کد خبر: 4006082
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳

در آستانه فرا رسیدن میلاد پیامبر(ص) و هفته وحدت، نشست تحلیلی ـ خبری با حضور خبرنگاران و اندیشمندان جهان اسلام با محوریت کنگره جهانی «محمد(ص)، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر» در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش ایکنا از فارس، در آستانه فرا رسیدن میلاد پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت،  نشست تحلیلی ـ خبری با حضور موسی عربی، دبیر بین‌الملل کنگره جهانی «محمد(ص)، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر»، خبرنگاران و اندیشمندان جهان اسلام با محوریت کنگره و پیامبر اکرم(ص) امروز، 26 مهرماه در بستر فضای مجازی برگزار شد.

این نشست با حضور خبرنگاران و صاحب‌نظرانی از عربستان، الجزائر، پاکستان، یمن، بحرین  و چند کشور دیگر برگزار شد که نورالدین ابولحیه، سید محمد الحسین علی النعمی عضو انجمن علمای یمن و عضو نویسندگان وآزادگان عرب، علی هاشم نویسنده و فعال سیاسی عربستان سعودی، پروفسور جمال تراکه از الجزائر، نویسنده و پژوهشگر، نورا فرحات، سیداحمد داوود سردبیر روزنامه المسیره یمن، سیدکمال دوحه مدیر روزنامه اخباریه الجزائر، استاد سید رازق علی شاه از پاکستان روزنامه‌نگار و دانشجوی دکتری، سیدعباس علی روزنامه‌نگار و دانشجوی دکتری پاکستان، یوسف ربیع خبرنگار بحرینی، قاضی رشید مامون الشامی مدیر روابط عمومی و رسانه شورای عالی قضاوت صنعاء نیز در جمع شرکت‌کنندگان این رویداد مجازی حضور داشتند.

موسی عربی، دبیر بین‌الملل کنگره جهانی «محمد(ص)، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر» در ابتدای این نشست به بحث و بررسی جایگاه جمهوری اسلامی ایران برای وحدت و یکپارچه کردن جهان اسلام در مقابل تهدیدهای اسلام‌ستیزانه غرب و تفرقه‌اندازی گروه‌های تکفیری اشاره کرد.

وی با تأکید بر اهمیت برگزاری کنگره‌هایی مانند کنگره جهانی محمد، پیامبر رحمت(ص) در آیینه ادب و هنر اظهار کرد: این کنگره جهانی توسط نخبگان، هنرمندان و ادبا حرکت خود را شروع کرده و امید آن است که استمرار داشته باشد.

شرکت‌کنندگان در این نشست هم، ضمن بررسی چالش‌ها و خطراتی که جهان اسلام را تهدید می‌کند به ارائه نظر در خصوص جایگاه ارزش‌ها و تفکر نبوی در برطرف کردن این خطرات و چالش‌ها پرداختند و کنگره جهانی محمد پیامبر رحمت(ص) در آیینه ادب و هنر را حرکتی در این راستا و ارزشمند توصیف و اظهار امیدواری کردند که این حرکت با همکاری مؤسسات علمی، هنری و ادبی به مسیر خود ادامه دهد و به ارزش‌های نبوی و تصحیح دیدگاه‌های اشتباه در مورد آن دعوت کند.

اندیشمندان حاضر در این نشست، ضمن ارائه دیدگاه‌های خود سؤالاتی را پیرامون کنگره و هفته وحدت و جایگاه پیامبر(ص) در انسجام و اتحاد جهان اسلام از موسی عربی، دبیر بین‌الملل کنگره و هما سعادت، دبیر رسانه بخش بین‌الملل مطرح کردند. در پاسخ به این سؤالات، بر ضرورت ایستادگی در مقابل هجوم بی‌رحمانه قدرت‌های استکبار جهانی که برای از بین بردن هویت دینی ما و دور کردن مسلمانان از نمادهای دینی به ویژه پیامبراکرم(ص) که الگوی اخلاق و امر به معروف و نهی از منکر و ایستادگی در مقابل ظلم است تلاش می‌کنند، تأکید شد.

از دیگر محورهای پاسخ به سؤالات این نشست نقش کنفرانس‌ها و گردهمایی‌های هنری و ادبی در معرفی چهره واقعی پیامبر(ص) به جهان اسلام و جهان غرب بود که نقش بسزایی در جلوگیری از تفرقه و جنگ‌های داخلی بین مسلمانان دارد.

در پایان نشست از هنرمندان و ادبای سراسر جهان برای ارسال آثار خود به کنگره که آخرین مهلت آن 17 ربیع‌الاول مصادف با میلاد پیامبر(ص) است، دعوت به عمل آمد.

یادآور می‌شود، کنگره جهانی «محمد(ص) پیامبر رحمت، در آیینه ادب و هنر» به میزبانی شهر شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی به 7 زبان فارسی، انگلیسی، عربی، ترکی، آلمانی، فرانسه و روسی در پاییز سال جاری با هدف معرفی پیامبر رحمت و ترسیم اسلام راستین، از طریق شبکه‌سازی و ایجاد هم‌افزایی در میان ظرفیت‌های هنری و ادبی جهان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: