کد خبر: 4045414
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰

فراخوان جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور» به منظور پاسداشت ولادت حضرت صاحب‌الزمان(عج) به میزبانی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اعلام شد.

راخوان جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور»به گزارش ایکنا از فارس، بهروز مرامی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس امروز، 8 فروردین در جمع خبرنگاران از اعلام فراخوان جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور» به منظور پاسداشت ولادت حضرت صاحب‌الزمان(عج) خبر داد و گفت: این جشنواره به میزبانی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه فراخوان این جشنواره در بازه زمانی فروردین تا تیر 1401 اعلام شده است، افزود: این جشنواره با رویکرد هنر متعالی خلاق، وحدت‌بخش، امیدآفرین و نماد حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی و با موضوع مهدویت، عدالت، وحدت و امید به آینده موعود برگزار خواهد شد.

مرامی با تصریح اینکه جشنواره مذکور در رشته‌های تصویرسازی، رسانه‌های هنری جدید (پرفورمنس آرت، چیدمان، ویدئوآرت گرافیک (پوستر)، نقاشی اجرا خواهد شد، شرکت در این جشنواره برای عموم هنرمندان سراسر کشور آزاد است که علاقه‌مندان می‌توانند تصویر آثار خود را به آدرس tajassomi.fars@gmail.com  ارسال کنند.

معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: حجم هر فایل ارسالی در تمامی رشته‌ها باید حداقل یک و حداکثر شش مگابایت و در قالب jpg  باشد و شرکت‌کنندگان باید گزیده‌ای از سوابق هنری خود را همراه با عکس پرسنلی به‌صورت فایل نوشتاری در قالب word و تصویر سه اثر از آثار قبلی خود را نیز ارسال کنند.

وی همچنین گفت: هنرمندان در تصویرسازی، هنرمندان فایل jpg در اندازه‌ حداکثر ۵۰×۷۰ سانتی‌متر را به پست الکترونیک جشنواره ارسال کنند که آماده‌سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده‌ شرکت کننده است و پذیرش و انتخاب اولیه آثار، از فایل‌های ارسال شده به پست الکترونیک معرفی شده جشنواره انجام می‌شود و نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله نخستین نیست و هنرمندان پس از انتخاب نهایی، درصورت اعلام ستاد جشنواره مبنی بر برپایی نمایشگاه حضوری اصل آثار خود را پس از تماس و تایید دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مرامی درباره رشته طراحی گرافیک نیز گفت: در این رشته فقط پوستر پذیرفته می‌شود و هنرمندان فایل jpg در اندازه ۷۰×۱۰۰ سانتی‌متر را به پست الکترونیک جشنواره ارسال کنند که باز هم آماده‌سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده‌ هنرمند است و پذیرش و انتخاب اولیه آثار، از فایل‌های ارسال شده به پست الکترونیک معرفی شده جشنواره انجام می‌شود و نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله نخستین نیست.

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس نحوه شرکت در رشته رسانه‌های هنری جدید (پرفورمنس­آرت، چیدمان و ویدئوآرت) بیان کرد: استفاده‌ بدیع از محیط و خلق آثار هنری با خصوصیات تعاملی از امکاناتی است که رسانه‌های هنرهای جدید در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد. فن‌آوری‌های نوین دیجیتال و ترکیب رسانه‌های متنوع هنر به خلق آثاری معاصر و هم‌خوان با زمانه و زیست هنرمند کمک می‌کند. از این رو در این بخش تناسب ایده خلق اثر با مدیوم‌های هنری انتخابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه ارسال بیانیه (استیتمنت) در این رشته، الزامی است، گفت: پذیرش و انتخاب آثار این رشته، در دو مرحله انجام می‌پذیرد، در مرحله اول، فایل‌های آثار ارسال شده به پست الکترونیک جشنواره بررسی می‌شود و در مرحله دوم، اصل آثار منتخب در صورت امکان برگزاری نمایشگاه حضوری، به دبیرخانه‌ جشنواره ارسال و انتخاب نهایی برای حضور در نمایشگاه صورت می‌پذیرد.

مرامی با تأکید بر اینکه در بخش ویدئوآرت، آثار ویدئویی باید حداکثر ۱۵ دقیقه و حجم هر ویدئو حداکثر ۲۰ مگابایت باشد، گفت: برای ارسال فایل‌های با حجم بالاتر به صورت پستی و درقالب لوح فشرده دربازده اعلامی جشنواره امکان‌پذیر است و در بخش ویدئوآرت، فرمت ویدئو باید یکی از فرمت‌های mp4 و mpeg باشد و در بخش پرفورمنس آرت، ارسال شرحی از اجرا الزامی است که شامل مشخص کردن اجراگر/ها (پرفورمر/ها)، مکان و زمان اجرا، طول اجرا، شرح کلی اثر از ابتدا تا انتها، وسایل و امکانات خاص است.

معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد استان فارس درباره شرایط شرکت در رشته و گرایش نقاشی نیز گفت: هنرمندان فایل jpg در اندازه‌ حداکثر ۵۰×۷۰ سانتی‌متر را به پست الکترونیک جشنواره ارسال کنند و نوجه داشته باشند که آماده‌سازی آثار منتخب برای ارائه بر عهده‌ شرکت کننده است و پذیرش و انتخاب اولیه آثار، از فایل‌های ارسال شده به پست الکترونیک معرفی شده جشنواره انجام می‌شود و نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله نخستین نیست.

وی با بیان اینکه هنرمندان پس از انتخاب نهایی در صورت اعلام ستاد جشنواره مبنی بر برپایی نمایشگاه حضوری اصل آثار خود را پس از تماس و تایید دبیرخانه جشنواره ارسال کنند، گفت: جوایز در هر رشته بر اساس رأی هیئت داوران، یک نفر برگزیده و تندیس، لوح افتخار و مبلغ 70 میلیون ریال جایزه نقدی به ایشان اهدا می‌شود.

مرامی مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره را بازه زمانی 7 فروردین تا 30 اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد و گفت: انتخاب اولیه آثار در بازه زمانی اول تا 5 خرداد، اعلام نتایج انتخاب اولیه در 7 خرداد و نمایش مجازی آثار راه یافته در بازه زمانی 8 تا 31 خردادماه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه زمان اعلام نتایج نهایی 15 خرداد و مراسم اختتامیه نیز در نیمه تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد، گفت: به نفرات دوم و سوم در هر رشته لوح سپاس و مبلغ 20 میلیون ریال پرداخت خواهد شد و به تمامی هنرمندان راه‌ یافته به نمایشگاه گواهی شرکت اهدا می‌شود.

مرامی در پایان گفت: آدرس دبیرخانه جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور» شیراز، چهار راه حافظیه، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با شماره تماس 07132287820 است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: