کد خبر: 3962237
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز با بیان اینكه از ابتدای سال جدید موج چهارم كرونا در استان فارس آغاز شده است، گفت: این موج جدید تا دو ماه آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایكنا از فارس، عبدالرسول همتی،‌ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز امروز، 14 فروردین در استودیو سلامت فارس با بیان اینکه موج چهارم همه‌گیری کرونا از ابتدای سال جدید آغاز شده و دامنه آن تا دو ماه آینده ادامه دارد، گفت: سهل‌انگاری، ساده‌پنداری، مسافرت‌های نوروزی و دورهمی‌های خانوادگی متأسفانه نه تنها موجب افزایش آمار مبتلایان، بلکه موجب افزایش چرخش ویروس جهش یافته موسوم به کرونای انگلیسی در سطح جامعه شده است.

وی با تصریح اینكه آمار موارد بستری کووید۱۹ در بیمارستان‌های استان چهار رقمی شده و به عدد کم سابقه‌ای رسیده است، از مردم خواست تا با جدی گرفتن اصول بهداشتی، استفاده مداوم از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی با دیگران، پرهیز از حضور در تجمعات، مراکز خرید شلوغ و پُرتردد و به ویژه دورهمی‌های خانوادگی در کاهش پیامدهای این بحران سهیم شوند.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۷۰۴ هزار و ۷۹۳ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۹۱ هزار و ۸۸ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۶۷ هزار و ۹۰۵ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۶ هزار و ۸۷۵ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۹۷ هزار و ۹۶۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز، مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند را نیز یك‌هزار و ۳۸ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۵۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

وی با اعلام جان باختن ۹ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را سه هزار و ۴۰۹ نفر اعلام کرد و همچنین از بهبودی ۱۸۱ هزار و ۴۰۰ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: