کد خبر: 3957005
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شیراز تاكنون 12 مورد بیمار مشكوك به كرونای انگلیسی در استان فارس شناسایی شده‌اند كه 4 مورد آن به قطعیت رسیده است.

به گزارش ایكنا از فارس، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شیراز اعلام كرد كه تاكنون 12 مورد بیمار مشكوك كووید 19 با علائم بالینی ویروس جهش‌یافته موسوم به كرونای انگلیسی در استان فارس شناسایی شده است.

عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز امروز، 11 اسفندماه در این رابطه گفت: این موارد شناسایی شده كرونای انگلیسی در شهرستان شیراز، کازرون، کوه چنار، مرودشت، زرین دشت، لار و فسا شناسایی شده‌اند و برای اطمینان بیشتر به انستیتو پاستور ایران ارسال شده که پس از تأیید تا کنون چهار مورد آن به قطعیت رسیده و بقیه در دست بررسی هستند.

وی افزود: قدرت بیماری‌زایی و شدت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی از ویروس کرونای فعلی بسیار بیشتر است و علاوه بر میان‌سالان و سالمندان، جوانان و نوجوانان را نیز درگیر می‌کند.

همتی بیان كرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۴۲ هزار و ۸۷۱ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۷۵ هزار و ۷۸۴ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۳۶ هزار و ۲۰۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد دو هزار و ۹۸۴ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۷۸ هزار و ۷۶۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

وی، مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند را نیز ۵۳۲ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۹۷ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همتی در ادامه با اعلام جان‌باختن هفت هم‌استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را سه هزار و ۲۵۵ نفر اعلام کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز همچنین از بهبودی ۱۷۰ هزار و ۵۸۸ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

وی از مردم خواست تا ضمن رعایت اصول بهداشتی به ویژه استفاده مداوم از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی، از سفرهای غیرضرور و حضور در دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات به ویژه در مراکز خرید، شلوغ و پُرتردد پرهیز کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: