کد خبر: 4000478
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در تشریح وضعیت شیوع کرونا در استان فارس از بستری دو هزار و ۲۸۵ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان‌های استان خبر داد.

به گزارش ایکنا از فارس، عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 4 مهرماه در استودیو سلامت فارس گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، یک میلیون و ۵۲۰ هزار و ۶۳۶ تست کرونا شامل یک میلیون و ۳۳۶ هزار و چهار تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۴۰۱ هزار و ۹۱ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

وی افزود: همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۱۸۴ هزار و ۶۳۲ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۴۰ هزار و ۹۳۶ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۴۲ هزار و ۲۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با اعلام جان‌باختن ۱۶ هم‌استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را ۶ هزار و ۶۱۷ نفر اعلام کرد.

همتی با بیان اینکه ۲۴۷ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند، افزود: هم‌اکنون دو هزار و ۲۸۵ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد، ۲۵۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

وی با تصریح اینکه در روز گذشته مدافعان سلامت حوزه بهداشت استان فارس ۵۶ هزار و ۷۸۴ واکسن در پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون در شیراز و شهرستان‌ها، به مردم استان تزریق کرده‌اند، گفت: تاکنون دو میلیون و ۲۱۴ هزار و ۱۴۲ دز اول واکسن کرونا معادل ۷۲ و نیم درصد جمعیت هدف و ۸۷۸ هزار و ۵۹۶ وز دوم واکسن کرونا معادل ۲۸ و هشت دهم درصد جمعیت هدف، به جمعیت هدف در فارس تزریق شده است و تاکنون تزریق واکسن کرونا در فارس به سه میلیون و ۹۲ هزار و ۷۳۸ دوز رسیده است.

همتی اضافه کرد: تمامی مراکز واکسیناسیون در سراسر استان آماده ارائه واکسن علیه کروناویروس به مراجعان است و واکسن نیز به اندازه کافی برای تزریق به هم استانی‌های عزیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه حدود یک چهارم جمعیت هدف واکسیناسیون در فارس هنوز برای دریافت و تزریق دز اول واکسن مراجعه نکرده‌اند، از آنان خواست هرچه سریعتر با مراجعه به مراکز واکسیناسیون مشخص شده، نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام کنند، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان بستری و مرگ و میر در افرادی که واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند، بیشتر است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید کرد: تاکنون هیچ موردی از عوارض جدی و فوت در افرادی که واکسن زده‌اند، در استان فارس مشاهده نشده است.

همتی تصریح کرد: بهترین راه برای جلوگیری از انتشار کروناویروس و کمک به مدافعان سلامت در مسیر مقابله با کرونا، کماکان پایبندی به اصول بهداشتی و خودمراقبتی است، بنابراین مردم همچنان از ماسک استفاده و فاصله فیزیکی در جامعه را رعایت کنند تا بتوانیم با بالا رفتن پوشش واکسیناسیون عمومی در روزها و ماه‌های آینده خبرهای بهتری برای هم استانی‌ها داشته باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: