کد خبر: 4005823
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
معاون توسعه و مدیریت سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در دولت کنونی برای جهش اقتصادی اهتمام جدی وجود دارد، گفت: برای این کار نیاز به تعامل جدی با دستگاه‌های اجرایی است.

به گزارش ایکنا از فارس، محمدحسین فروزان‌مهر، معاون توسعه و مدیریت سازمان برنامه و بودجه امروز، ۲۵ مهرماه در مراسم تودیع و معارفه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس با یادآوری شعار سال گفت: در دولت کنونی برای جهش اقتصادی اهتمام جدی وجود دارد و برای این کار نیاز به تعامل جدی با دستگاه‌های اجرایی است.

وی افزود: شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها به توزیع بودجه محدود شده است در حالی که دستگاه‌ها باید سهم خود در تولید منابع را مشخص کنند و در این راستا فرمانداران نیز نقش بیشتری خواهند داشت و باید پاسخگو باشند.

فروزان‌مهر با بیان اینکه بررسی این موارد به عنوان رتبه و رنکینگ استان معرفی می‌شود، گفت: در شرایط کمبود منابع باید بخش‌های پیشران شناسایی و اولویت‌بندی شود چون می‌توانند سایر بخش‌ها را به حرکت در آورند.

وی با تصریح اینکه جهت‌گیری در تدوین برنامه هفتم براساس نظام برنامه‌ریزی جامع است که استان‌ها می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند، تأکید کرد: برنامه‌های پیشین توسعه دارای برش استانی نبودند که بزرگترین غفلت بود بنا داریم در برنامه هفتم از همان ابتدا سهم استان‌ها در نظر گرفته شود. نگاهمان از پایین به بالا است. استان‌ها بدانند در تدوین برنامه هفتم مشارکت در گستره ملی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فروزان‌مهر با تأکید بر اینکه با توجه به همه ظرفیت‌های فارس باید در گام‌های توسعه پیشران توسعه کشور باشد، گفت: سال‌هاست در نظام برنامه‌ریزی به تدوین برنامه‌های توسعه می‌پردازیم اما وقتی به تحقق اهداف برنامه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم اهداف محقق نشده یا اجرای برنامه نتوانسته ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها را به کار بگیرد یا توازن را ایجاد کند.

معاون توسعه و مدیریت سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه باید منابع و اختیارات لازم هم برای استان‌ها فراهم شود، بیان کرد: باید در بودجه ۱۴۰۱ نقش استان‌ها را در تقسیم کار ملی پررنگ کنیم و بسیاری از اموری که به صورت ملی دنبال می‌شود به استان‌ها داده شود، سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور تعیین می‌شود و استان‌ها در ارتباط با شاخص‌های اقتصادی پاسخگو خواهند بود.

وی با تأکید بر اینکه باید سهم ارزش افزوده بخش‌ها از تولید ناخالص داخلی مشخص شود و استان‌ها برنامه برای رسیدن به اهداف را اعلام کنند، افزود: استان فارس باید به عنوان معین استان‌های جنوبی کشورهای منطقه عمل کند، چرا که فارس در زمینه‌های مختلف ظرفیت دارد. وسعت استان خود یک فرصت و ظرفیت است که این پهنه بزرگ می‌تواند نقش‌آفرین باشد. خطای محاسبات در چند سال اخیر سبب شد از ظرفیت‌های درونی کشور غافل شویم و رشد اقتصادی روند کاهشی داشته در حالی که باید حجم صادرات کشور را توسعه دهیم.

فروزان‌مهر با بیان اینکه استان فارس بیش از این‌ها می‌تواند در اقتصاد کشور نقش ایفا کند، گفت: نرخ بیکاری استان نسبت به میانگین کشور متعدل است و نشان می‌دهد از ظرفیت‌ها خوب استفاده شده اما باید به سمت نقطه مطلوب برود. باید در جلب مشارکت‌های مردمی در اقتصاد تلاش بیشتری شود استان فارس این ظرفیت را دارد.

یادآور می‌شود، در این مراسم از زحمات نوروزی تقدیر و احمدعلی افکاری به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس معارفه شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: