کد خبر: 3971584
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس گفت: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده از فعالان اقتصادی در حوزه تأثیرپذیری از بیماری کرونا، استان فارس با کسب امتیاز ۶/۱۴در جایگاه 18 کشور قرار گرفته است.

به گزارش ایکنا از فارس، یلدا راهدار، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس امروز، 25 اردیبهشت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بر اساس ارزیابی‌های انجام شده از فعالان اقتصادی در حوزه تأثیرپذیری از بیماری کرونا، استان فارس با کسب امتیاز ۶/۱۴در جایگاه 18 کشور قرار گرفته است، گفت: بر اساس این پژوهش کشوری، فعالان اقتصادی 5 استان شامل اصفهان، البرز، مرکزی، آذربایجان شرقی و قم کمترین تاثیر از بیماری کرونا و استان‎های اردبیل، خراسان جنوبی، کردستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان بیشترین تاثیرپذیری از کرونا را داشتند.

وی افزود: این پژوهش نشان می‌دهد فعالان اقتصادی استان در دوران شیوع بیماری کرونا توانسته‌اند تا حدودی کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی خود را حفظ کنند و برای دوام و فعالیت آن برنامه‌ریزی داشته باشند.

راهدار همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه گزارش پایش امنیت سرمایه‌‎گذاری استان فارس ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع سرمایه به ویژه برای یک کشور در حال توسعه، تأکید بر سرمایه‌گذاری و تخصیص آن به بخش‌های کلیدی اهمیت زیادی دارد.

وی تصریح کرد: در مقوله سرمایه‌گذاری آنچه حائز اهمیت است برقراری امنیت سرمایه‌گذاری از طریق ایجاد ثبات در متغیرهای اقتصادی از جمله تورم، نرخ ارز، سیاست‎‌ها و قوانین و مقررات است که از این طریق سرمایه‌گذاران با آرامش خاطر می‌توانند منابع مالی خود را به کشور منتقل کنند.

راهدار اظهار کرد: عمده نماگرها و مؤلفه‌های امنیت سرمایه‌گذار شامل تعریف و تضمین حقوق مالکیت، ثبات اقتصاد کلان، ثبات و پیش‌بینی پذیری مقررات و رویه‌های اجرایی، شفافیت و سلامت اداری، فرهنگ وفای به عهد و صداقت و درستی، مصونیت جان- مال شهروندان از تعرض و عملکرد دولت شناسایی شده است.

وی با اشاره به وضعیت کشور در امنیت سرمایه‌گذاری اضافه کرد: شاخص کل امنيت سرمايه‌گذاری در ايران در تابستان 1399 کميت 6.46 از 10( 10 بدترين حالت) سنجيده شده است که این میزان بیانگر این است که ارزيابي امنيت سرمايه‌گذاری در تابستان 1399 نسبت به فصل قبل از آن و برخلاف روند فصل زمستان نامناسبتر شده است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: بر اساس این گزارش نامناسب‌ترين نماگر در این زمینه عملكرد دولت و مناسبترين نماگر مصونيت جان و مال شهروندان از تعرض مشخص شده است و این درحالی است که وضعيت تمامي نماگرها در تابستان 1399 نسبت به بهار 1399 نامناسب‌تر و يا بدتر شده است.

راهدار همچنین با اشاره به وضعیت استان فارس در امنیت سرمایه‌گذاری گفت: نماگر عملکرد دولت در تابستان 1399 با كميّت 7.91 از 10 اولين نماگر در ميان هفت نماگر ديگر ارزيابي شده است كه نامناسبترين وضعيت را دارد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس افزود: این در حالی است که نماگر مصونيت جان و مال شهروندان از تعرض با شاخص 4.44 از 10 وضعیت مناسبی را در میان سایر نماگرها دارد.

وی تصریح کرد: بررسی رتبه استان فارس در هریک از نماگرها در تابستان 99 نشان می‌دهد که تعریف و تضمین حقوق مالکیت با رتبه 27 در بین سایر استان‌ها به عنوان نامناسب‌ترین مولفه شناخته شده است.

راهدار افزود: بعد از آن نماگر فرهنگ وفای به عهد و صداقت و درستی با رتبه 24 و شفافیت و سلامت اداری و عملکرد دولت  با رتبه 21 در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته و نماگر مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض با رتبه 8 و امتیاز 4.44 در میان سایر استان‌ها وضعیت مناسب‌تری داشته است.

وی با اشاره به پایش فضای کسب و کار استان در زمستان 99 بیان کرد: در این بازده زمانی امتیاز استان از میانگین کشور پایین تر بوده است و محیط کسب و کار استان نسبت به فصل پاییز 99 در حدود 0.04 واحد درصد بهبود یافته است و فضای کسب و کار استان مشابه فصل بهار 99 بوده است. میانگین امتیاز استان طی این دوره 5/80 است.

راهدار، مؤلفه‌های نامساعد فضای کسب و کار فارس بر اساس یافته‌های اتاق ایران را غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواري تامين مالي از بانك‌ها، بی‌ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر به کسب و کار و تولید و عرضه نسبتا آزاد کالاهای غیراستاندارد و تقلبی در بازار عنوان کرد.

وی همچنین از مؤلفه‌های مساعد فضای کسب و کار فارس به محدودیت دسترسی به حامل‌های انرژی، محدودیت دسترسی به آب، محدودیت‌های دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت و نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار در ارائه خدمات و محصول اشاره کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: