کد خبر: 3979577
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
دهمین همایش شعر و چاووش رضوی استان فارس همزمان با دهه کرامت و دهمین یادواره حضرت شاه میرحمزه(ع) در روستای امامزاده بزم شهرستان بوانات برگزار شد.

به گزارش ایکنا از فارس، همزمان با ایام دهه کرامت، دهمین همایش شعر و چاووش رضوی استان فارس همراه با دهمین یادواره حضرت شاه میرحمزه(ع) عصر دیروز، اول تیرماه در روستای امامزاده بزم شهرستان بوانات برگزار شد.

حسین برزگر، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوانات در این همایش با بیان اینکه چاووش‌خوانی در فهرست میراث معنوی ایران به نام شهرستان بوانات ثبت ملی شده است، گفت: بوانات خواستگاه هنر و ذوق هنری است و داشتن چنین هنرمندان متعهد و با اخلاقی مایه افتخار هستند.

وی افزود: عالی‌‌ترین ارزش وجودی انسان در نظام خلقت، عبودیت حق تعالی است که شکل و فرم ویژه آن از زیباترین جلوه‌های استعداد هنری یک انسان می‌تواند باشد. انسان مسلمان، لحظه‌های عبادتش، هنگامه نمایش عشق و دلدادگی او با خدا است که آن را با هیچ‌چیز جایگزین نمی‌کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوانات با اشاره به اینکه زیارت و حضور در آستان مقدس اولیای حق، از پربارترین نمونه‌های این تجلی و نمایش دلدادگی است که  زائر عارف دلباخته، پیوسته آن را از خداوند طلب می‌کند، ادامه داد: در طول تاریخ، مسلمانان برای انجام زیارت، جان و مال خود را فدا کرده‌اند و در این راه سختی‌ها را به جان خریده‌اند تا بتوانند لحظاتی در حرم اهل بیت(ع)، از فیض آنان بهره ببرند. از جمله این سنت‌ها که نشانی از تعظیم شعائر و تقوای قلوب مؤمنان است، سنت «چاووشی‌خوانی» است. چاووشی‌خوانی چنین بوده است که کاروان عشق، هنگام عزیمت به خانه خدا و عتبات عالیات عطر صلوات و سلام بر محمد و آل‌محمد(ص) را در فضای شهر و روستا و در کوچه پس کوچه‌های آن به مشام شیعیان می‌رساندند.

یادآور می‌شود، در این همایش شاعران برتر استان فارس و شهرستان بوانات با قرائت اشعار خود در مدح و ثنای امام هشتم و ولی‌نعمت مردم ایران زمین و دهه کرامت و بزرگداشت امامزادگان  شهرستان، دهمین یادمان امامزاده شاه میرحمزه ابن موسی الکاظم(ع) را گرامی داشته و از پیرچاووشان رضوی تجلیل شد. برادران برزگر از روستای فخرآباد، عطاءالله اسلامی و سیداکبر صفری از شهر مزایجان، حسن زارعی و سیدآقا خادمی از روستای امامزاده بزم به اجرای این آیین ملی پرداختند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: