کد خبر: 4000472
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
بر اساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، مراجعه به مراکز شانزده ساعته استان کماکان بالاست و طی روز گذشته تاکنون بیش از هزار و ۷۰۰ بیمار کرونا و یا موارد مشکوک به ابتلا برای دریافت خدمات به مراکز شانزده ساعته تشخیص و درمان سرپایی کرونا در استان فارس مراجعه کرده‌اند.

به گزارش ایکنا از فارس، مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 4 مهرماه در ستاد دانشگاهی روزانه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا  ضمن تسلیت فرا رسیدن اربعین شهادت امام حسین(ع)، از مراجعه هزار و ۷۱۹ هم‌استانی به مراکز شانزده ساعته و دریافت خدمات تشخیصی و درمان سرپایی خبر داد و گفت: هنوز آمار مراجعه به این مراکز بالاست که نشان‌دهنده چرخه گسترده بیماری در سطح جامعه به دلیل کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بین مردم است و این موضوع باید مورد توجه باشد که سهل‌انگاری در زمینه رعایت مسایل بهداشتی می‌تواند موج‌های بعدی کرونا را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش نسبی ورودی بیمارستان‌ها نسبت به هفته‌های گذشته، افزود: طی شبانه‎روز گذشته برای نخستین بار از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، آمار موارد ترخیص بیماران کرونا از موارد بستری جدید در بیمارستان‌های استان بیشتر بوده است، اما تعداد افرادی که در بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند، همچنان قابل توجه است.

 لطفی با بیان اینکه وضعیت کرونا در استان کماکان شکننده است، اضافه کرد: هرگونه تجمع می‌تواند باعث چرخش بیشتر ویروس کرونا در جامعه و در نتیجه افزایش موارد ابتلا و بستری باشد، بنابراین لازم است تمام اقشار جامعه ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از حضور در مکان‌های شلوغ به ویژه دورهمی‌های خانوادگی پرهیز کنند تا با کمک هم بتوانیم بر این اپیدمی غلبه کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه از فعالیت ۵۰ مرکز واکسیناسیون تجمیعی در استان خبر داد و گفت: از این تعداد، ۱۸ مرکز در نقاط مختلف کلان شهر شیراز راه‌اندازی شده تا مردم بتوانند به راحتی به نزدیک‌ترین مرکز مراجعه و برای دریافت واکسن کرونا اقدام کنند.

وی تصریح کرد: همچنین در تمامی شهرستان‌های استان نیز شبکه‌های بهداشتی درمانی به صورت فعال و شبانه‌روزی در زمینه واکسیناسیون کروناویروس و افزایش ایمنی و سلامت مردم استان پهناور فارس تلاش و فعالیت دارند.

لطفی با اشاره به تزریق دز اول واکسن کرونا به ۷۲ و نیم درصد گروه‌های هدف و تزریق دز دوم واکسن کرونا به ۲۸ و هشت دهم درصد از گروه‌های هدف در استان، از مردم و به ویژه کسانی که دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، خواست بر اساس زمان تعیین شده به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و با دریافت دز دوم واکسن، ایمنی خود را در برابر این بیماری افزایش دهند و با انجام واکسیناسیون عمومی و رعایت برنامه‌های بهداشتی، بتوانیم هرچه زودتر به شرایط عادی زندگی بدون کرونا بازگردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بهترین واکسن را در دسترس‌ترین واکسن دانست و تاکید کرد: مردم نباید به انتظار نوع خاصی از واکسن کرونا بمانند و فرصت ایمن‌سازی خود و کمک به ریشه‌کنی هرچه سریعتر بیماری کووید۱۹ را از دست بدهند.

وی در ادامه با گرامیداشت روز بهداشت محیط و تقدیر از فعالان عرصه بهداشت محیط گفت: داشتن محیطی امن آرزوی تمام بشریت است و کارشناسان بهداشت محیط همیشه در عرصه ارتقای سطح بهداشت جامعه حضوری فعال دارند و در موضوع کرونا نیز از ابتدای شیوع این ویروس با تمام توان در میدان مقابله با کرونا حضور دارند و در راستای سلامت جامعه گام برمی‌دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: