کد خبر: 3949861
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
معاون آموزش و پرورش فارس از اجرای الگوی تعالی مدیریت در مدارس این استان خبر داد و گفت: تمام مدارس ملزم به تنظیم تمامی برنامه‌های خود بر اساس این الگو هستند.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، رسول قانونی، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس امروز، 6 بهمن‌ماه با اشاره به اهمیت توجه به الگوی تعالی مدیریت گفت: الگوی تعالی مدیریت ابزاری برای ارتقای مدارس است، چراکه ابزارهای مدیریتی بخش مهمی از راهکارهای رهبران سازمانی به‌خصوص در ادارات و سازمان‌های آموزشی و تعلیم و تربیتی و دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند که باید الگوی مناسب و خاصی داشته باشند تا بتوانند تمام برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را بر اساس آن تنظیم و اجرا كنند.

وی با بیان اینکه الگوهای دیگری در نظام‌های آموزشی دنیا وجود دارد، افزود: شاید بهترین الگو برای سیستم آموزش و پرورش کشورمان، همین الگوی تعالی مدیریت ارائه شده باشد که برای تدوین آن دوستان ما در سطح وزارت آموزش و پرورش و اندیشمندان حوزه تعلیم و تربیت، توان و وقت بسیاری صرف كرده‌اند تا به بهترین شکل تدوین و ارائه شود.

قانونی با یادآوری اینکه الگوی تعالی مدیریت یک الگوی بسیار کاربردی در آموزش و پرورش است، گفت: این الگو بسیار کاربردی‌تر از سایر الگوهاست. به‌نحوی که هم سنجش در آن دیده شده، هم قضاوت، هم ارزشیابی و هم بر توانمندی‌ها تکیه دارد که این موارد در ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های نظام تعلیم و تربیت بسیار مهم هستند.

وی با بیان اینکه الگوی تعالی مدیریت بر 8 اصل پایه‌گذاری شده است، اظهار كرد: اصل نتیجه‌گرایی، اصل مشتری‌مداری، اصل رهبری و ثبات، اصل مدیریت بر مبنای سیستم‌ها و فرایندها، اصل توسعه مشارکت کارکنان، اصل یادگیری نوآوری، اصل بهبود مستمر و اصل توسعه مشارکت‌ها و توجه به مسئولیت‌های اجتماعی از جمله این اصول هستند که به‌طور کامل دیده شده‌اند.

قانونی با تأکید بر اینکه همه مدارس ملزم به تنظیم تمامی برنامه‌های خود بر اساس این الگو هستند، گفت: با توجه به اینکه همه کارکردهایی که یک مدرسه دارد، در الگوی تعالی دیده شده، لذا تمام بازدیدها و برنامه‌هایی که از سوی حوزه‌های مختلف آموزشی و پرورشی باید در مدارس اجرا شوند نیز باید بر همین مبنا و در این قالب اجرا شوند.

وی در پایان اظهار كرد: امیدوارم با همکاری مدیران مدارس، شرایطی فراهم شود تا تمامی فرایندهای اجرایی فعالیت‌ها در مدارس مطابق و در چارچوب این الگو برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم به نتایج مطلوب و اهداف مورد نظر تعلیم و تربیت کشور دست یابیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: