کد خبر: 4016059
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
شریف در پاسخ به ایکنا:

رئیس بنیاد نخبگان فارس در پاسخ به اینکه آیا از نخبگان قرآنی در سطح استان حمایتی انجام می‌شود، گفت: این حمایت‌ها در سطح ملی انجام می‌شود زیرا شناسایی نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان صورت می‌گیرد.

حبیب شریف، رئیس بنیاد نخبگان فارسبه گزارش ایکنا از فارس، حبیب شریف، رئیس بنیاد نخبگان فارس امروز، 3 آذرماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز در پاسخ به خبرنگار ایکنا در خصوص چگونگی حمایت از نخبگان قرآنی گفت: در زمینه‌های مختلف دستورالعمل‌هایی برای حمایت از سرآمدن ادبی، حوزوی، هنری، قرآنی و غیره وجود دارد که بر روی سایت بنیاد ملی نخبگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه بنیاد بحث حمایت از این نخبگان را شروع کرده است، افزود: به عنوان مثال در زمینه حوزوی با استفاده از پتانسیل حوزه علمیه قم عده زیادی را شناسایی کردند و چند نفر از این نخبگان از حوزه علمیه فارس هستند.

شریف در پاسخ به اینکه آیا از نخبگان قرآنی در سطح استان حمایتی انجام می‌شود، گفت: این حمایت‌ها در سطح ملی انجام می‌شود زیرا شناسایی نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان انجام می‌شود بدین صورت که دستورالعمل ابلاغ کرده و بعد از آن متقاضیان باید خودشان را به بنیاد ملی معرفی کنند. البته چند سالی است که در چند حوزه هنری و کارآفرینی ورود کرده و اطلاعات آن‌ها را به بنیاد ملی ارائه می‌دهیم.

رئیس بنیاد نخبگان فارس اظهار کرد: نگاه بنیاد ملی استانی نیست بلکه کشوری است و هیچ فرقی بین استان‌ها ندارند لذا در ظرفیت محدودیتی که شرکت می‌کنند خود به خود محدودیت ایجاد می‌کند به همین دلیل کشوری است. تسهیلات ما در اینجا راهنمایی و کمک است که این روند بیشتر شود اما در تصمیم‌گیری نظارت کشوری است که انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی بنیاد ملی نخبگان، شناسایی و هدایت استعدادهای برتر و الگوسازی برای نسل جوان است، گفت: تلاش می‌کنیم زیرساخت‌هایی فراهم کنیم که جوانان مستعد، نخبه شوند زیرا فردی که نخبه شد اگر وارد حوزه فناوری ورود پیدا کند، قطعاً ایجاد اشتغال خواهد کرد.

شریف با بیان اینکه جوایز متعددی در بنیاد تعریف شده است، افزود: مثلا جایزه شهید احدی در دوره کارشناسی ارشد ویژه دیده شده و کسانی که موفق به کسب این جایزه شوند بدون کنکور وارد دوره دکتری خواهند شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان فارس یکی از اقدامات انجام شده در این بنیاد را جایگزینی خدمت سربازی عنوان کرد و گفت: افرادی داریم که بجای خدمت سربازی می‌توانند در قالب قرارداد یا پروژه  سربازی را طی کنند.

شریف با بیان اینکه حدود ۵ هزار نفر در بنیاد نخبگان دارای پرونده نخبگی هستند که پس از بررسی پرونده، مراحل بعدی در دستور کار قرار می‌گیرد، گفت: هم‌اکنون ۱۴ اختراع در مرحله حمایت این بنیاد در استان قرار دارد.

وی با اشاره به شکل‌گیری اجزای اکوسیستم کارآفرینی در این بنیاد، بیان کرد: ترویج، آموزش، نیروی انسانی، زیرساخت‌ها، سرمایه گذاران خطرپذیر و دستگاه‌ها در بنیاد نخبگان در اولویت قرار دارند.

شریف با بیان اینکه تمرکز در بنیاد نخبگان استان روی سه مقوله ترویج، آموزش و نیروی انسانی است، گفت: شتاب‌دهنده‌ها و کارخانه‌ها نوآوری از دستاوردهای بنیاد است و مرکز نوآوری علوم انسانی دانشگاه شیراز از دیگر مراکزی است که این بنیاد به آن اهمیت می‌دهد.

مدیرعامل مجمع خیرین نخبه‌پرور فارس اضافه کرد: در این استان سرمایه‌گذاری خطرپذیر خیلی کم رنگ است، بنابراین به دلیل محدودیت‌های بنیاد از سال ۱۳۹۵ به پیشنهاد نخبگان و دانشگاهیان یک سمن تحت عنوان مجمع خیرین نخبه‌پرور در فارس شکل گرفت که اهداف آن مطابق با اهداف بنیاد ملی نخبگان است.

به گفته شریف در حوزه دانش‌آموزی برنامه ملی شهاب را داریم که مورد تأکید مقام رهبری است که با هدف شناسایی استعدادهای برتر اجرا می‌شود. همچنین برنامه‌های شهاب در فارس به فاز هدایت وارد شده است‌.

وی با بیان اینکه برنامه ملی شهاب از پایه چهارم ابتدایی اجرا می‌شود، افزود: برنامه‌های متعددی برای شناسایی دانش‌آموزان داریم که شامل جوایز حمایتی هم می‌شود.

مدیرعامل مجمع خیرین نخبه‌پرور فارس با اعلام اینکه در مجمع جوایزی به نام بزرگان، سرآمدان و دانشمندان تعریف شده است، گفت: این جوایز در زمینه پایداری آب، ویروس‌شناسی، باغبانی، سلامت، بیوتکنولوژی، کسب و کار، صنایع دستی، گیاه‌شناسی و فرش تعریف شده است.

وی از انتشار مجموعه کتاب‌هایی در قالب «رمان مستند» خبر داد که به زندگی‌نامه دانشمندان، سرآمدان و نخبگان استان فارس به شکل رمان می‌پردازد و در مجمع خیرین چاپ شده است.

شریف ادامه داد: بیشتر خیران و نیکوکاران نگاه سخت‌افزاری به فعالیت خودشان دارند و در ساخت و ساز شرکت می‌کنند اما ما به کمک آنها آمدیم تا به توانمندسازی نیروی انسانی بپردازند.

رئیس بنیاد نخبگان فارس در پایان از برگزاری مراسم تجلیل از دو نفر از نخبگان استان در روز 22 آذرماه در دانشکده کشاورزی در حوزه آب و کشاورزی و همچنین ویروس‌شناسی خبر داد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: