کد خبر: 4007246
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
رئیس اداره امور قرآنی اداره‌ کل تبلیغات اسلامی فارس خبر خوشی را در آستانه سالروز ولادت پیامبر(ص) به حافظان قرآن کریم داد و گفت: طرح ارزیابی و اعطای مدرک حفظ عمومی قرآن از سال جاری و با مدیریت استان‌ها کلید می‌خورد.

سیدحمید موسوی، رئیس امور قرآنی اداره‌ کل تبلیغات اسلامی فارس، در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، در آستانه فرا رسیدن سالروز ولادت پیامبر(ص) خبر خوشی را به حافظان قرآن داد و گفت: طرح ارزیابی و اعطای مدرک حفظ عمومی قرآن از سال جاری کلید می‌خورد.

وی افزود: طی 16 سال گذشته سازمان تبلیغات اسلامی با مدیریت سازمان دارالقرآن‌ طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی را به حافظان قرآن انجام داد اما طی این چند سال به نتیجه رسیدیم که هم سطح علمی همه حفاظ در سطح مدرک تخصصی نیست و هم اینکه این افراد نسبت به زحمتی که کشیدند و وقتی که گذاشتند، نیاز دارند که مدرکی داشته باشند دال بر اینکه حافظ قرآن کریم در اجزای مختلف هستند. چون تعداد قابل توجهی از این حافظان در حوزه حفظ قوی هستند و خوب کار کردند و شاید علت اینکه نمی‌توانند مدرک تخصصی حفظ را کسب کنند، بیشتر به دلیل ضعف‌هایی در حوزه قرائت بوده است لذا سازمان تبلیغات اسلامی با مدیریت سازمان دارالقرآن طرحی را به عنوان ارزیابی و اعطای مدرک حفظ عمومی به حافظان قرآن آماده کرده است که در این طرح، سطح قرائت قرآن نسبت به اعطای مدرک تخصصی پایین‌تر و راحت‌تر دیده شده است و همه حافظان قرآن می‌توانند در این طرح شرکت کنند و از مدرک حفظ عمومی قرآن بهره‌مند شوند.

موسوی با بیان اینکه این طرح قرار است در طول سال 4 مرتبه یعنی در هر فصل یک مرتبه اجرا شود، گفت: تفاوتی این طرح نسبت به طرح مدرک تخصصی دارد آن است که طرح مدرک تخصصی تنها یک مرتبه در طول سال و با مدیریت سازمان دارالقرآن‌ در مرکز اجرا می‌شود اما در این طرح مدرک حفظ عمومی هر استان می‌تواند مجری باشد و هر فصل یک مرحله آزمون را پیش‌بینی کند.

رئیس امور قرآنی اداره‌ کل تبلیغات اسلامی فارس با بیان اینکه این طرح در مراحل مختلف اجرا می‌شود، گفت: در مرحله اول که آیین‌نامه به استان‌ها ابلاغ شده است، استان‌ها در حال معرفی دو گروه تیم به سازمان دارالقرآن‌ هستند؛ یکی تیم کمیته فنی متشکل از 3 تا 5 نفر حافظان ممتاز استان‌ها که رتبه‌های برتر کشوری دارند و به عنوان کمیته فنی طرح ارزیابی اعطای مدرک حفظ عمومی به سازمان دارالقرآن معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: گروه دیگر معرفی مراکز مجاز است که ادارات امور قرآنی استان‌ها باید ارزیابی کرده و مراکزی که توانمندی لازم را برای اجرای این طرح دارند شناسایی کرده و به سازمان دارالقرآن‌ معرفی کنند که در استان فارس 12 مرکز را مدنظر داریم.

موسوی یادآور شد: مراکز توانمند باید حتماً از بین مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت یا دارالقرآن‌های آموزش و پرورش انتخاب شوند؛ البته این دارالقرآن‌ها فقط نسبت به اخذ آزمون حفظ برای دانش‌آموزان بنا به آیین‌نامه‌ای که سازمان دارالقرآن در اختیارشان قرار می‌دهد، می‌توانند اقدام کنند اما مراکزی که از بین مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت انتخاب می‌شود برای همه سنین و مقاطع می‌توانند آزمون را برگزار کنند.

رئیس امور قرآنی اداره‌ کل تبلیغات اسلامی فارس تصریح کرد: بعد از تأیید این دو تشکیلات باید گروه ممتحنین شناسایی و آموزش‌های لازم را ببینند و بعد از آن این طرح می‌تواند در استان‌ها با مدیریت خودشان انجام شود. آزمون‌ها و مدیریت برنامه به عهده مراکز مجاز خواهد بود اما ادارات تبلیغات اسلامی ناظر هستند و در رابطه با سطوح گواهی اقدام می‌کنند و این گواهی‌ها به تأیید ادارات تبلیغات اسلامی در استان‌ها به حفاظ تقدیم خواهد شد. آزمون این طرح نیز در 10 مقطع از یک جزء تا 30 جزء دیده شده است یعنی به 10 گروه تقسیم‌بندی شده است و حافظان می‌توانند در آزمون عملی که یک مرحله بیشتر نیست، شرکت کنند و از مدرک حفظ عمومی با تأیید اداره تبلیغات اسلامی بهره‌مند شوند.

موسوی در پایان گفت: تا زمانی که این مراحل و تشکیل کمیته‌های طرح به سرانجام برسد، به نظر می‌رسد طرح مذکور از بهار 1401 اجرایی شده و اولین گروه حافظان قرآن در آزمون‌های آن شرکت کرده و از مدرک آن بهره‌مند شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: