کد خبر: 3997403
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
شورای قرآن و عترت استان فارس یکی از منحصر به فردترین شوراهای قرآنی کشور است که درگیر ساختارها و بروکراسی‌های اداری نبود، اما اخیراً به نظر می‌رسد فعالیت این شورا کم رنگ شده و جلسات آن مانند گذشته به صورت منظم و هفتگی برپا نمی‌شود.

به گزارش ایکنا از فارس، شورای قرآن و عترت استان فارس یکی از منحصر به فردترین شوراهای قرآنی کشور است که در سال گذشته با دستور و عنایت ویژه آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در این استان و با محوریت حرم مطهر شاهچراغ(ع) راه‌اندازی شد.

ویژگی منحصر به فرد این شورا آن بود که درگیر ساختارها و بروکراسی‌های اداری ادارات و نهادهای مختلف نبود. گرچه نمایندگانی از تمام دستگاه‌های مرتبط با امور قرآنی استان در آن عضویت داشتند اما وقتی در این شورا برنامه قرآنی مورد تصویب قرار می‌گرفت، تمام دستگاه‌ها و نهادهای مردمی و دولتی موظف به همکاری در اجرای آن برنامه می‌شدند.

از دیگر ویژگی‌های خاص شورا آن بود که معطل بودجه‌های قرآنی دولت که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد به استان‌ها تزریق می‌شد، نمی‌ماند و اجرای فعالیت‌های قرآنی با دریافت بودجه‌های مساوی از دستگاه و نهادهای عضو شورا صورت می‌گرفت.

رونق شورای قرآن و عترت استان فارس به حدی رسید که از ظرفیت پیشکسوتان و نخبگان قرآنی هم برای ارائه ایده‌ها و طرح‌ها استفاده شد و پیشنهاداتی هم برای راه‌اندازی مجامع خیران قرآنی، مجمع قاریان، مجمع مفسران، مجمع حافظان و غیره ذیل این شورا مطرح شد.

جلسات این شورا در ماه‌های ابتدایی به صورت منظم و تقریباً هفته‌ای یک مرتبه برگزار می‌شد اما طی چند ماه اخیر، خبری از جلسات این شورا و فعالیت‌های آن نیست. برای این منظور به سراغ محمدحسین اسلامی، مسئول بخش قرآن شورای قرآن و عترت استان رفتیم تا نظر وی را در این رابطه جویا شویم:

وی در این رابطه به خبرنگار ایکنا فارس گفت: تأثیر شورای قرآن و عترت بسیار خوب بود اما متأسفانه مدتی است که فعالیت آن مقداری کم‌رنگ شده است و امیدواریم تصمیمات جدی برای این شورا گرفته شود.

اسلامی با تأکید بر اینکه تأثیرگذاری شورای عالی قرآن و عترت می‌تواند در جامعه و استان نمود خوبی پیدا کند، گفت: منحصر به فردی شورای قرآن و عترت استان فارس در آن است که نماینده ولی فقیه در استان در رأس آن قرار دارد و به همین دلیل دستگاه‌ها و نهادهای مختلف موظف به همکاری در این شورا هستند.

مسئول بخش قرآن شورای قرآن و عترت استان فارس ضمن تأکید دوباره بر اجرای منویات نماینده رهبر معظم انقلاب در این شورا گفت: لازمه رونق دوباره شورای قرآن و عترت همین گردهم آمدن دستگاه‌های مختلف و هم‌افزایی و هم‌فکری آنان ذیل دستورات و منویات نماینده رهبر معظم انقلاب در استان است.

وی در عین حال خواستار توجه ویژه به فعالیت‌های فرهنگی استان شد و گفت: نیاز آینده جامعه در این است که مسائل فرهنگی پیوست قرآنی داشته باشند و این مسئله هم قطعاً با هم‌فکری و هم‌افزایی نخبگان قرآنی استان و دستگاه‌ها میسر خواهد شد.

اسلامی در خصوص جلسات این شورا هم گفت: امیدواریم دوباره بتوانیم جلسات شورای قرآن و عترت استان را مانند گذشته به صورت منظم و با دستورکارهای مشخص ذیل منویات نماینده رهبر معظم انقلاب در استان برپا کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: