کد خبر: 4005802
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه واکسیناسیون به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را کاهش می‌دهد، اما این به منزله پایان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست، خواستار تداوم رعایت این پروتکل‌ها شد.

به گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، اورنگ ایلامی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 25 مهرماه با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک در استان کاهش چشمگیری داشته است، گفت: هدف از واکسیناسیون در بیماری های عفونی ویروسی به منزله عدم ابتلا به آن بیماری نیست، بلکه کاهش شدت بیماری در صورت ابتلای افراد به آن‌ها است.

وی با اشاره اینکه ایمنی‌زایی واکسن یک فرآیند زمان‌دار است و دو هفته پس از تزریق نوبت دوم واکسن کامل می‌شود، یادآور شد: تا زمانی که مطالعات علمی، اطمینان کافی از نظر نیاز نداشتن به استفاده از ماسک را اثبات نکرده باشد، شهروندان باید ضمن استفاده مداوم از ماسک، دیگر پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

ایلامی با بیان اینکه برخی واکسن‌ها بیش از یک نوبت تزریق می‌شود، ادامه داد: چنانچه در مراحل مطالعاتی مشخص شود واکسن برای ایجاد ایمنی در بدن باید مدت بیشتری فعال بماند، واکسن در فواصل زمانی بیش از یک نوبت تزریق می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: برخی واکسن‌ها مانند واکسن «ب ث ژ» برای بیماری سِل و یا واکسن سُرخک با یک یا دو نوبت، عملکرد مطلوب را ایجاد کرده و برخی دیگر از واکسن‌ها مانند واکسن خوراکی فلج اطفال، واکسن دیفتری، کُزاز و سیاه سُرفه برای ایجاد عملکرد مطلوب و طولانی مدت نیاز به تکرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، همه واکسن‌های کروناویروس که در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، در دو نوبت تزریق می‌شود، به شهروندان توصیه کرد: همچنان باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی مانند استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از دورهمی‌ها و سفرهای غیرضروری را رعایت کنیم، زیرا هیچکدام از این واکسن‌ها اطمینان صد درصد برای جلوگیری از ابتلا به کرونا نمی‌دهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: