کد خبر: 3984932
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
مسئول بسیج خواهران سپاه فجر استان فارس با اشاره به در پیش رو بودن ایام دهه ولایت و امامت به تشریح برنامه‌های بسیج جامعه زنان در ایام این دهه در سطح استان پرداخت.

به گزارش ایکنا از فارس، ترگل برنده، مسئول بسیج خواهران سپاه فجر فارس امروز، 27 تیرماه در مراسم تجلیل از بانوان محجبه خبرنگار که به مناسبت ایام عفاف و حجاب برگزار شد، گفت: به مناسبت هفته عفاف و حجاب یکسری برنامه‌هایی را اجرا کردیم که در تمام نقاط استان اجرا شد.

وی با یادآوری وقایع 21 تیر در مسجد گوهرشاد در دوران پهلوی گفت: این قیام به منظور حفظ حجاب توسط آقایان انجام شد که این مسئله نشانه نقش مؤثر آقایان برای حفاظت و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب است و نشان می‌دهد در جامعه امروز هم باید تلاش کنیم تا نقش ویژه‌ای برای آقایان در این عرصه تعریف کنیم و وقتی که بحث عفاف و حجاب مطرح می‌شود، نگاه‌ها تنها به سمت بانوان نچرخد بلکه هر کسی به سهم خود در جامعه نقش ایفا کند.

برنده با اشاره به اهمیت عفت عمومی و اجتماعی، حجاب را یکی از زیرشاخه‌های عفت توصیف کرد و گفت: اگر عفت در جامعه رواج یابد، قطعاً حجاب ترویج می‌یابد و نتیجه آن تحکیم بنیان خانواده هستند. بانوانی که حجاب را دنبال می‌کنند قطعاً به این نتیجه می‌رسند که نخستین منفعت این کار به خود زن بر می‌گردد و آن امنیتی که حجاب و عفاف ایجاد می‌کند برای حفظ حریم خانواده و تحکیم بنیان خانواده و همچنین افزایش اعتماد در این بنیان است.

مسئول بسیج خواهران سپاه فجر فارس تصریح کرد: برنامه‌های هفته عفاف و حجاب در دو بخش ویژه آقایان و بانوان اجرا کردیم که برنامه‌های بخش آقایان توسط نواحی 41 گانه سپاه و بسیج و حوزه‌های بسیج محلات و اقشار 22 گانه بسیج و در بخش بانوان حوزه‌های خواهران نواحی بسیج این برنامه‌ها را اجرا کردند.

وی به تشریح برنامه‌های هفته عفاف و حجاب در استان پرداخت و گفت: به طور کلی بیش از یک هزار برنامه در این هفته در سطح استان اجرا شد. اصلی‌ترین برنامه ما که به صورت مشترک بین همه نواحی سپاه به اجرا درآمد، رزمایش کمک‌های مؤمنانه با عنوان «نذر حیا» بود که در آن وسایل عفاف و حجاب نظیر مانتو، روسری، گیره روسری، ساق دست و اقلامی که مورد نیاز حجاب بانوان است را تدارک دیدیم.

برنده با ذکر این نکته که اینگونه نیست که حیای زن را مختص به پوشش چادر بدانیم به همین اقلام متنوعی را در این رزمایش تدارک دیدیم، گفت: قریب 28 هزار بسته در قالب «نذر حیا» در سطح استان به صورت رایگان توزیع شده است.

مسئول بسیج خواهران سپاه فجر همچنین اجرای رزمایش دوخت رایگان چادر اعم چادر نماز و مشکی، آموزش دوخت چادر به صورت رایگان، ایجاد کارگاه‌های رایگان دوخت چادر، برگزاری اجتماع مجازی حامیان عفاف و حجاب در بستر فضای مجازی به دلیل شیوع کرونا، مطالبه‌گری از مسئولان ادارات برای ارتقای عفاف و حجاب در محیط های اداری و غیره را از جمله برنامه‌های این هفته اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در عفاف و حجاب بحث چادر مطرح نیست بلکه منظور عفت عمومی است که در آن نقش بانوان و آقایان دیده شده است و از همه مهم‌تر حفظ حرمت یک بانو به عنوان یک بانوی ایرانی است، گفت: زن در فرهنگ ملی ما دارای حرمت بسیار بالایی است و با ورود اسلام و پیوست مردم به این دین مقدس و مذهب تشیع به حرمت زن دو چندان افزوده شده است و در همین راستا یکی از مطالبه‌گری‌ها فضاسازی ادارات است به نحوی که حرمت بانوان در آن‌ها حفظ شود.

برنده با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه عفاف و حجاب در استانداری فارس طی یک سال گذشته که جلسات آن هم به صورت مستمر برگزار می‌شود از استانداری به دلیل این اقدام قدردانی کرد و گفت: این کارگروه بازخوردهای خوبی هم داشته است.

مسئول بسیج خواهران سپاه فجر فارس، برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی به ویژه در خصوص تربیت فرزندان و ارتقای عفت عمومی و غیره، برپایی کرسی‌های آزاداندیشی و تریبون آزاد با موضوع غیرت علوی، حجاب فاطمی، نجابت ایرانی، حجاب، حقوق شهروندی، برگزاری مسابقات ورزشی جام شهیده شیرین روحانی‌راد، شهید شاخص کشوری در بسیج جامعه زنان که از بانوان شهید مدافع سلامت در ایام کرونا هستند، برپایی همایش و کارگاه‌ها و نشست‌های با موضوع تبیین الگوی سوم ابلاغی رهبر معظم انقلاب، برپایی وبینار و گفت‌وگوهای زنده در بستر شبکه‌های اجتماعی با موضوعاتی نظیر رازهایی برای زندگی موفق، چرا حجاب، مردان عفیف و زنان محجبه و سایر موضوعات مرتبط، برگزاری مسابقات کتابخوانی از کتب مختلف مرتبط با حوزه عفاف و حجاب و نشر هشتگ نجابت ایرانی در بستر شبکه‌های اجتماعی را از دیگر برنامه‌های این هفته اعلام کرد.

به گفه وی، اهدای بسته‌های فرهنگی در معابر عمومی و پارک‌ها، برگزاری ازدواج آسان برای زوج‌های جوان به مناسبت فرا رسیدن روز ازدواج، برپایی نمایشگاه تصویری عفاف و حجاب هم به صورت مجازی هم حقیقی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تجلیل از دختران موفق و نخبه محجبه، رونمایی از کتاب سبک زندگی مادران شهدای فارس، تهیه و نشر تولیدات محتوایی و رسانه‌ای از جمله عکس نوشته و موشن گرافیک و غیره برای نسل جدید در خصوص عفاف و حجاب و غیره از دیگر برنامه‌های هفته عفاف و حجاب در سطح استان فارس هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به در پیش رو بودن ایام دهه ولایت اشاره کرد و گفت: برای این ایام یکسری برنامه‌ها در سطح استان با محوریت و مدیریت بسیج جامعه زنان اجرا می‌کنیم که اولین برنامه ما بحث «نذر رهایی» با اولویت آزادسازی بانوان سرپرست خانواری است که در زندان به سر می‌برند یا بانوانی که قرار زندان برای آن‌ها صادر شده است و هنوز به زندان اعزام نشده‌اند و تلاش می‌کنیم تا از ورود آنان به زندان جلوگیری کنیم که این کار را به واسطه حفظ حرمت زن ایرانی و رفع بدهی‌های آنان انجام می‌دهیم.

 وی با بیان اینکه در طرح مذکور هم آزادسازی بانوان هم آقایانی که حضورشان برای خانواده ضروری را مدنظر قرار می‌دهیم، گفت: در این طرح به دنبال آن هستیم تا به ارتقای خانواده‌ها کمک کنیم.

برنده اجرای طرح شهید هادی را با هدف جذب خیران برای کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست را از دیگر برنامه‌های این هفته برشمرد و گفت: همچنین در این هفته برنامه نذر خون را به صورت ویژه‌تر دنبال خواهیم کرد تا بتوانیم این کار را فرهنگ‌سازی کنیم.

مسئول بسیج خواهران سپاه فجر اجرای برنامه نذر قربانی به منظور توزیع گوشت میان افراد بی‌بضاعت، اجرای رزمایش کمک‌های مؤمنانه از عید تا عید ویژه توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی، برپایی وبینارهایی با موضوع گفتمان نقش بانوان حامی ولایت در طول تاریخ، همایش بانوان غدیری با هدف تبیین جایگاه اصلی امامت و ولایت، دیدار و سرکشی از خانواده شهدای سادات در تمام نقاط استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، راه‌اندازی کاروان‌های شادی به مناسبت دهه ولایت در تمام شهرستان‌های استان، تجلیل از بانوان بسیجی برتر سادات، برپایی مجالس خانگی با رهبری بسیج جامعه زنان را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای ایام دهه ولایت و امامت برشمرد.

وی همچنین از توزیع جهیزیه به زوج‌های جوان خبر داد و گفت: اقدام دیگری که توسط فرزندان شاهد استان فارس انجام شده است راه‌اندازی گروه جهادی است که اقدامات خوبی نظیر اهدای جهیزیه، کمک به درمان بیماران، نذر آب در سیستان و بلوچستان انجام می‎‌دهند.

یادآور می‌شود، در پایان این نشست از بانوان محجبه خبرنگار از جمله زهرا عسکری، خبرنگار ایکنا فارس تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: