کد خبر: 4008275
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۷
در شیراز؛

مراسم افتتاحیه پنجمین همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب» با حضور جمعی از اندیشمندان داخلی و خارجی در شیراز برگزار شد.

پنجمین همایش بین‌المللی سیره نبوی در طببه گزارش ایکنا از فارس، مراسم افتتاحیه پنجمین همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب» شامگاه سه‌شنبه، 4 آبان‌ماه با حضور جمعی از اندیشمندان داخلی و خارجی در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا محمودی، رئیس همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب» در این مراسم با یادآوری احادیثی از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) گفت: به‌وسیله علم خداوند، اطاعت، پرستش و شناخته شده و یکتا شمرده می‌‌شود.

وی با اشاره به ایام سالروز ولادت پیامبر(ص) و امام جعفر صادق(ع) که طی روزهای اخیر بود، افزود: بدون تردید فهم عظمت ولادت پیامبر(ص) تنها در ساحت خداوند منان ممکن است. خداوند عظیمی که پیامبرش را به خلق عظیم آراست و او را موجب رحمت عالمین قرار داد و از او به عنوان الگویی تمام عیار برای بشریت یاد فرمود.

محمودی با یادآوری آیات قرآن کریم درباره حضرت رسول اعظم(ص) بیان کرد: خداوند در قرآن کریم فرموده است قطعاً پیامبر(ص) برای شما در اقتدا سرمشق نیکویی است و برای آن کس که به خدا و روز قیامت امید دارد و خداوند را فراوان یاد می‌کند. سپاس و ثنای بی‌حد بر آستان یکتای احدیت که توسط پیامبر خاتمش به علم، تحصیل و تدریس، قداست و رفعت بخشید. علمی که امام صادق(ع) فرمود دانش نوری است که در دل هرکس که خداوند تبارک و تعالی بخواهد هدایتش کند، واقع می‌شود.

مدیر حوزه‎‌های علمیه خواهران فارس در ادامه گفت: حدود 10 سال پیش بود که مدعیان دموکراسی به این نام به ساحت و شخصیت پیامبر(ص) جسارت کردند. اگرچه این لکه سیاه برای عموم مسلمین و آزادی‌اندیشان جهان بسیار تلخ و ناگوار بود ولی عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. در آن زمان رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصمیم گرفت که از آن موقعیت فرصتی را برای تبیین و معرفی سیره پیامبر اعظم(ص) در طب و طبابت در افق بین‌الملل ایجاد کنند.

وی با یادآوری اینکه واژه طب اقتباس از آن توصیفی است که حضرت علی(ع) در رثای پیامبر(ص) فرمودند، گفت: ولایت کریمانه و مهربانانه پیامبر(ص) و نیت خالص دست‌اندرکاران این حرکت موجب شد علی‌رغم اشتغال فوق‌العاده اساتید و دست‌اندرکاران همایش، این همایش همچنان ادامه یابد.

محمودی با بیان اینکه شورای سیاست‌گذاری همایش در 10 سال پیش شکل گرفت، افزود: برای اینکه این شورا از خاستگاه بسیار اصیل بهره‌مند باشد در خلال جلسات با شرفیابی به ساحت مراجع عظام خصوصاً آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی و برخی از شخصیت‌های تراز اول حوزه علمیه قم رهنمودهایی را برای حفظ اصالت‌ها از محضر اساتید بهره‌مند شدیم.

وی اظهار کرد: ریاست عالی این همایش به عهده محمدهادی ایمانیه، رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و استاندار فارس، دبیر علمی همایش به عهده محمود نجابت و ریاست شورای سیاست‌گذاری همایش به عهده محقق‌زاده، مدیریت اجرایی همایش بر عهده سروری قرار دارد که البته در این راستا نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌های فارس هم همکاری خوبی با همایش داشته‌اند.

امام‌جمعه موقت شیراز با یادآوری اینکه نشست شورای سیاست‌گذاری همایش طی 10 سال گذشته به صورت هفتگی در شیراز برگزار شده است، افزود: نتیجه این همکاری صمیمانه برگزاری پنجمین دوره همایش «سیره نبوی در طب» شده است.

محمودی با بیان اینکه در هر دوره همایش یک موضوع محور همایش بوده است، گفت: در دوره اول محور اصلی، تبیین سیره نبوی در طب، در دوره دوم تبیین و ترویج سیره نبوی در طب، در دوره چهارم و پنجم نظریه‌پردازی و تولید علم محور بوده است.

رئیس همایش بین‌المللی «سیره نبوی در طب» ابراز امیدواری کرد: بتوان این همایش را به عنوان یک جریان در وزارت بهداشت و حوزه‌های علمیه که ارتباط بسیار وثیق و صمیمانه‌ای با این همایش داشته‌اند، تبدیل کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: