کد خبر: 4028516
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با یادآوری آیات قرآن کریم، یکی از عوامل دوستی و محبت خدای متعال را توبه برشمرد و گفت: صبح برای انسان دست نمی‌دهد تا اینکه انسان بداند و متوجه شود که یک کار بدی را انجام داده است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس امروز، 24 دی در خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی گفت: خداوند متعال توابین و پاکیزگان را دوست می‌دارد. کسانی که زیاد توبه می‌کنند محبت خدای متعال شامل حال آن‌ها می‌شود. این یک مقام بسیار بسیار ارزشمندی است که می‌توانیم با توبه به درگاه خدای متعال کسب کنیم چه چیزی بهتر از اینکه خداوند ما را دوست داشته باشد.

وی با بیان اینکه خداوند هیچ‌گاه دوست خود را ضایع نمی‌کند، افزود: وقتی به عالم دوستی با خدای متعال وارد شویم، همه عالم یک معنای دیگر پیدا می‌کند. مرگ و زندگی به گونه‌ای دیگر می‌شود، مانند بقیه به ظاهر نفس می‌کشیم اما حقایق عالم در پیش ما چیز دیگری شده است. این‌ها مطالبی است که در قاموس دین بنا شده است، آن‌ها را یاد بگیریم زیرا اگر یاد نگیریم ضرر می‌کنیم.

آیت‌الله دژکام، یکی از عوامل دوستی و محبت خدای متعال را توبه برشمرد و گفت: صبح برای انسان دست نمی‌دهد تا اینکه انسان بداند و متوجه شود که یک کار بدی را انجام داده است. بیشتر مواقع حواسمان به این جهت نیست و غافل هستیم از اینکه یک کار یا کارهای بدی را انجام داده‌ایم. در سوره مبارکه کهف خدای متعال به پیامبر گرامی می‌فرماید «قُلْ هَلْ نُنَبِّئُكُمْ بِالْأَخْسَرِينَ أَعْمَالًا؛ به مردم بگو می‌خواهید به شما بگویم چه کسی بیشتر از همه در این دنیا ضرر می‌کند؟  الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَهُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا؛ وای به حال ما اگر این‌گونه باشیم خیلی تلاش و فکر می‌کند» اینها همه سود است اما  در روز قیامت دست او خالی است آن هم در صحنه‌ای که بازگشت ندارد، خیلی سخت است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه درست است که زندگی و معیشت، ما را گرفتار کرده اما نباید از این مسئله غافل باشیم، گفت: «أُولَئِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآيَاتِ الله» بزرگترین ضرر این است که انسان به آیات الهی کافر شود، بی‌اعتنا به آیات الهی نباشیم بی‌احترامی نکنیم. وجود مقدس حضرت ولیعصر(عج) آیه مخصوص الهی است اگر به این نکته توجه نداشته باشیم کارهای ما ضایع می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنرانی هفته گذشته رهبر معظم انقلاب در روز 19 دی در جمع مردم قم گفت: جهات متعددی در بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری بود که طبیعتاً وقت محدود خطبه اجازه نمی‌دهد که به همه ابعاد این سخنرانی اشاره کنم. البته خودتان بیانات مقام معظم رهبری را دنبال می‌کنید و وظیفه رسانه‌ها این است که بعضی از نکات مربوط به این سخنرانی‌ها را مرتباً به مردم یادآوری کنند و این وظیفه را می‌توانند بهتر از این چیزی که اکنون انجام می‌دهند، انجام دهند.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: مقام معظم رهبری در باب جنگ نرم فرمودند اکنون جنگی در بین ما و دشمنان اسلام ناب وجود دارد. بعد فرمودند در جنگ نرم چه چیزی زیر سئوال می‌رود؟ مقام معظم رهبری فرمودند بیّنات انقلاب اسلامی را زیر سئوال می‌برند و بیّنات انقلاب اسلامی، همان حاکمیت دین است که آن را زیر سئوال می‌برند آیا نباید دین در جامعه اجرا شود؟ آیا حکومت متعلق به امام زمان هست یا نه؟ آن‌ها این را زیر سئوال می‌برند، وقتی اصل قضیه زیر سئوال رفت، دیگر نمی‌توان فرع آن را اثبات کرد. همان‌طور که در طول چندین سال گذشته فرقه‌ها بر علیه امام زمان(عج) درست کردند.

دستور قرآن برای فشار دشمنان

عضو مجلس خبرگان رهبری مسئله دیگر را تسلیم نشدن در مقابل دشمن مستکبر است، برشمرد و گفت: «فَلَا تَهِنُوا وَتَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَاللَّهُ مَعَكُمْ وَلَنْ يَتِرَكُمْ أَعْمَالَكُمْ» منطق انقلاب اسلامی و قرآن و دین این است که باید در مقابل دشمن مستکبر بایستیم و تسلیم نشویم. دشمنان ۵ سال است می‌گویند تحریمشان می‌کنیم تا تسلیم شوند، مگر غیر از این است؟ دین می‌گوید تسلیم نشوید، فریب نخورید، نباید در مقابل دشمن تسلیم شد.

وی به اهمیت استقلال مسلمانان که در قرآن کریم هم بدان تأکید شده است، اشاره کرد و افزود: در قرآن تأکید شده است که دشمنان نباید بر مسلمانان تسلط داشته باشند و باید مسلمانان مستقل باشند. این‌ها مضامین مسلم و غیرقابل خدشه دینی ماست. اگر این‌ها را زیر سئوال ببرند معلوم است که آن‌ها در جنگ نرم پیش می‌روند و ممکن است یک عده انسان ضربه خورده و از رده خارج شده را پیدا و خیال کنند بندی بافته‌اند و قدمی جلو آمده‌اند اما باید این خیال خام را از سر خود بیرون کنند زیرا ملت به حقیقت پیوسته ایران همانطور که در سال ۵۷ محکم در مقابل همه استکبار ایستاد، همچنان در این راه مستقیم الهی مشت خودش را برای زدن به دهان همه دشمنان گره کرده است.

به اسم انقلابی‌گری نمی‌توان فساد کرد

آیت‌الله دژکام اظهار کرد: مسلماً از دیگر بیّنات انقلاب اسلامی که مربوط به مسائل داخلی کشور خودمان است، مبارزه با فساد و بی‌عدالتی است. ذات انقلاب با فساد مخالف است و کسی به اسم انقلابی‌گری نمی‌تواند فساد کند به محض اینکه فساد کرد از رده انقلابیون خارج است. هر کس می‌خواهد باشد خداوند با کسی قوم و خویشی ندارد مبارزه با فساد مبارزه با بی‌عدالتی تعارف ندارد ما طرفدار عدالت هستیم. خودمان را پایبند به عدالت کنیم از دیگران هم عدالت بخواهیم. این چیزی است که نظام اسلامی را محکم می‌کند و دل‌های مردم را برای ایستادن پای نظام محکم می‌کند. باید تلاش‌هایی در این راستا انجام دهیم و نمی‌توانیم بیخیال باشیم و بگوییم خودش درست می‌شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس بیان کرد: چند سال است که رهبر معظم می‌فرماید به تولید داخل توجه کنید اصل تحریم را می‌شکنیم. دو مسیر را طی می‌کنیم، گفتند ما قرارداد برجام داریم گفتیم اگر راست می‌گویید پای آن بایستید اما خودمان را به این وابسته نکرده‌ایم و کاری را که رهبر معظم فرموده‌اند انجام می‌دهیم، همین درست است. فرمود ما برای فروش نفت راه پیدا کرده‌ایم. هرکس که می‌گوید شما نمی‌توانید بفروشید، اشتباه می‌کند. یک کشور استکباری که نمی‌تواند همه دنیا را برای خودش فرض کند این روش، درست است؛ بعضی‌ها هنوز هم پا عقب می‌کشند و می‌گویند سازش کنیم تا تمام شود، آن راه رفتنی نیست. اما اگر زمانی که رهبر معظم انقلاب فرمود به قدرت داخلی خود در تولید تکیه کنید، ایستاده بودیم اکنون بسیار جلو بودیم.

وی با تأکید بر اینکه باید حرف مقام معظم رهبری را گوش دهیم و مسیری را که ترسیم می‌کنند روی چشم گذاشته و اقدام کنیم، افزود: گام  اول انقلاب اسلامی را پشت سر گذاشتیم در گام دوم گام برداریم و به جلو رویم و به این سمت برویم که هرچه ولی امر می‌گوید را انجام دهیم نه در دنیا ضرر می‌کنیم و نه در آخرت.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اکنون دو سرفصل اقتصاد و اشتغال و فرهنگ در کشور داریم، گفت: در این دو مسئله باید به جلو حرکت کنیم. در زمینه فرهنگی پنج مسئله کلان داریم. قطعاً اگر در مسائل اقتصادی مسائل را ردیف کنیم معلوم می‌شود که چند مسئله باید حل شود، بعد مجموعه دولت و ملت می‌دانند که چند مسئله داریم و باید همان چند مسئله را حل کنیم.

امام جمعه شیراز به تدوین برش نقشه مهندسی فرهنگی در استان اشاره کرد و از همه دلسوزان انقلاب اسلامی خواست تا آن را مطالعه کرده و به یکدیگر یادآور شوند که باید این کار انجام شود و سپس افزود: مجموعه کاری که در سال ۱۴۰۱ باید انجام دهیم ۸۲ فعالیت است که مشخص شده و مسئولان و ارگان‌های آن هم مشخص است.

وی با بیان اینکه برای یک استان که 110 شهر و 5 میلیون جمعیت دارد  این 82 فعالیت که کار سختی نیست به شرط اینکه تصمیم داشته باشیم، گفت: روحانیت و مدیران فرهنگی استان باید میدان‌داری کند، همه کمک دهند تا این بار از زمین برداشته شود که اگر این مسئله فرهنگ از جمله فرهنگ اقتصاد مقاومتی حل شود، باعث می‌شود که بخش اقتصاد هم راه بیفتد. این حرکت که شروع شده دنبال می‌کنیم.

آیت‌الله دژکام از مدیران استان فارس درخواست کرد تا در رابطه با نقشه علمی استان هم پیگیری جدی داشته باشند تا در مسئله علمی هم بگوییم فارس هدفداری خود را مشخص کرده و می‌داند در راستای اهداف انقلاب اسلامی چه کارهایی باید انجام دهد و دانشگاه و حوزه شیراز و استان فارس می‌خواهد چه کار کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید شروع به ساختن تمدن اسلامی که زمینه‌ساز ظهور است، کنیم، افزود: امیدوار هستیم که همه مسئولان، مردم و روشنفکران و فرهیختگان و دانشگاهیان و حوزویان پیگیرکارهای اساسی باشند و به جای نق زدن به پرسش راه حل بپردازند و راه حل‌ها را به میدان بیاورند. تاکنون چه زمانی با مردم در مورد راه حل حرف زده‌ایم و آن‌ها برای کمک جلو نیامده‌اند؟ شما نشسته‌اید و فقط جلوی مردم علامت سئوال می‌گذارید. مردم که تقصیری ندارند. ان‌شاءالله این مسئله را با همت عالی دنبال کنید و امیدواریم آغاز قرن پانزدهم شمسی آغاز حرکت جدی ما به سمت تمدن‌سازی و زمینه‌سازی ظهور باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: