کد خبر: 4008515
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
رئیس اتاق بازرگانی فارس با تأکید بر اینکه با شعار نمی‌توان بخش اقتصاد را مدیریت کرد، گفت: اگر برای تولید و صادرات استان راهکار عملی به‌کار گرفته نشود مسایل مهمی مانند اشتغال و معیشت مردم در معرض آسیب جدی قرار می‌گیرد.

 اتاق بازرگانی فارسبه گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جلسه کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس با دستور جلسه نحوه اعطای تسهیلات صندوق ملی محیط زیست و پیش بینی نرخ ارز تا سال 1404 امروز، 5 آبان با حضور اعضای آن برگزار شد.

جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی فارس در این جلسه بیان کرد: بر اساس آمار در سه سال گذشته از حدود 160 هزار میلیارد تومان منابع بانکی استان تنها سه دهم درصد صرف سرمایه‌گذاری ثابت در صنایع کوچک و متوسط فارس شده است در حالی که این واحدها بالاترین میزان اشتغال را ایجاد کرده‌اند و تاکید مقام معظم رهبری نیز رونق این واحدهاست.

وی با اشاره به اینکه این آمار بسیار بد و تاسف‌آوری است، افزود: هر چند که نظام بانکی معتقد است از 30 درصد منابع بانکی استان 12 درصد را به بخش صنعت اختصاص داده شده اما بر اساس آمارهای رسمی و به جز واحدهای بزرگی مانند پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها؛، تنها سه دهم از این میزان به صنعت فارس اختصاص یافته است.

رازقی با اشاره به نخستین سفر رئیس جمهوری و هیئت دولت به استان فارس نیز گفت: برای نخستین سفر دولت به فارس پیشنهادهای با محوریت تولید و صادرات از سوی فعالان بخش اقتصادی خصوصی و دولتی استان ارائه شد که جای تاسف دارد حتی یکی از این پیشنهادها نیز در مصوبات سفر دیده نشد.

وی اضافه کرد: امروز الزام است که برای دو بخش مهم تولید و صادرات در استان برنامه‌ریزی بلند مدت شود و مگر می‌شود با سه دهم پرداختی منابع بانکی به واحدهای کوچک و متوسط کاری کرد؟ مگر می‌شود اقتصاد را با شعار اداره کرد؟ اگر برای تولید و صادرات استان راهکار عملی به کار گرفته نشود مسایل مهمی مانند اشتغال و معیشت مردم در معرض آسیب جدی قرار می‌گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به سیاست کلان کشور در حوزه اقتصاد ادامه داد: تمرکز دولت در ایجاد تسهیلات بیشتر برای صادرات و حذف پیمان ارزی است و در جلساتی که با حضور وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت در اتاق ایران برگزار شده قول های مساعدی در این زمینه داده شده است.

رازقی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تسهیلات صندوق ملی محیط زیست نیز گفت: بسیاری از واحدهای ما اطلاعاتشان در خصوص مسایل و شرایط استفاده از امکانات، تشویق‌ها، تسهیلات و قوانین موجود در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله مالیاتی و بیمه‌ای بسیار کم است که در این بخش توجه به مقوله آموزش امر جدی است.

وی تصریح کرد: ما در اتاق بازرگانی فارس در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزشی پیرامون قوانین و مقررات اداره محیط زیست و آموزش HSE به کارکنان بنگاه‌های اقتصادی استان هستیم و تلاش می‌کنیم بنگاه‌ها با ظرفیت اشتغال متفاوت را دسته‌بندی و دوره‌های آموزشی را برگزار خواهیم کنیم.

رازقی با اشاره به طرح دیگر موارد در جلسه گفت: مباحثی از جمله بررسی موضوع تبصره یک ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده و بررسی و بازنگری در ماده 27 قانون مالی است بر ارزش افزوده که موجب مشکلات فراوان برای بخش خصوصی شده را در شورای شورای گفت‌وگو استان و کشور مطرح و دنبال خواهیم کرد و امید داریم رفع این مشکلات راهگشایی برای فعالان اقتصادی باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: