کد خبر: 3948833
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس گفت: تلاش می‌کنیم از هر گونه موازی کاری در این حوزه جلوگیری و هم‌افزایی بیشتری بین دستگاه‌های متولی و فعالان اقتصادی در شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح استان ایجاد شود تا فضا برای فعالیت شرکت‌ها در فارس هموارتر شود.

به گزارش ایکنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، امید ماهرانی، عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی فارس عصر دیروز، اول بهمن‌ماه در جلسه نشست تخصصی این کمیسیون که به صورت وبینار برگزار شد، با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم شرکت‌های ما برای ورود به بازار تجارت و بین‌الملل؛ اطلاع از موارد قانونی از جمله مناقصات بین‌المللی است، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان برای صادرات محصولات خود نیاز دارند از الزامات بازار و قراردادهای بین‌المللی اگاهی کامل و جامع داشته باشند تا بتوانند با ارائه مدارک صحیح مسایل قانونی صادرات را پیش ببرند.

وی افزود: شرکت در مناقصات بین‌المللی یکی از مباحث مهم قانونی برای گرفتن پروژه‌های بین‌المللی توسط فعالان اقتصادی و شرکت‌های دانش‌بنیان ماست که این مناقصات در سطح بین‌المللی روال مشخصی دارد که شرکت‌هایی که حضور در مناقصات را به‌عنوان یکی از درگاه‌های تداوم فعالیت و درآمدزایی مدنظر دارند باید از مشاوران متخصص جهت ارزیابی مناقصه‌ها و تأمین مستندات جهت شرکت در آن‌ها استفاده کنند.

ماهرانی اظهار کرد: همچنین به روز بودن اسناد و معرفی پایگاه‌هایی که مناقصات داخلی و خارجی را به متقاضیان ارائه دهد، نیز از اقدامات مهم در این حوزه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: یکی از اولویت‌های ما در فارس ایجاد شرایط برای صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ استان فارس است که در حال حاضر در این بخش مشکلات و ضعف‌هایی وجود دارد.

وی ادامه داد: ما در اتاق بازرگانی فارس در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان اقتصادی این حوزه هستیم و تلاش می‌کنیم از هر گونه موازی کاری در این حوزه جلوگیری و هم‌افزایی بیشتری بین دستگاه‌های متولی و فعالان اقتصادی در شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح استان ایجاد شود تا فضا برای فعالیت شرکت‌ها در فارس هموارتر شود.

ماهرانی بیان کرد: هم‌اینک استان فارس با برخورداری از حدود 200 شرکت ثبت شده فعال دانش‌بنیان در جایگاه چهارم کشور قرار دارد که عمده فعالیت این شرکت‌ها در حوزه‌های صنایع غذایی ، دارو، فرآورده‌های پیشرفته، تشخیص و درمان، فناوری و موارد پیشرفته، ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، وسایل و تجهیزات پزشکی، برق و الکترونیک و مخابرات، و خدمات تجاری‌سازی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در حال حاضر در کشور حمایت‌هایی در قالب‌های مختلف از شرکت‌های دانش‌بنیانی که توان صادرات دارند، ارائه می‌شود که شرکت‌ها باید برای اطلاع از این حمایت‌ها به سایت شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراجعه کنند.

در ادامه این جلسه ناصر انزلی چی، کارگزار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفت: جدیت، اعتبار و مقبولیت خریدار، اشراف و آگاهی از رقبا و راهبردهای آن‌ها در بازار هدف، هدایت بنگاه های متقاضی به تکمیل ساختارهای کاغذی از جمله اهمیت مناقصات است. اتاق‌های بازرگانی از مهم‌ترین مراکز و سازمان غیردولتی موثر در روند تجارت بین‌المللی هستند.

وی با تشریح مراحل و روند شرکت در مناقصات بین‌المللی اظهار کرد: برای شرکت در مناقصات بین‌المللی شناسایی و رصد سازمان‌ها و برنامه‌های حمایتی و توسعه‌ای به‌منظور استفاده بهینه از فرصت‌های پیش آمده بسیار حائز اهمیت است.

انزلی چی ادامه داد: در مناقصات شیوه‌های اصلی خرید و فروش به‌صورت رقابتی ILT و IHT است اما در برخی از کشورها که دارای منابع مالی غنی نیستند خرید رقابتی خدمات در قالب های دیگری انجام می‌پذیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: