کد خبر: 3987298
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
همزمان با عید سعید غدیر پنجمین مرحله «نذر رهایی» به منظور آزادسازی 117 زندانی جرائم غیرعمد نیازمند زندان‌های فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایکنا از فارس، همزمان با عید سعید غدیر پنجمین مرحله «نذر رهایی» به منظور آزادسازی 117 زندانی جرائم غیرعمد نیازمند زندان‌های فارس با حضور فرمانده سپاه فجر، رئیس کل دادگستری، رئیس سازمان بسیج حقوقدانان و مدیرکل زندان‌های فارس عصر پنج‌شنبه، 7 مردادماه در شیراز برگزار شد.

سردار یدالله بوعلی، فرمانده سپاه فجر فارس در این مراسم با یادآوری اینکه نذر رهایی از سال گذشته تاکنون در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در 4 مرحله قبل رزمایش «نذر رهایی» 811 نفر از زندانیان زندان‌های استان فارس با بدهی بیش از 112 میلیارد تومان آزاد شدند.

وی با بیان اینکه در پنجمین مرحله نیز زمینه برای آزادسازی 117 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد با همت ستاد دیه و خیران و دادگستری استان فراهم شد، گفت: از این تعداد 6 نفر زندانی زن هستند و با این احتساب تاکنون 928 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد زندان‌های فارس در قالب نذر رهایی از زندان آزاده شده‌اند.

بوعلی اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال 1400 بتوان با همت خیرین و اقشار مختلف مردم و بسیج زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد با کمتر از 50 میلیون تومان را فراهم کنند.

فرمانده سپاه فجر در بخش پایانی سخنان خود گفت: تلاش می‌کنیم تا با همکاری خیران در ماه محرم نیز زمینه آزادی 81 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد با بدهی کمتر از 50 میلیون تومان فراهم کنیم.

حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس هم در این مراسم گفت: بحمد الهی در عید غدیر امسال موفق شدیم تا علاوه بر آزادسازی 117 زندانی جرائم غیرعمد، با اعطای تسهیلات قضایی به کلیه زندانیان بند نسوان زندان آباده این بند از زندان شهرستان تعطیل کنیم تا این افراد با مساعدت قضایی همکاران در اسرع وقت آزاد شوند.

وی با بیان اینکه بیش از 790 زندانی مالی در زندان‌های استان تحمل کیفر می‌کنند که 30 نفر از آنان زن هستند، گفت: 81 نفر از این زندانیان بدهی بین 30 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان دارند که با پرداخت مبلغ کل بدهی آنان که مبلغی معادل 2 میلیارد و 900 میلیون تومان است، زمینه آزادی آنان فراهم می‌شوند.

موسوی با تصریح اینکه «نذر رهایی» برنامه مشارکتی میان سپاه فجر، ستاد دیه و دادگستری استان فارس است، افزود: در چهار طرح قبلی نذر رهایی، زمینه آزادی بیش از 800 زندانی مالی فراهم شده است.

اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارس هم در این مراسم گفت: از 117 نفر از زندانیانی که امروز آزاد می‌شوند، حدود 35 نفر از آنان با اعطای تسهیلات پایان حبس توسط رئیس کل دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و حدود 80 نفر دیکر از محل کمک خیرین، ستاد دیه و سپاه فجر با مبلغ بدهی بیش از 8 میلیارد هستند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از بدهی این افراد نیز با مشارکت و ورود شوراهای حل اختلاف توسط  شکات مورد گذشت قرار گرفته است و مبلغ قابل توجهی را اقشار بسیج، سپاه و ستاد دیه استان پرداخت کرده‌اند.

مدیرکل زندان‌های فارس همچنین با اشاره به کمک خانواده‌های متوفیان در استان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد گفت: مرحوم رزمی یکی از خیران استان فارس، هفته گذشته به رحمت ایزدی پیوستند و خانواده بزرگوار آن مرحوم هزینه مراسم ترحیم و یادبود آن عزیز از دست رفته را به مبلغ 300 میلیون تومان برای آزادسازی تعداد 24 نفر از زندانیان مالی در نظر گرفتند که این تعداد از زندانیان در هفته آینده آزاد می‌شوند.

وی یادآور شد:  افرادی که امکان برگزاری مراسم ترحیم در ایام شیوع بیماری کرونا  برای عزیزان خود ندارند می‌توانند در مسیر خیر آزادسازی زندانیان از بند زندان اقدام کنند چرا که اقدام تنها آزادی یک فرد از زندان محسوب نمی‌شود بلکه در واقع آزادی علاوه بر فرد زندانی خانواده وی نیز از مشکلات رهایی یافته و حقوق شکات نیز استیفا می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه به طور کلی 794 نفر زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های فارس محبوس هستند که نیاز به کمک خیران دارند، گفت: نیک‌اندیشانی که قصد مشارکت در امر آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد را دارند می‌توانند با واریز کمک‌های خود به شماره حساب ۱۱۹۹۱۱۹۹/۱۰ و یا شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۷۷۰۰۳۰۹۶۱ و یا سامانه پرداختی همراه ستاره ۷۳۳ ستاره ۴ ستاره ۱۰۱۰ مربع به نام ستاد دیه استان فارس که برای این امر اختصاص داده شده، کمک‌های خود را برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد واریز کنند و یا با مراجعه به نشانی شیراز، بلوار امیرکبیر، حدفاصل چهار راه سرباز و چهارراه ریشمک، روبه‌روی انبار شرکت نفت، ستاد دیه استان فارس در این کار خداپسندانه همراهی و حمایت کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: