کد خبر: 3954170
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به عنوان پایتختی كتاب ایران شیراز برای دو سال متوالی از فعالیت گعده‌های كتاب‌خوانی در این استان طی ایام كرونا بر بستر فضای مجازی یا حضوری و با رعایت پروتكل‌های بهداشتی خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس امروز، 27 بهمن ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به فراخوان پایتختی کتاب کشور گفت: در دو سال گذشته، با هماهنگی، همکاری، تلاش و کوشش همه نهادها، سازمان‌ها، ارگان‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، مؤسسات فرهنگی و هنری، شهرداری‌ها به ویژه در شهرهای صدرا و اوز و از همه بیشتر شیراز، استان فارس با داشتن سه شهر از ده شهر برگزیده پایتختی کتاب ایران، نشان داد که فرهنگ‌سازی در راستای نهادینه کردن کتاب‌خوانی در فارس، بیش از هر استان دیگری است که با به‌دست آمدن عنوان  پایتختی کتاب ایران برای شیراز در دو سال پیاپی، این نشان فرهنگی برای فارس ماندگار شد.

وی افزود: در این یک سال گذشته نیز، گعده‌های کتاب‌خوانی در فارس، با وجود بیماری کرونا، بر بستر فضای مجازی و گاه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به‌صورت حضوری برگزار شده و می‌شود.

سهرابی با بیان اینكه این‌ها همه نشان از فرهنگ بالنده فارس دارد، گفت: فارس استانی است که بیشترین میزان قومیت‌ها، مذاهب و ادیان را در خود جای داده است و کتاب پلی برای رسیدن به جامعه‌ای آرام، شاداب، گفت‌وگومحور و سرزنده به شمار می‌آید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خواستار همکاری، هم‌گامی و هماهنگی همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، ارگان‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌ها و همه فارس، برای رسیدن به قله دانایی شد و ادامه داد: برماست تا این نشان فرهنگی را بار دیگر برای فارس به‌دست آوریم. راهی که ما را در به‌دست آوردن این نشان در جهان یاری کند.

وی بیان كرد: این برنامه، ایده‌ای کشوری و بومی، بر پایه نیازها، توانایی‌ها و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه سراسر کشور، برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود که هر سـال شهری با بررسی پویایی و برنامه‌هایی که در این راستا داشته‌اند، می‌تواند جایگاه پایتخـتی کتـاب ایران را به‌دست آورد.

سهرابی ادامه داد: این گزینش اگرچه از پنجره فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن کتابخوانی انجـام می‌شود، تمرینی برای مشارکت‌جویی، تمرکززدایی، توجـه به ‌نظام برنامه‌ریزی و تدوین برنامه‌های بلندمدت فرهنگی نیز در سطوح محلی خواهد بود. برنامه‌های هر شهر در زمینه ترویج کتاب‌خوانی که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می‌شود، قابلیت شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران را دارد.

وی از همه فرمانداران، بخشداران، شهرداران، رؤسای فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها و همه کنش‌گرانی فرهنگی و هنری کتاب‌خوانی خواست تا بار دیگر با هم‌دلی، هماهنگی و پویایی خود، با بالا بردن و مانایی فرهنگ کتاب‌خوانی در فارس، سرافرازی دیگر باره و ماندگار کردن پایتختی کتاب ایران در فارس تلاش و کوشش کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: