کد خبر: 4005022
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۱
ضرغامی در سفر به شیراز:
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به وضعیت مسیر بین حرم شاهچراغ(ع) و سیدعلاءالدین حسین(ع) که بافت فرسوده در آن وجود دارد، بر ضرورت رفع مشکل این منطقه تأکید کرد.

به گزارش ایکنا از فارس، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شامگاه پنج‌شنبه، 22 مهرماه در جلسه شورای اداری استان فارس که با حضور رئیس‌جمهور و هیئت دولت و دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، به مسئله حریم‌ها در ابنیه تاریخی اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین گرفتاری ما که باید تصمیم انقلابی برای آن بگیریم، مسئله حریم‌هاست. در تمام نقاط استان فارس این مشکل وجود دارد زیرا قانونی وجود دارد که منطقه وسیعی را حریم ابنیه تاریخی قرار داده است و اجازه ساخت و ساز در آن منطقه را نمی‌دهند لذا این مشکل باید حل شود.

وی با بیان اینکه باید قوانین حریم‌ها را از حالت انقباضی برداشته، انبساطی کنیم، افزود: این کار را در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و هیئت دولت دنبال کنیم تا بتوانیم مشکلات مربوط به حریم‌ها که مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده است را برطرف کنیم.

ضرغامی تصریح کرد: یکی از پروژه‌های مهم شیراز باز کردن راه بین حرم‌های شاهچراغ(ع) و سیدعلاءالدین حسین(ع) است که میان آنان بافت فرسوده قرار دارد و وضعیت این بافت مناسب کشور نیست و برخی از نقاط این منطقه نه امکان بازسازی دارند نه امکان از بین رفتن در صورتی که این مسیر به خصوص برای بحث گردشگری زیارت، مسیر بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه در این سفر و بازدید متوجه مشکلات مردم این منطقه شده‌ایم، افزود: در پاسخ به کسانی که سفرهای استانی را نقد می‌کنند باید بگوییم که با بازدید از مناطق مختلف متوجه مشکلات زندگی و سکونت نامناسب مردم شده‌ایم.

وزیر میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه برای رفع این مشکل باید قانون حریم‌ها را انبساطی‌تر ببینیم تا کار مردم راه بیفتد، گفت: در این راستا آیین‌نامه جدیدی می‌نویسیم تا بتوانیم مشکل حریم‌ها را نه تنها در استان فارس بلکه در نقاط مختلف کشور حل کنیم. برای این کار هم جرئت و جسارت می‌خواهیم زیرا قطعاً هجمه‌هایی به خصوص در فضای مجازی برای این کار مشاهده خواهیم کرد و شاید دیگرانی که در این زمینه اقدام نکردند به دلیل ترس از این هجمه‌ها بوده است.

ضرغامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان فارس به نسبت مزیت‌های نسبی فوق‌العاده‌ای که دارد در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی دچار عقب‌ماندگی زیادی است.

وی به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره استان فارس اشاره کرد و افزود: معظم‌له در سفری که به این استان داشته‌اند فرمودند اگر اینجا گردشگری درست کار کند، این استان نیاز به هیچ بودجه‌ ندارد.

ضرغامی با بیان اینکه استان فارس در بحث میراث فرهنگی در کشور اول است، گفت: فارس هم در بحث میراث ملموس و هم میراث ناملموس و هم جمع این دو در سطح کشور در رتبه اول است و در انواع 17گانه گردشگری به ویژه در بحث گردشگری، تاریخی، طبیعی، زیارتی و غیره جایگاه ویژه دارد.

وزیر میراث فرهنگی از تخصیص 80 میلیارد تومان به پروژه‌های میراث فرهنگی در سفر به استان فارس خبر داد و گفت: البته این بودجه در مقایسه با بودجه‌های دیگر کم است و خیلی دردی را دوا نمی‌کند، اما با این حال آن را در این سفر توزیع کردیم. بخش زیادی از این بودجه صرف کارهای مرمتی می‌شود زیرا اگر آثار تاریخی خود را مرمت و حفظ نکنیم، از بین می‌روند.

وی با بیان اینکه در حافظیه 2 پروژه مهم ملی داریم، گفت: آرامگاه حافظیه علی‌رغم اینکه جایگاه برجسته‌ای دارد و آبرویی برای ما در دنیاست، تنها یک یا دو هکتار وسعت دارد لذا طرح توسعه آن در دست اقدام است و باید تسریع شود و برای آن نیاز به مقداری تسهیلات است تا تکمیل شود.

ضرغامی به گردشگری بوم‌گردی هم اشاره کرد و افزود: برای رونق گردشگری بوم‌گردی احتیاج به کمک مردم داریم و برای این کار هم باید به آنان تسهیلات اعطا کرده و حمایت داشته باشیم. اگر گردشگری بوم‌گردی رونق گیرد، بخش زیادی از مشکلات گردشگری حل خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: