کد خبر: 4012851
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
در شیراز؛

پزشکان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز موفق شدند با انجام یک جراحی پیچیده و کم نظیر پزشکی بر روی ناهنجاری‌های مربوط به چهره و جمجمه دختری چهار ساله، توانستند شرایط بهتری را برای ادامه زندگی او فراهم کنند.

ناهنجاری چهره، پزشکان شیرازیبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، پزشکان این دانشگاه موفق شدند با انجام یک جراحی پیچیده و کم نظیر پزشکی بر روی ناهنجاری‌های مربوط به چهره و جمجمه دختری چهار ساله، توانستند شرایط بهتری را برای ادامه زندگی او فراهم کنند.

 در این موفقیت کم نظیر، پزشکان شیرازی توانستند با یک جراحی پیچیده و چند ساعته، دختر چهار ساله‌ای را که از اختلال frontonasal dysplasia وhypertelorism شدید رنج می‌برد، مداوا کنند.

غلامرضا معتضدیان، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 22 آبان در این خصوص اظهار کرد: در اختلال frontonasal dysplasia گاه چندین عضو بیمار دچار ناهنجاری است که نوع سندرمیک بیماری است و در مواردی نیز بیمار مبتلا به نوع تک گیر بوده و تنها یک محل با اختلال مواجه است که در نوع دوم که یک محل با اختلال مواجه است، شرایط بهتری برای انجام جراحی‌های درمانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در این بیماران به طور معمول دونوع جراحی «بای پارتیش استئوتومی» و «باکس- شیفت استئوتومی» برای درمان این گونه ناهنجاری‌ها انجام می‌شود، افزود: در جراحی بای پارتیشن علاوه براصلاح استخوان‌های جمجمه و حفره‌های استخوانی چشم‌ها با ایجاد شکاف در فک استخوانی بالای بیمار، تلاش می‌شود اشکالات و ناهنجاری‌ها برطرف شود و در جراحی باکس-شیفت استئوتومی، استخوان جمجمه، حفره‌های استخوانی چشم‌ها و استخوان‌های وسط صورت بیمار مورد جراحی قرار می‌گیرد. با گذشت زمان و بالا رفتن سن ممکن است بیمار به جراحی‌های تکمیلی دیگری نظیر راینوپلاستی و یا جراحی‌های مربوط به اصلاح جمجمه نیاز داشته باشد.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در موارد سندرومیک، این بیماران علاوه بر ناهنجاری‌های چهره، از ناهنجاری و اختلال در دیگر اعضای بدن نظیراندام‌ها، گوش‌ها و ارگان‌های داخلی نیز رنج می‌برند.

معتضدیان جراحی مربوط به این دختر پنج ساله را که از ناهنجاری مادرزادی چهره رنج می‌برده است در نوع خود در سطح خاورمیانه و ایران کم نظیر خواند و گفت: در حالت عادی فاصله میان دو چشم بین دو و نیم تا حدود دو و هشت دهم سانتی متر است که در این بیمار، این فاصله شش و نیم سانتی متر ارزیابی شد و علاوه بر جراحی بافت سخت جمجمه، نیاز به جراحی حفره‌های استخوانی چشم ها نیز الزامی بود تا امکان نزدیک تر ساختن دو حفره استخوانی چشم فراهم شود.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به انجام موفقیت‌آمیز این جراحی در مرکز آموزشی درمانی نمازی شیراز، این موفقیت را حاصل همکاری خوب تیمی در پیشبرد این جراحی دانست افزود: دکتر رضا طاهری، فلوشیپ جراحی مغز و اعصاب کودکان، دکتر اشکان پناه، فوق تخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه کودکان و دکتر محمدصادق مسعودی جراح مغز و اعصاب، در کنار تیم اتاق عمل بیمارستان نمازی، دیگر اعضای این تیم جراحی بودند که با مهارت کافی توانستند در این موفقیت نقش خود را ایفا کنند.

معتضدیان با اعلام آمادگی نسبت به پذیرش اینگونه بیماران برای انجام مراحل درمانی، ابراز امیدواری کرد: این موفقیت بتواند زمینه‌ساز توسعه تجهیزات و امکانات موجود برای انجام جراحی‌های مشابه شده و افراد مبتلا به اینگونه ناهنجاری‌ها بتوانند شرایط بهتری برای زندگی به دست آورند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: