ و ماندگاری در بازارهای هدف است.

فروغان اظهار کرد: برخی از مشکلات در حوزه صادرات مانند برگشت ارز صادراتی ملی است، اما برخی از مشکلات صادرات صنایع‌دستی ما از جمله مسائل گمرکی، تسهیل قوانین سلیقه‌ای استانی است و می‌توان با رصد و شفاف‌سازی استانی شرایط برای صادرات این محصولات تسهیل شود.

وی با اشاره به پیشنهاد هنرمندان و بازرگانان استان جهت تشکیل کمیته تخصصی بازار بین‌المللی صنایع‌دستی در اتاق بازرگانی فارس، اضافه کرد: بسیاری از هنرها در حوزه صنایع دستی استان در حال منسوخ شدن است و باید زمینه تولید محصول باکیفیت، بازار فروش پایدار، افزایش درآمد و ارزآوری و فعال شدن این رشته‌ها در استان فراهم شود که از سوی بخش خصوصی دلسوز و فعال در این حوزه پیشنهاد تشکیل این کمیته تخصصی با هدف حمایت و هدف‌گذاری صادرات صنعتگران و هنرمندان صنایع‌دستی استان به این کمیسیون ارائه شد.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: باور داریم که در مسیر افزایش درآمد ارزی، باید صادرات صنایع‌دستی را افزایش دهیم که هنرمندان با کسب درآمد تشویق می‌شوند تا دیگران را نیز برای آموزش و ورود به حرفه صنایع‌دستی ترغیب کنند و ما در اتاق بازرگانی فارس با جدیت مشکلات حوزه صادرات صنایع‌دستی استان را پیگیری خواهیم کرد.

فروغان بیان کرد: نکته قابل توجه برای فعالان بخش خصوصی در صادرات محصولات صنایع‌دستی، کیفیت و تولید محصول متناسب با بازار هدف است که این مهم زمینه اشتغال‌زایی و افزایش GDP را به همراه دارد.

در ادامه این جلسه مجید سلیمی، سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی استان فارس نیز گفت: تنوع صنایع‌دستی در استان فارس مشخصه بارز این استان است و فارس را از سایر استان‌ها متمایز می‌کند.

وی افزود: هم‌اینک در استان فارس در حدود 80 رشته صنایع‌دستی فعال است که این نشان و شهرت فارس و شیراز در حوزه صنایع‌دستی بین‌المللی است و هنرمندان فارس در این حوزه سرآمد داخل و خارج از کشور هستند.

سلیمی با اشاره به الزامات تقویت و حمایت صنایع‌دستی استان به‌ویژه در حوزه صادرات اظهار کرد: باید تمام دستگاه‌های اجرایی در کنار هم باشند تا بازوی صنایع‌دستی فارس فعال شود، به‌عنوان مثال گستره صنایع‌دستی در مشاغل خانگی در چین و هند در بخش خصوصی بدون کمک دولت امکان‌پذیر نبوده ‌است و از حمایت‌های دولتی برخوردار بوده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی فرصت‌های اقتصادی مناسبی برای تقویت بعد اقتصادی و رونق صنایع‌دستی هستند که جای خالی نمایشگاه‌ها در این حوزه با هدف تبادل اقتصادی در فارس کاملاً حس می‌شود.

سلیمی با طرح برنامه‌های معاونت صنایع‌دستی استان در حمایت از این بخش، بیان کرد: امسال اجرای سه طرح پژوهشی در حوزه صنایع‌دستی در استان را در دستور کار داریم که نخستین طرح در خصوص بالا آوردن جایگاه برند شیراز است.

وی اضافه کرد: طرح دوم ما این است که در مناطق خشک و بی‌آب استان، یک رشته صنایع دستی به مردم آن مناطق آموزش داده شود تا جایگزین شغل کشاورزی شود.

سلیمی اظهار کرد: همچنین طرح سومین ما با توجه به کمرنگ شدن هنر خاتم شیراز، مستندنگاری هنر صنایع‌دستی خاتم شیراز است که با اجرای این طرح بنا داریم کمک کنیم این هنر احیا و ماندگار باشد.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای این طرح در استان انجام شده است، افزود: طراحی روز بازارهای دست‌بافت‌های خانگی نیز یکی از برنامه‌های امسال ما در اداره‌کل میراث فرهنگی استان است که صنعتگران محصولات خود را برای فروش به این بازارها می‌آورند.

سلیمی بیان کرد: پیامد مثبت اجرای این برنامه، هویت‌بخشی به جمعیت عشایری و روستایی و هنرمندان این بخش است و با توجه به اینکه فرش و دست‌بافت‌های فارس یکی از کالاهای اصلی صادراتی در حوزه صنایع دستی استان است، امید داریم زمینه جدیدی جهت صادرات این محصول ایجاد شود.

در ادامه این جلسه محمد دانش‌نیا، رئیس اداره توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم گفت: در حوزه صادرات صنایع‌دستی خلأ قانونی در مباحث وجود دارد که باید حل شود و این در حالی است که تشکیل کمیته تخصصی صادرات صنایع‌دستی یکی از نیازهای اصلی استان است.

وی همچنین از اتحادیه طلا و جواهر خواست برای برطرف کردن ایرادات نمایشگاه تخصصی طلا و جواهر در فارس پیشنهادات خود را ارائه کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha