کد خبر: 3968985
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
مسئول سازمان بسیج سازندگی فارس با یادآوری اینكه هدف اولیه بعثت‌های الهی، عدالت بوده است، گفت: مسئولان به طور دائم باید قلبشان برای رفع محرومیت بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی به شدت ناراحت شوند.

به گزارش ایكنا از فارس، اسماعیل قزل‌سفلی، مسئول بسیج سازندگی استان فارس امروز، 13 اردیبهشت‌ماه در نشست جمعی از گروه‌های جهادی با اعضای مجمع نمایندگان استان که با حضور ابراهیم عزیزی، جعفر قادری، روح‌الله نجابت از نمایندگان شیراز و زرقان؛ و حجت‌الله فیروزی نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت علی(ع) و گرامیداشت روز کارگر و معلم، روز کارگر را به کارگران تبریک گفت و خطاب به نمایندگان مجلس گفت: جهادگران بی‌شماری كارگرند و این شغل با عزت را برگزیدند و در کنار شغل شریف خود، در گروه‌های جهادی نیز مشغول خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی به‌صورت جهادی‌ فعالند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مبنی بر این که کلید ورود انقلاب اسلامی به مرحله دوم، خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است، تصریح کرد: در دو فصل از هفت سرفصل اشاره شده در این بیانیه، به عدالت و عدالت اجتماعی در حوزه اقتصاد و به محرومیت‌زدایی اشاره می‌کند.

قزل‌سفلی ادامه داد: آن‌ جایی که عنوان می‌کند هدف اولیه بعثت‌های الهی، عدالت بوده است، به‌صورت شفاف و صریح خواستار رفع محرومیت در نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق عدالت و پیشرفت می‌شود؛ البته میان آنچه شده است با آنچه که باید شود، فاصله ژرفی وجود دارد و باید همه مسئولان به طور دائم باید قلبشان برای رفع محرومیت بتپد و از شکاف‌های عمیق طبقاتی به شدت ناراحت شوند. بعد از اینکه وزارت بسیار مهم و راهبردی جهاد سازندگی منحل شد، بسیج سازندگی در امتداد جهاد سازندگی شکل گرفت به فرمان رهبر معظم انقلاب، محرومیت‌زدایی به عنوان مأموریت ذاتی بسیج سازندگی قلمداد شد و محور این محرومیت‌زدایی، جهادگران و گروه‌های جهادی هستند.

به گفته وی، در استان فارس بیش از ۳۵۰۰ گروه جهادی در سامانه اطلس جهادی سازماندهی شدند که با رویکرد مسئله محور در عرصه‌های مختلف به خدمت‌رسانی مشغولند؛ بخصوص در حوزه تأمین آب، هم آب شرب و کشاورزی، در حوزه زیرساخت‌های اشتغال، در حوزه ابنیه‌سازی (مسکن محرومین، مدرسه‌سازی، ساخت خانه‌های بهداشت، مسجد، حسینیه، و امثالهم) در حوزه راه (راه روستایی، راه بین مزارع) در حوزه ارتقای سطح بهداشت و سلامت در تقویت حوزه‌های فرهنگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و کمک به کاهش آلام مردم توسط گروه‌های جهادی، با یک نگاه عمیق که برگرفته از انقلاب کبیر اسلامی در جای‌جای استان و حتی خارج از استان مشغول خدمت رسانی هستند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی فارس یادآور شد: امروز در سیستان و بلوچستان، کرمان، بندرعباس، در استان‌های مختلف، گروه‌های جهادی فعال‌اند.

وی با تأکید بر اینکه گروه‌های جهادی در مواقع خاص، زودتر از همه وارد منطقه می‌شوند و دیرتر از همه خارج می‌شوند، افزود: شبی که زلزله سی‌سخت به وجود آمده بود، گروه‌های جهادی استان فارس جزو اولین گروه‌ها بودند كه خود را به آنجا رسانده بودند.

مسئول بسیج سازندگی استان فارس اضافه کرد: در مقابله با کرونا بچه‌های جهادی، پرچمدار اقدام مقابله با کرونا بودند؛ لازم بود یک پیشرانی انجام شود، این پرچم‌داری از آن جهادگران بود؛ از ضدعفونی معابر شروع‌ شد و تا تولید ماسک، ادامه پیدا کرد، با بسته‌های معیشتی این کار گسترش پیدا کرد؛ وقتی که کادر پزشکی به این بچه‌ها نیاز پیدا کردند، در قالب طرح همیار بیمار وارد بیمارستان‌ها شدند، خطرپذیری که در تغسیل کرونایی و تدفین متوفیان کرونایی بود را هم پذیرفتند و هیچ خللی در استان فارس به وجود نیامد.

قزلسفلی ادامه داد: در بحث کرونا، بیش از ۱۱ هزار جهادی به‌صورت میانگین از ابتدا تا امروز مشغول فعالیت در عرصه‌های مختلف فعال بوده و هستند.

وی همچنین گفت: برگزاری این جلسات را با سلسله جلساتی در حوزه گفتمان‌سازی جهادی دنبال می‌کنیم که هر نشست، مهمان‌های خاص خودش را دارد و در حوزه عمران و آبادانی، به‌صورت کلان در استان معمولاً با حضور مسئولین در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود تا دوستان جهادگر ما بتوانند با آنها راحت و از نزدیک صحبت کنند.

قزل‌سفلی ادامه داد: این به این معنا نیست که دسترسی ما به نمایندگان ضعیف است، بلکه از این جهت است که ما در یک جلسه‌ای که ویژه جهادگران شکل گرفته، بتوانیم به صورت گفت‌وگو محور مباحث را دنبال کنیم تا به اعتلای استان و کاهش آلام مردم و رفع محرومیت‌ها از زندگی مردم در حوزه‌های مختلف برسیم.

وی با بیان اینکه برای افزایش اعتبارات محرومیت‌زدایی و افزایش اعتبارات استان در بودجه ۱۴۰۰، نماینده‌های استان فارس زحمات زیادی کشیدند،  تصریح کرد: باید گفت با این تلاش‌ها، فصل جدیدی در بودجه به وجود آمده و آن‌هم دستگاه اجرایی را در دو جا مکلف می‌کند؛ یک بخشی از اجرای پروژه‌ها را به اعضای گروه‌های جهادی که تاییدیه از سازمان بسیج سازندگی گرفتند واگذار کنند، و این برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی بعد از وزارت جهاد سازندگی به وجود می‌آید تا از ظرفیت بچه‌های جهادی به‌صورت تخصصی و مسئله‌محور و هم به صورت هدفمند در رفع محرومیت‌ها از آن استفاده کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: